home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

24 sata pod punim gasom na odeljku za velike brzine na stazama za ispitivanje u Milbruku sa spektakularnim oštrim nagibom. 12 probnih vozača su naizmenično vozili dva serijska modela Astre 2.0 CDTI. 24-časovna vožnja od 4.800 km sa svega 22 minuta pauze za oba automobila

Zahvaljujući svemu ovome, ostvarena je zapanjujuća prosečna brzina od 201 km/h u pokušaju da se postavi svetski rekord za putničko vozilo na dizel gorivo u FIA klasi proizvodnih vozila na dizel pogon sa prinudnom indukcijom u opsegu od 1600 do 2000 ccm.

Ukupno, Opelov i test tim sestrinske kompanije pokušali su da obore 12 svetskih rekorda, kao i šest britanskih rekorda u izdržljivosti. 24-časovna brza vožnja podrazumevala je obavezna unutrašnja ojačanja, Corbeau trkačka sedišta i Luke pojaseve, potom plombiranje i zaključavanje u bezbednom bloku, pod nadzorom sportskih tela, sve do samog pokušaja. Opel/Vauxhall još čeka na potvrdu od strane FIA da su pokušaji bili uspešni.

Dva vozila Astra CDTI započela su vožnju u delu staze za velike brzine u Milbruku u blizini Milton Kejnza 5. oktobra 2013. godine u 16.00. Devet novinara su delili automobile sa trojicom specijalista Opel/Vauxhalla. Folker Striček, bivši učesnik DTM trka i Opelov direktor za performantne automobile i moto-sport bio je kapiten tima. Bivši stručnjak za turing automobile i direktor trka bio je zadovoljan na završetku 24-časovnog maratona koji je imao za cilj postavljanje 18 novih rekorda: "Dve Astre su bile apsolutno ubedljive u vožnji pod punim gasom. Kombinacija performansi i efikasnosti omogućila je postizanje rekorda u 24-časovnoj vožnji. Pored toga, automobilima nije bila potrebna ni kap ulja".

Mišelin je bio partner za gume, koji je isporučio gume Pilot Super Sports iz originalne izvedbe Astre – iste one koje se nalaze na modelima koji se isporučuju kupcima nove Astre. Obavljeno je merno testiranje, kao i 500 milja probne vožnje ns stazi Milbruk tokom leta radi spitivanja izdržjivosti. Folker Striček je napomenuo: "Na svakom automobilu smo po jednom zamenili gume, samo iz razloga da bi smo bili apsolutno sigurni kada je u pitanju bezbednost: dejstvo na vešanje i gume može biti snažno, usled sila koje uzrokuje nagib puta."

Folker Striček ne samo da je u projekat uneo svoju stručnost iz moto-sporta, već je u Englesku doveo i ekipu od 4 tehničara, koja je servisirala Astre kao da je reč o trci 24 sata Le mana, ili o vožnji na Nirnburgringu. Posada je izvela brzo i efikasno dosipanje goriva tokom dana i noći, tako da je, zahvaljujući njima, bilo moguće imati pauze od svega 22 minuta.

"Ovo je prava potvrda izdržljivosti, bezbednosti i performansi Astre u ekstremnim uslovima kakve običan vozač nikad ne bi iskusio”, tvrdi Dankan Aldred, VD potpredsdenika Opel/Vauxhall za prodaju i postprodajne usluge i generalni direktor Vauxhalla. “Ponekad se obraća prevelika pažnja na konačnih 1% u upravljanju automobilom, ili vreme potrebno za ubrzanje od 0 do 100 km/h, ali, za većinu kupaca, vrhunska pouzdanost i bezbedno upravljanje predstavljaju imperativ. Ovaj test ima za cilj, pre svega, da dokaže ove vrednosti."

PR Opel



čitanja : 1335



Komentari

Bolje je reci "direktno ubrizgavanje",a ne prinudna indukcija.

Autor milan 23 Okt 2013, 17:33

Bio jednom jedan "sličan" test SAAB-a na kružnoj stazi. Al, na 100.000 km. Pre oko 25-30 godina

Autor nulta emisija 23 Okt 2013, 17:50

@milan, prilično sam siguran da "direktno ubrizgavanje" i "prinudna indukcija" nisu isto. Direktno ubrizgavanje se odnosi na benzin, a prinudna indukcija na vazduh (turbo/supercharger).

@tema: nisu samo napisali da li je u pitanju ovaj novi 2.0 BiTurbo ili se Opel opet hvali Fiatovim MJET motorima?

Autor X 23 Okt 2013, 18:14

"Saab 9000 Turbo je postao poznat po stazi Talladega u Alabami, SAD . Saab je ovim testom izdržljivosti pokazao svetu sta je zapravo kvalitet i da ga je uvek stavljao ispred kvantiteta. Test je počeo 7. oktobra 1986. godine i, nakon pređenih 100.000 km konstantne vožnje, završen 20 dana kasnije sa prosečnom brzinom od preko 213 km/h. U testu su učestvovala tri standardna Saaba 9000 Turbo i četvrti koji je služio za potrebe snimanja. Tom prilikom su postignuti/ oboreni brojni rekordi, među kojima i dva svetska..."

Autor Bagzi 23 Okt 2013, 19:23

@X
Direktno ubrizgavanje se odnosi na benzin... a jel znas kakvo ubrizgavanje goriva ima ovaj motor, posto si potpuno ubedjen da je ovo isto sto i MJET?
P.S. Ovo je motor od 165 KS...

Autor Orlo 23 Okt 2013, 19:38

@Orlo
jel i ovo najbolji motor na svetu koji je konstruisao Opel ili... ?
:)

Autor carobnjak 23 Okt 2013, 19:54

Ovo je isto uradila Honda sa svojim prvim dizel motorom 2.2cdti u accorda , isto su oborili 10,15 rekorda mozda i vise (potrosnja goriva, max brzina..itd.), neko ako zna tacno recice, inace ovde uopste nije napisano koji je motor u pitanju...

Autor neko 23 Okt 2013, 19:56

Kad rekoh benzin, mislio sam na gorivo, bilo benzin, bilo dizel.

@Orlo: common rail direktno ubrizgavanje (što je Fiat prekrstio u MJET za svoj program). Taj motor sa 165ks je svetlo dana prvo video u Delti još 2008. U Astri ista snaga, ista zapemina u cm3, isti prečnik i hod klipa. To što je Fiat bio na ivici propasti pa je deo patenata morao da preda GM-u za otpis dugova po meni ne daje zaslugu GM-u za uticaj u razvoju motora. A naročito mi je sumnjivo da "razviju" motor identičnih karakteristika kao Fiat od pre par godina, koja je to verovatnoća? :)

Autor X 23 Okt 2013, 21:06

Odlično spakovana Delta sa pogrešnom značkom.

Autor zamlata 23 Okt 2013, 22:32

@X
Moram da ti priznam da je prilicno tesko da znam sta si mislio, ja vidim samo ono sta si napisao... ;) :)
Cinjenica je da su i 2.0, MJET i CDTI, nastali od iste osnove - prvobitnog 1.9 JTD motora, jer su im se putevi u daljem razvoju mimoisli nakon "razvoda braka" pa je svako zasebno dalje razvijao isti agragat prema svojim potrebama, pa je lako shvatljivo da je nova zapremina dobijena na istom principu - povecanjem precnika klipa, a kako je ista osnova jasno je da ce i karakteristike motora, snaga, obrtni moment, kriva snage i obtnog momenta, biti iste ili slicne na oba motora. Simply as that. ;)

@carobnjak
Ne znam zasto me pitas kada i sam znas odgovor... :P ;)

Autor Orlo 24 Okt 2013, 10:41