Toyota je iskoristila ovogodišnji Salon automobila u Detroitu da i zvanično prikaže novu, treću generaciju svog hibridnog modela Prius, čiji su prethodnici širom sveta prodati u više od 1,2 miliona primeraka (druga generacija je inače proglašena i Evropskim automobilom godine za 2005.).
Izgled novog Priusa već neko vreme ne predstavlja tajnu, budući da su se njegove zvanične slike pojavile u javnosti pre vremena, pa je efekat iznenađenja izostao.
Kako bilo, novi Prius u osnovi zadržava formu veoma sličnu dosadašnjem modelu (sa drugačijim prednjim delom u stilu novijih Toyotinih automobila), a treba pomenuti da je i aerodinamika vozila poboljšana, pa koeficijent otpora vazduhu (Cd) iznosi 0,25 umesto ranijih 0,26. Što se dimenzija tiče, Prius je dugačak 4460 mm, širok 1745 mm, visok 1491 mm, a međuosovinsko rastojanje iznosi 2700 mm.
Najveća novost je ipak značajno unapređeni Hybrid Synergy Drive hibridni pogon (elektromotor i novi 1,8 litarski benzinac sa 98KS), zaslužan za bolje performanse (ubrzanje os 0 do 96 km/h je smanjeno za oko sekundu i sada traje 9,8 sekundi), dok potrošnja u kombinovanom ciklusu i po fabričkim tvrdnama iznosi 4,7 litara na 100 km.
Uz novi Prius će se, kao opcija, moći dobiti i solarni paneli na krovu, a tu su i Toyotin Intelligent Parking Assist, poboljšano upravljanje, unapređeni komfor, kvaliteniji materijali u unutrašnjosti i naravno veća sigurnost za putnike (između ostalog, u paketu su ABS, EBD, BA, TRAC i VSC sistemi, kao i prednji i bočni vazdušni jastuci, vazdušne zavese, vazdušni jastuk za kolena vozača, cruise control sa radarom i Pre-Collision System).
Prodaja u Americi inače počinje krajem proleća ali cena još nije saopštena.
Pa lepsa i ne moze da bude, pogledajte i ostale hibride: aerodinamika diktira izgled.
Auto je pola metra duži no što treba. Malo uži. Četiri stuba vise no što treba. Mali točkići. Relativno visoka tehnologija koja će zastareti za godinu dana.
Ključna stvar su baterije. Ako su NiMH kao kod starog Priusa onda su prognoze loše. Ako su Litium-Jon ili bolje Litijum-Polimer i ako imaju samostalni kapacitet za put od 80 km onda se nekim slabostima može progledati kroz prste.
Ostaje da se vidi cena kod nas. U dobrim okolnostima 22.000 bi bilo podnošljivo ali ništa preko toga. Stari Prius sa NiMH je kostao od 27 do 30.000 što je bezobrazno skupo. Danas je tehnološki potpuno je zastareo. Ako neko kod Toyote hoće da ga kupi ovog deku (prodaju polovne) treba dobro da razmisli.
Ruzan? Da naravno. Energetska efikasnost i lepota nemogu uvek da ide jedno uz drugo. Ako Vam je ruzan, ja nemam problem da kupite neki drugi, Vama lepsi auto.
Prius, je aerodinamicki efikasan, mali potrosac i mali zagadjivac. A to bi svim normalnim ljudima trebalo KONACNO da bude prioritet.
MALI ZAGADJIVAC.