home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Mazda MX-5
 
Najveći dobitnik je Tesla, dok su japanske kompanije najveći gubitnici

Američki predsednik, Donald Tramp, uveo je carinske namete od 25 odsto na sva vozila proizvedena van Sjedinjenih Država. To znači da će automobili koji se sklope van SAD neminovno poskupeti u toj zemlji, uključujući i one proizvedene u Kanadi i Meksiku. Čak će i delovi proizvedeni u drugim zemljama biti ocarinjeni, bez obzira što se ugrađuju u automobile u Americi.

„Ako proizvodite vaš automobil u SAD, nema carina“, rekao je Tramp.

Nove tarife stupaju na snagu 3. aprila, a Tramp sugeriše da bi mogle da budu „stalne“. Pitanje koje se nameće je koja vozila i koje marke bi mogle da profitiraju, a koje će biti najviše ugrožene?

Dobitnici

Konsultujući se s indeksom američke poslovne škole Kogod za 2024., Tesla bi trebalo da ima najviše koristi od novih carinskih nameta. Svako Teslino vozilo poseduje više od 80 odsto ukupnog domaćeg sadržaja.

Model 3 Performance nalazi se na vrhu liste s 87,5 odsto proizvodnje i komponenti u SAD. Model Y (85 odsto), Cybertruck (82,5 odsto), Model S (80 odsto) i Model X (80 odsto), takođe su na vrhu indeks liste.

Pored toga, šef Tesle, Ilon Mask, sugeriše da kompanija neće ostati „neoštećena“ kada je o novim tarifama reč. U objavi na društvenoj mreži „X“, on je rekao: „Važno je napomenuti da Tesla ovde NIJE neoštećen. Uticaj tarifa na Teslu je i dalje značajan.“. Da mu verujemo?

Iako kompanija proizvodi motore i baterije u SAD, Tesla i dalje uvozi mnoge delove iz Kine. Ne uključujući motore i baterije proizvedene u Americi, Model 3 Long Range inače ima „40 odsto kineskog sadržaja“, rekao je vanredni profesor informacionih tehnologija i analitike na Američkom univerzitetu, Frenk DiBoa, za Kelley Blue Book prošle godine.

Drugi iza Tesle je Ford, s tri verzije Mustanga koji koriste 80 odsto domaćih delova u okviru kompletne konstrukcije: model s automatskim menjačem, GT i GT Coupe Premium. Mustang GT s manuelnim menjačem koji isporučuje nemački Getrag, koristi samo 73 odsto domaćih komponenti.

Honda se takođe visoko kotira s Passportom (76,5 odsto), kao i Odyssey, Ridgeline i Pilot, koji svi imaju 74 osto delova proizvedenih u SAD. Jeep Wrangler koristi 76 odsto domaćih delova, Volkswagen ID.4 75,5, a Chevrolet Colorado i GMC Canyon 75,5 odsto.

Od „velike detroitske trojke“, GM je „najgore pozicioniran“ kada su u pitanju nove Trampove tarife, sudeći po analitičaru iz JPMorgana, Rajanu Brinkmenu. S gotovo 40 odsto automobila koje GM proizvodi u Kanadi i Meksiku, procena je da bi američki gigant mogao da bude pogođen minusom od 14 milijardi dolara zarade.

S tim u vezi, Bela kuća je potvrdila da će vozila proizvedena pod Američko-meksičko-kandskim sporazumom (USMCA), proći kroz posebno razmatranje. Tačnije, delovi proizvedeni pod USMCA-om, neće biti predmet nameta sve dok ministar trgovine ne uspostavi proceduru za sadržaj koji nije iz SAD.

Najveći gubitnici

S druge strane spektra, neki strani proizvođači bi mogli da pretrpe značajan udarac kada je o poslovanju u SAD reč. Marke poput Audija, BMW-a, Lexusa, Mazde i Toyote proizvode brojne modele koji su rangirani pri dnu indeksne liste.

Subaru BRZ

Konkretno, neki od priuštivih sportskih automobila mogli bi u najvećoj meri biti pogođeni. Mazda MX-5, Subaru BRZ i Toyota GR86, kao i GR Corolla, imaju samo jedan odsto američkog indeksa. Brojni BMW-ovi performantni modeli su u istoj poziciji, poput M3, Z4 i odlazećeg M8.

BMW Z4

S automobilima koji su činili 28,3 odsto ukupnog japanskog izvoza u SAD tokom 2024., proizvođači vozila iz Zemlje izlazećeg sunca bi mogli da budu u najvećoj meri pogođeni novim carinskim nametima. Po Rojtersu, vrednost akcija Nissana, Toyote i Honde pala je za 2,2, 2,7, odnosno 3,0 odsto. Što se korejskih marki tiče, Hyundaija i Kije, vrednost njihovih akcija je pala za 4,0 odsto.

Japanski premijer, Šigeru Išiba, kaže da će staviti sve opcije na sto da bi se suprotstavio Trampovim tarifama.

„Japan je zemlja koja najviše investira u SAD, tako da se pitamo da li ima smisla da Vašington primenjuje isti princip za sve zemlje. To je poenta koju ističemo i nastavićemo to da radimo“, rekao je Išiba pred parlamentom.

Šira slika

Trampova tarifa od 25 odsto verovatno će povećati cene uvoznih automobila. Međutim, bivši potpredsednik razvoja proizvoda u GM-u, Bob Luc, kaže da je stroža regulativa na uvoz automobila i automobilskih komponenti na dugačkom štapu.

„Tarife koje Tramp primenjuje samo odražavaju otprilike one koje su naši glavni trgovinski partneri imali decenijama na snazi“, rekao je Luc za Motor1. „Nema sumnje da će carine povećati cenu automobila koji nisu iz SAD i da će to rezultirati smanjenjem njihovog prodajnog obima. To je svrha carina.“

Trenutno, Evropska unija nameće carinu od 10 odsto na automobile uvezene iz SAD, uz još 20 odsto dodatnog poreza na dodatu vrednost (PDV), iako je nedavno, prema nekim izveštajima, EU preložila smanjenje s 10 na 2,5 odsto u nastojanju da ublaži trgovinske tenzije sa SAD.

„SAD treba da zaštite svoju preostalu industriju“, primećuje Luc, „baš kao i sve druge nacije. Uvoz bez carina znači niske potrošačke cene ali i gubitak radnih mesta u proizvodnji, što neizbežno vodi nacionalnom padu.

Ove tarife će izazvati neka kratkoročna bolna stanja i poremećaje, ali će prilagođavanje biti relativno brzo i u korist globalne trgovine. Život u SAD, iz godine u godinu, s astronomskim trgovinskim deficitom u odnosu na glavne trgovinske partnere nije održiva situacija.“

Možda je Bob Luc u pravu, ali kako je ta situacija bila održiva do sada?

Izvor: Automotoshow.rs / Motor1.com

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Mazda / Subaru / BMW



čitanja : 340



Komentari