
Vorldvoč institut iz Vašingtona je saopštio da će ove godine biti proizvedeno 80 miliona automobila i lakih kamioneta u svetu, čime se njihov ukupan broj približio milijardi.
Te cifre zabrinjavaju ekološke aktiviste jer su vozila na fosilna goriva glavni uzrok zagađivanja vazduha i snažno doprinose globalnom zagrejavanju.
Saradnik Instituta Majkl Rener rekao je da većinu vozila pokreću benzinski i dizel motori čiji izduvni gasovi zagađuju vazduh i doprinose klimatskim promjenama, prenosi "Glas Amerike".
- Daleko najveći proizvođač u ovom trenutku je Kina, koja je svojim ogromnim rastom u protekloj deceniji prevazišla tri najveća proizvođača, Nemačku, Japan i SAD - naveo je Rener.
Rener je dodao da na hibridna i električna vozila otpada svega dva odsto proizvodnje.
Predstavnici autoindustrije tvrde da ona brine za prirodnu sredinu.
Stiven Bruks, analitičar sajta "Edmunds" koji prikuplja podatke o tržištu automobila, kaže da industrija reaguje na zabrinutost kupaca za prirodu.
- Do kraja 2015. kupcima će biti predstavljena 43 modela – kao što je hibridno-električni `honda CR-Z` - naveo je Bruks.
Međutim, Rener kaže da električni automobili neće rešiti problem zagađenja ako se ne pređe na čistija i efikasnija goriva i alternativne pogonske sisteme.
- Ako značajnije ne promenimo osnovu na kojoj funkcionišu naši električni sistemi, odnosno ako i dalje budemo koristili elektrane na ugalj i mazut, prelaz na električna vozila neće nas daleko odvesti - naveo je Rener.
Ujedinjene nacije kažu da na izduv motora u vozilima otpada 20 odsto takozvanih "gasova staklene bašte".
Autor: Srna
Foto: arhiva Autoblog.rs / Leparisien.fr