Italijanska dizajnerska kompanija Pininfarina i francuski Bollore Group su na Salonu automobila u Parizu promovisali rezultat svog zajedničkog rada – novi elektroautomobil B0 (B-nula) sa nultom emisijom izduvnih gasova.
Odmah treba reći da B0 nije nikakvo koncept vozilo, već serijski automobil, čija proizvodnja u Torinu startuje u drugoj polovini naredne godine (planira se i prodaja u Americi i to krajem 2010. godine).
B0 je manje gradsko vozilo sa petora vrata i za četiri putnika, a za pogon se brine elektromotor i litijum-polimerske baterije, proizvod pomenute Bollore Groupe.
Sa jednim punjenjem, B0 ima autonomiju od oko 250 kilometara (baterije mogu da se napune za nekoliko sati preko obične kućne utičnice), a tu su i solarni paneli na krovu i maski automobila.
Maksimalna brzina inače iznosi elektronski limitiranih 130 km/h, dok ubrzanje od 0 do 60 km/h traje 6,3 sekundi.
Одличан и компактан, урбан за градски сокак, свиђа ми се и није превише нападно савремен
pa paneli su tu da ne trosis struju kuci..i puni baterije dok se vozi
Pravi gradski. Ima Litium-Polimer, trenutno najbolju komercijalnu bateriju. Nema a i ne treba da ima motor sa unutrasnjim sagorevanjem. 100 km treba da kosta izmedju 50 i 80 din. Solarni panel na krovu je poznata stvar jer 5 do 10 sati na suncu kada je parkiran moze malo da dopuni baterije... daj sta das.
Zaboravih da dodam i mane ovog dizajna. Posto je gradski a u gradu je prosecna brzima 20 do 30 km/h ovaj auto je preterano i nepotrebno aerodinamican tako da vozac nema predstavu koliko je auto dugacak a pati i od slabe vidljivosti. Veliki minus savremenih gradskih automobila. Prosto je neverovatno koliko su se danasnji dizajneri zaglupili u pogresnom pravcu i nude nam ono sto je ne prakticno i sto nama ne treba.