home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Volkswagen Viloran

Nemačka automobilska kompanija Folksvagen suočila se danas sa kritikama od strane radničkog saveta i aktivista, nakon što je šef kineske ispostave te kompanije Ralf Brandsteter, izjavio da nije video znake prinudnog rada tokom posete Folksvagenovoj fabrici u kineskoj pokrajini Sinđan.

Kako navodi Rojters, aktivisti i međunarodna grupa zakonodavaca, kao i šef odeljenja za održivost i upravljanje u Folksvagenovom investitoru, Deka Investment, rekli su da je procena standarda rada u tom kineskom regionu nemoguća.

„Koliko god se gospodin Brandsteter trudio, Folksvagen ne može biti siguran. To vodi ne samo reputacionom riziku, već i pravnim problemima, na primer sa zakonima o lancu snabdevanja“, rekao je Ingo Spajš iz Deka Investmenta.

Kako navodi Tanjug, grupe za ljudska prava su dokumentovale kršenja ljudskih prava u Sinđanu od 2000-ih, uključujući masovni prisilni rad u logorima za koje su UN rekli da bi mogli predstavljati zločine protiv čovečnosti, što je Kina demantovala.

Šef Folksvagena za Kinu Ralf Brandsteter obilazio je pogon nemačke grupe u Sinđanu, koji je deo zajedničkog preduzeća sa kineskim SAIC-om, zajedno sa Folksvagenovim šefovima za usklađenost i spoljne odnose u Kini, nakon čega je izjavio da nije video znakove prisilnog rada.

„Umem da razgovaram sa ljudima i da izvlačim zaključke. Mogu da proverim činjenice i to sam i uradio. Nisam našao nikakve kontradikcije“, rekao je on i dodao da mu je to bila prva poseta, ali ne i poslednja.

Učesnici kampanje na Svetskom ujgurskom kongresu i istraživači sa Univerziteta Šefild Halam, koji su napisali izveštaj o vezama lanca snabdevanja autoindustrije sa Sinđangom, rekli su da su poseta i razgovori sa radnicima verovatno planirani i koordinisani sa lokalnim vlastima, navodi Rojters.

Brandsteter je rekao da je detaljno razgovarao sa sedmoro radnika pojedinačno, uključujući Kineze, Ujgure i Kazahstance, s nekima pomoću prevodioca, a s nekima na engleskom, kao i da je održao kraće razgovore sa drugim radnicima tokom svoje turneje, za koju je rekao da se dogodila bez nadzora vlade.

Folksvagen kaže da nikada nije pronašao dokaze o prinudnom radu među svojom radnom snagom u Sinđanu i da je njegovo prisustvo pozitivno za lokalno stanovništvo, ali Rojters podseća da se atmosfera promenila nakon brojnih smrtonosnih napada u Sinđanu i drugde između 2009-2014, za koje je kineska vlada okrivila militante iz regiona, što je dovelo do „znatno represivnijeg pristupa“.

Izvor: Tanjug.rs

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Volkswagen



čitanja : 473



Komentari