
Istorija Formule 1 obiluje zanimljivim pričama, likovima i vozilima koja i danas imaju kultni status među ljubiteljima ovog sporta. Britanska firma Vanwall će pokušati da iskoristiti ljubav prema retro dizajnu i bolidima pa će nakratko oživeti svoju marku iz 1950-ih godina.
U sezoni Formule 1 1958. godine, inače dvanaestoj godini ovog takmičenja, vozačku titulu je uzeo Britanac Mike Hawthorn u Ferrarijevom bolidu, dok je konstruktorska titula svetskog šamiona pripala britanskom timu Vanwall. U njenim redovima su nastupali Stuart Lewis-Evans, Tony Brooks i legendarni Stirling Moss. Bolid kojim su ostvarili ovaj uspeh i uzeli titulu bio je Vanwall VW 5, ujedno jedini model ove ekipe koji se ovenčao svetskim šampionatom.
Kako bi iskoristili trajnu popularnost bolida iz istorije Formule 1, u britanskom Vanwallu su odlučili da nakratko ožive dane stare slave, i sada, više od 60 godina nakon osvojenog šampionata, proizvedu još šest takvih identičnih bolida. Kako piše Autonet.hr, moderni Vanwall 5 biće gotovo identična replika originala, kako izgledom tako i tehnologijom.
Novi retro trkački automobili će biti napravljeni prema originalnim nacrtima i specifikacijama iz 50-ih godina prošlog veka, a u njih će biti ugrađene i identične replike 2,5 litarskih četvorocilindričnih motora snage 270 KS. Ovaj motor nije u svoje vreme bio konkurentan Ferrarijevom V6 motoru ili Maseratijevom rednom šestocilindrašu, ali superiornija šasija Vanwalla je bila njihova prednost. Ipak ju je, zajedno s pripadajućim oslanjanjem, konstruisao Colin Chapman, kasnije osnivač Lotusa.
Nova serija od šest replika bolida iz 1958. godine će poslužiti da kompanija još jednom proslavi istorijski uspeh. Pet od šest najavljenih 100% tačnih reprodukcija biće ponuđeno na prodaju, po ceni od 1,65 miliona funti bez poreza. Šesti primerak ostaće u Vanwallu kao osnova njihovog učestvovanja u trkama istorijskih vozila.
Izvor: Autonet.hr
Foto: Vanwall