home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Globalni rast car-sharinga, sukorišćenja automobila, odnosno alternativi vlasništvu nad putničkim vozilom, naštetiće tadicionalnoj prodaji vozila i zaradi auto industrije do 2021. ali ni približno toliko kao rast proizvodnje autonomnih vozila, procenjuje se u studiji Boston Consultunga.

Evolucija car-sharing usluga, poput onih koje pružaju firme kao što su Avis Budget, Tipcara,  Daimler i Car2Go, mogla bi smanjiti globalnu prodaju vozila i do 550.000 komada u 2021., a koštaće proizvođače vozila više od osam milijardi dolara izgubljene zarade, kaže se u  istraživanjima Boston Consultung grupe.

Studija međutim predviđa da će car-sharing imati daleko veći uticaj u Evropi i Aziji nego u SAD-u.

Američki proizvođači vozila zbog korisnika usluga car-sharinga u 2021. očekuju godišnji gubitak prodaje od oko 52.000 vozila, ali to će delimično nadoknaditi prodajom vozila car-sharing kompanijama koja bi, procenjuje se, trebalo da iznosi 44.000 komada godišnje.

Isto tako, kako bi dodatno proširili ponudu s tradicionalnog vlasništva nad vozilom, američki proizvođači vozila, poput Forda i General Motorsa, na nekoliko tržišta investiraju u car-sharing. 

Međutim, u studiji se navodi i da će autonomna vozila imati veći uticaj na prodaju novih vozila nego što će to imati car-sharing. Ali, ne do 2027.

Car-sharing, zaključuje se u studiji, neće previše promeniti postojeće odnose u prodaji novih vozila, ali bi to mogla autonomna, odnosno samovozeća vozila koja će predstavljati 'promenu igre'.    

Izvor: Seebiz.eu

Foto: arhiva



čitanja : 870



Komentari

Nek' prave jeftinije automobile pa neće imati gubitke zbog sharinga. Vratiti Golfa dvojku TD, GTD i GTI sa air bagom i još nekim modifikacijama i vozi Miško. Ozbiljno. A ne ovo danas - kojekakav "novi" fušeraj a košta Đavo i po.

Autor Racional. Perfect. 24 Feb 2016, 14:33

"Globalni rast car-sharinga, sukorišćenja automobila, odnosno alternativi vlasništvu nad putničkim vozilom, naštetiće tadicionalnoj prodaji vozila i zaradi auto industrije do 2021."

Sasvim sigurno da nece.
Ako se autoindustrija na ovaj nacin oseti ugrozenom, lako i jednostavno ce proizvesti vozila sa ogranicenim rokom trajanja.
Vecina amerckih proizvodjaca automobila uspesno primenjuje ovu formului.
Jos samo da na to nateraju i Nemce (a poceli su sa raznim gejtovima), i eto resenja.

Autor vojvoda 24 Feb 2016, 16:04