Predstavljen automobil kojim se upravlja mislima

Inovativni model automobila kojim se upravlja snagom misli predstavljen je na izložbi Innoprom-2018 u Jekaterinburgu. On treba da ima pristupačnu cenu i da obezbedi mobilnost osobama sa invalidnošću i starim licima.
Neuromobil je projekat nižegorodskog državnog univerziteta Lobačevski i peterburškog Centralnog naučnoistraživačkog instituta za robotiku i tehničku kibernetiku. Ovaj gradski električni automobil V-klase dug je manje od tri metra i poseduje jedinstven sistem za očitavanje signala iz velikog mozga i njihovo transformisanje u komande za vožnju. Automobil je pre svega namenjen ljudima sa invalidnošću, koji pate od bolesti udova, cerebralne paralize, multiple skleroze, posledica povrede glave i drugih oboljenja. U ciljnu grupu spadaju i stariji vozači koji usled godina imaju teškoće u upravljanju autombilom.

Kako funkcioniše neuromobil konstruktori su prikazali na izložbi Innoprom-2018 koju je posetio i potpredsednik ruske vlade Dmitrij Kozak.
Zamišljeno je da vozači u automobil ulaze u invalidskim kolicima po pokretnoj rampi kroz široka zadnja vrata. Ovaj automobil je, kao i napredni modeli bespilotnih letelica, opremljen uređajima veštačkog vida, ali njime će ipak upravljati čovek snagom svojih misli. Kapa sa senzorima će zameniti osnovne komande u vozilu. Vozač treba samo da pomisli gde hoće da se odveze, a elektronika će mu davati sugestije i upozorenja na opasnosti i prepreke na putu.
Konstruktori su na izložbi saopštili da su spremni da 2021. godine puste neuromobil u serijsku proizvodnju, ali nisu otkrili koje će preduzeće preuzeti njegovu montažu. Ranije je saopštena i okvirna cena ovog inovativnog prevoznog sredstva. Ona se kreće od 550 do 900 hiljada rubalja (7.500 do 12.500 evra). Veliki raspon u ceni uslovljen je pre svega elektronskim komponentama na automoilu. Što je moćnija baterija koja je postavljena u automobil, njegova cena biće viša. U zavisnosti od modifikacije neuromobil će jednim punjenjem baterije moći da pređe od 200 do 600 kilometara.
Izvor: Russia Beyond