Krediti sa zamkom

Preuzeto sa : Novosti.rs
Bankari koriste to što još nema zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Kamate se povećavaju po želji. Najnepovoljniji kurs pri obračunu rata
Dok se propis koji štiti građane od samovolje banaka ne usvoji, a najavljuje se i iščekujemo ga dosta dugo, suočavamo se sa sve brojnijim „zamkama“ koje bankari postavljaju klijentima, ne bi li više zaradili na pozajmicama. Najčešće se kamata menja, odnosno podiže u „skladu sa poslovnom politikom“. To znači da se kamata podiže kad god banka želi. Naravno, klijentu se ne objašnjava šta se pod tim sloganom podrazumeva.
Takođe, već je uobičajeno da se obično „sitnim slovima“ na dnu ugovora napiše kada se i sa čime se usklađuje promenljiva kamatna stopa. Na to se, takođe, klijentu ne skreće pažnja.
Građanima promiče i koji se kurs računa prilikom isplate kredita, kao i koji se primenjuje kada se obračunavaju rate. Većina banaka isplaćuje kredite sa deviznom klauzulom po kupovnom deviznom kursu, a mesečne obaveze zaračunava po prodajnom. Komercijalne banke imaju svoje prodajne kurseve koji su i po nekoliko dinara iznad zvaničnog prodajnog kursa Narodne banke Srbije.
Korisnici kredita, a posebno stambenih zajmova, moraju da obrate pažnju na prateće troškove tokom otplate. Svake tri godine, na primer, mora da se angažuje procenitelj vrednosti nekretnine koja se otplaćuje i nad kojom je postavljena hipoteka. Ova usluga košta oko 100 evra.
Građani, takođe, nisu upućeni da prilikom prevremene otplate kredita moraju da plate i - penale, koji iznose od tri do četiri odsto. Ovi kazneni poeni najteže udare po džepu građane koji odluče da ubrzaju otplatu stambenih zajmova. Ako i prikupe određenu svotu novca da bi smanjili otplatu svog stambenog kredita delimično ili u celosti, moraju banci da plate nadoknadu na ostatak duga.
Budući zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji bi trebalo uskoro da bude usvojen, nalagaće bankama da jasno i otvoreno prikažu cenu kredita i prateće troškove, kao i kada i kako mogu da se menjaju već ugovoreni uslovi kreditiranja.
Žalbe
Centru za zaštitu korisnika pri Narodnoj banci Srbije upućeno je za devet meseci prošle godine 597 prigovora na rad banaka, ili 85 odsto od ukupnog broja podnetih žalbi na rad svih finansijskih institucija.
Ali, povećan je i broj medijacija, odnosno rešavanja sporova sporazumom bez suda, a uz pomoć NBS. Tako je lane u pomenutom periodu bilo 102 medijacije, a u 77 slučajeva je došlo do sporazumnog dogovora. Inače, broj medijacija u odnosu na 2009. godinu veći je za 67 odsto, a u odnosu na 2008. za čak 3,4 puta.
Autor : S. Moravčević
Svojevremeno sam podigao kredit za neku informatičku opremu. Pazite sad dobro: Nikad, nikad i slovima NIKAD više (izuzev baš ne daj Bože, da se nešto razbolim u glavu) neću prići u vidokrug bilo kojoj banci sa tom namerom!!! Odrali su me živog i preparirali na kraju dranja!!!!!!! Morao sam da im platim kad sam već isplatio kredit (samo Banka zna odakle, nekih 100 000 din. što je tada bilo preko 1200 e.) Tad sam saznao kako se osećaju ljudi kad udju sa kantom benzina kod lopova i prevaranata... :)))
Ma da su samo reč pomenuli kad smo zaključivali ugovor. Još sam ga i pročitao i pitao nekoliko puta da li je to sve...xexexe...al može im se...zakon ovih naših genijalaca i spasitelja je takav da im se može šta god požele...jbg. :)
Gagiba
Zasta 100.000din...
Ako vec nije bilo u ugovoru, onda po kom osnovu...
Ako je ugovorena "promenjiva kamatna stopa", u ugovoru moraju da budu navedeni "parametri" koji su osnov za izmenu, a sama kasnija odluka banke o povećanju kamate ( koju "prati" novi anuitetni plan, sa uvećanim ratama ) mora da bude obrazložena, odnosno, da je navedeno sa pozivom na koji "parametar" je kamata uvećana. Ako Banka to ne ispoštuje, "korisnik" kredita ( "nesrećnik" ), ako pametno postupi, može da tuži banku sa zahtevom da mu se vrati tako isplaćena "razlika kamate". Možda i uspe. Trebalo bi. A "časni sud" će da odluči ...
@Pancev9
Ni dan danas mi nije jasno zasto su tako odrali ali sustina je otprilike u ovom sto je Moron naveo...i jos neke promene kursa i neka klinceva uracunata kamata koja mi je samo ona bila oko 30 000. Ma da ne poverujes...
Gagiba
Dakle,
Ti si sabirao sve "dodatke" pa je zbir ispao 1000.000......
To je nesto drugo... Prvo sam te razumeo da si sve otplatio, pa jos 100 na djuture...
Kredit u Srbistanu je sročen tako da ga NE MOŽETE otplatiti !
Kredit koji startujete sa npr. 100 EUR rate, završavate sa 120 EUR.
Kredit isključivo služi da vas banka isisava godinama - a ne da vama bude dobro.
A Zakon će se doneti kad budete mrtvi i beli - pa bankarski drugari su na vlasti, a vi živite u banana državi.