
Oduvek su govorili i tvrdili da je Zastava 101 samostalno napravljeni automobil, bar što se tiče izgleda zadnjeg dela i da je rezultat pameti i veštine stručnjaka iz Kragujevca, ali malo se zna da je Zastava 101, koja jeste derivat Fiata 128, svoj rep dobila od prototipa Fiat 128 B1, odnosno Fiat 128 u hatchback varijanti (pet vrata).
Na fotografiji možete videti Fiatov prototip iz 1968. godine koji je Fiat ustupio Zastavi na čijoj bazi je 1971. godine nastala Zastava 101.
Izvor: Automania.20minuta.hr
Italijani su nam napravili autoindustriju, oiginal crtezi sa delove bili su na talijanskom. Znaci kad nesto nije jasno trazis talijansku dokumentaciju.Što se tice nase razvojne sluzbe, dovoljno je pogledati koliko se za 20 god promenio izgled Yuga ili 101.
Razvoj se svodio na kozmeticke promene, i da cekamo da neko drugi nesto uradi pa da vidimo jel moze to i kod nas:)
Tito rekao samostalno! Nasi strucnjaci nisu mogli 20 godina da ugrade servo u Juga ili 101! Uzas..
paaaa, dobro.... stojkina guzica je ipak malo drugačija od ovoga.... :)))
@Baki
ne da nisu mogli.... nije im bilo potrebno. a kad je bilo potrbno (negdje u drugoj polovini 80-tih) sve je jako brzo otišlo u "materinu"... ;)
Koliko para toliko muzike. Drzava ne moza da vidi fabriku automobila jer su potrebna velika ulaganja svake godine. Novi model kosta nekoliko stotina miliona evra, i ko te pare da poveri nekom direktoru razvoja, bez ikakve garancije da ce nesto dobro da ispadne.
Samo je izurada raznih varijanti 500L kostala 150 miliona evra.
Naravno da nista tako kompleksno nije razvijeno ovde, ali jeste posluzilo svrsi.
Florida je bila okej, ali ju je dotukao nemar svih u nizu, od radnika u proizvodnji do rukovodstva. Nista neuobicajeno za ex yu.
Od ovog prototipa ima još dorade do „zastave 101‟.
Ljudi koji tvrde da nismo imali adekvatnu inženjersku službu jednostavno nisu upućeni. U trenutka preuzimanja fabrike od strane „Fijata‟, podrum je bio pun raznih prototipa. Ne treba zaboraviti ni da je ovde došlo do rata i do otkaza više stotina kooperanata.
A što se tiče servo volana, „Florida In‟ i „In L‟ su tu opciju imali (kao i klimu). Nisam ubeđen da je uopšte trebalo servo ugraditi na „juga‟ i na „keca‟ (a do nedavno su razni proizvođači u zapadnoj evropi nudili auta još teža od njih, a bez serva).
Pa ne treba kooperanti da prave novi model. Prototipi u podrumu? Da su vredeli nebi stajali u podrumu vec bi bili u upotrebi.Svi smo jedva cekali da Zastava nesto novo napravi.
@camiro,
jeli ovo taj podrum sa ocuvanim prototipovima?
http://www.srbijadanas.com/clanak/ovo-je-najruzniji-jugoslovenski-auto-sreca-sto-nikada-nije-napravljen-foto-07-05-2015
@mile
Ne. To je „Florida‟ koja je dorađena u „Zastavi Promet Beograd‟, odnosno koja je imala manje veze sa fabrikom nego što se misli.
Reći „Da su vredili, ne bi stajali u podrumu‟ je ignorisati sve što se u ovom regionu dešavalo od 1988. god. pa na dalje. Podseća na čuveno, „If you build a better mouse trap, people will beat a path to your door‟.
Floskule, možda nekom studentu kapitalizma zvuče dobro ... ali neupotrebljive za opis realnog stanja.
„Pa ne treba kooperanti da prave novi model‟.
Često pomislim kada čitam tvoje komentare da možda ništa više od sklapanja 500L-a nisi video (pa ni u novinama), ali ovo zaista služi kao dokaz da nemaš predstavu kako se auto razvija i proizvodi.
Ne misliš valjda da fabrike sami rade celi razvoj i proizvodnju?
Kinezi jos uvek masovno stancuju stare Toyotine i Mitsubishijeve motore, koje doradjuju, ugradjuju im turbine itd, a bez tehnologije motora koju dobijaju od inostranih proizvodjaca mnoge modele ne bi mogli da motorizuju, posto je ocigledno jednostavnije staviti lim u presu i napraviti karoseriju odnosno panel... iako imaju avioindustriju oni jos uvek stancuju kopije ruskih motora, a tek su skoro resili da naprave firmu koja ce se baviti proizvodnjom mlaznih motora sto govori mnogo... ej Kina koja je druga ekonomija na svetu, a vi ocekujete svasta od jedne znacajno manje ekonomije i njene industrije... treba biti i malo realan... vecina zemalja nije ni ovakvu industriju imala...
Pit , nisu avionski motori u pitanju , raketne motore Amerikanci kupuju od Rusa
Djordje
Hvala na odgovoru.
Doduše, oni i naučnike uvoze iz sveta, ništa čudno.
@camiro,
Ma znao sam ja sta je to. Moja poenta je bila zasto takav auto stoji napolju i zasto su mu pola delova pokradeni. Sto ga barem nisu prodalu nekome ko ce ga drzati u garazi i sacuvati 100% ... Ovako ce zavrsiti na otpadu kao staro gvozdje (ako vec nije)
Da je samo taj auto stojao, nego su stajali i drugi zajedno sa delovima, i masovno se kralo. U to vreme sam često prolazio pored linije za Yuga i mogao sam da uzemem bilo koji deo, jer su pored traka bili u otvorenim korpama. No uglavnom se trazilo od nekog ko radi tu da iznese deo.
Jos jednom, kooperanti niti mogu, niti su duzni da prave novi model, to je stvar matične fabrike. Delove rade po narudzbini i crtezu koje im fabrika dostavlja. A pre toga moraju da plate testiranje i sertifikat, s tim sto sertifikat kod jednog proizvodjaca automobiula ne vazi kod drugog i obratno.
@P1
Djordje je vec odgovorio, prvostepeni motor je ruski RD-180 (cini mi se da je to oznaka) a krase ga velika pouzdanost, velika snaga, i valjda jednostavan ali odlican dizajn... mislim da su tu vise u pitanju pare, jer je bilo jeftinije kupiti cele motore nego razvijati nove... medjutim koliko sam procitao oni razmisljaju da ih se ratosiljaju jer lobisti opasno potplacuju politicare kako bi se pokrenuo konzorcijum Americkih kompanija da rade te motore...
Sto se tice motora za avione, tu nema govora kada su u pitanju vojni vazduhoplovi dok je drugacija prica kod putnickih, svi njihovi putnicki su imali neke derivate motora sa borbenih aviona, koji medjutim imaju dosta nedostataka od veka trajanja, preko potrosnje, do buke, pa su neki pribegli ugradnji Rolls-Royce-ovih motora, a novije generacije rade u saradnji sa Francuskom Snecmom i gore pomenutim RR... u svetu su General Electric, Rolls-Royce, Pratt & Whitney, Snecma glavni igraci i od njih ostali kupuju motore...
Nijedna Zastava nije bila projekat osmišljen ovde od A do Š. Mislio sam da to dosad svi znaju, ali eto očigledno novinari neznaju. :)
Sve je to bilo FIAT-ova platforma SAMO Zastavin dizajn kao i kompletna proizvodnja koje je takođe bila Zastavina tj. domaća da budem precizniji. Tu je i poenta. Sve što je radila Zastava radila je sa svojim dizajnom, domaćim delovima, probijala se na tržište pod svojim imenom, ne FIAT-ovim tako da to je na kraju bila Zastava, ne FIAT za razliku od FIAT-a Polska i turskog TOFAŠ-a kao i danas FCAS-a koji su FIAT fabrike. Zastava je celo vreme čak i vlasnički bila domaća (i dan danas je) a to sve se nažalost možda više nikada neće dogoditi pošto FIAT u Kragujevcu ni pod najliberalnokapitalističkim uslovima ne može više da proda ni 100000 sklopljenih automobila godišnje dok je Zastava nekada prodavala 220000 automobila i to proizvedenih od skoro 100 odsto domaćih delova (jedino električni krov na Yugu Cabriju je bio iz uvoza).
Bez Škodizacije srpske automobilske industrije, tj. sada reindustrijalizacije pa onda uzdizanja po uzoru na Škodu, sporo, 10-20 godina, ali na realnim temeljima sa ciljem da imamo prepoznatljivu domaću fabriku sa stranim vlasnikom, nema nama automobilske industrije.
Jeste teži put, ali neuporedivo bolji rezultati bi bili da smo Zastavu prodali kao Zastavu jer ipak tza kompanija je bila preko 5 decenija sa nama i za to vreme prodala preko 5 miliona automobila na nekoliko kontinenata što je nešto što ne verujem da će ijedna firma ikada uspeti da proda samo u jednoj godini 220000 automobila.
Ukoliko se država ne "uhvati" reindustrijalizacije Zastave, bilo sama ili uz pronalazk investitora, mi ćemo uskoro ostati i bez FIAT-a što je pitanje sada samo meseca, ne više ni godine pošto jedna trećina fabrike je prestala da radi bukvalno ustvari preko noći. FIAT ode, a nemožemo ga spasiti. Treba ih pustiti jer više ništa se tu ne može uraditi. Zato bilo bi dobro da država raspiše privatizacioni tender za Zastava Automobile i to u vidu crowd funding kampanje pa ukoliko se skupi određeni novac, neka firma ide onom ko punudi pare za izgradnju određenog modela automobila kojeg država cenovno osmisli.
Neka Florida druge generacije od 6000 evra po uzoru na Lada Grantu ili Logan bi bila odličan podsticaj za mnoge u Srbiji i šire da krenu u kupovinu novog automobila.