
BMW je postigao trostruku pobedu u trci u kojoj je njegov najbolje plasirani auto pošao sa osmog startnog mesta: slavio je Marko Vitman, ispred timskih kolega Tima Gloka i Filipa Enga.
Za takav rezultat nije zaslužan nikakav temeljan preokret u formi, već s jedne strane haos uzrokovan pljuskom i prekidom trke u njenoj ranoj fazi, a s druge sreća i dobro “čitanje” okolnosti.
Start je bio odraz forme s kvalifikacija: kolonu je povelo Lukas Auer u “mercedesu”, i to ispred sve petorice svojih kolega, jer je Hunkadelja Rastu preoteo šestu poziciju. “BMW” Tima Gloka je na drugoj krivini okrenuo Niko Miler u “audiju” i to je za lidera šampionata, ispostaviće se, bila srećna okolnost.
Spasilačka strategija za izvlačenje s niskih pozicija poslala je nekolicinu vozača na zamenu guma već u prvom krugu. Takvom rešenju pribegli su Majk Rokenfeler, Džoel Erikson i Glok. a krug kasnije i Augusto Farfus.
Kapljice kiše počele su da se primećuju od 3. kruga. Krenuli su da rade brisači, publika je počela da otvara kišobrane. U toj fazi Paskal Verlajn je obišao Auera na prvoj krivini i preuzeo vođstvo. Staza je postajala sve vlažnija, a kontrola trke onemogućila je korišćenje DRS-a. Nesrećni Farfus otišao je drugi put u boks, sada da bi stavio kišne gume, a slikova se lišio i Vitman. U poretku su napredovali Edoardo Mortara, koji je dobio duel s Polom Di Restom za poziciju 3, kao i Rene Rast, koji je povratio šesto mesto. Prava drama počela je u šestom krugu, kada su u boks ušli Auer, Filip Eng i Bruno Spengler. Auer se okliznuo na betonskom delu pitlejna i udario je u stub garaže, uz koji je pribio jednog od redara. Posle mučne scene, Lukas se vratio na pistu kao poslednji. Ambulantno vozilo intervenisalo je u boksu dok je trka još vožena.
Radi prelaska na gume s profilom u boks je ušao novi kontingent takmičara: Mortara, Di Resta, Rast, Dival i Frajns. U isto vreme aktiviran je sigurnosni auto, ali on nije mogao da spreči pomor na pitlejnu. Na klizavom betonu nije uspeo da se zaustavi ni Mortara. I on je oborio redara, a i kompletnu instalaciju za zamenu guma. Spengler je pokupio članove svoje ekipe i nije bilo druge nego da se u 8. krugu istakne crvena zastava. Dotadašnji bilans: dva povređena redara, sasvim moguće i neko od BMW mehaničara.
Usledila je konfuzija. Di Resta, Robin Frajns, Loik Dival i Rast zaustavljeni su na izlazu iz boksa. Ostatak automobila poređan je u startnoj rešetki, sat je nastavio da odbrojava, a kiša je prestala i staza počela da se suši. Zvaničnici su morali da raspetljaju situaciju i obezbede pravičan poredak za restart, što je iziskivalo vremena. Pojedini vozači zamenili su gume u sklopu obaveznog pit-stopa, a neki su to uradili u vreme kada je kolonu vodio sigurnosni auto, što ne bi trebalo da se računa kao obavljeni boks. Jedna grupa pilota sedela je na pitlejnu sa pogrešnim gumama na automobilima, a pojedini nisu ni bili u boksu i na stazi su ostali na slikovima, ali su ovi postali prave gume za novu situaciju. Problemi s gumama bili su rešivi, jer su one pogrešne mogle da budu zamenjene dok je na snazi bio prekid trke, ali to nije moglo da se tretira kao zamena za obavezni pit-stop.
Organizator je rešio da se po restartu vozi 28 minuta i jedan krug. Stigao je i medicinski izveštaj: jedan sudija ima teške povrede nogu (po svoj prilici otvoreni prelomi), još dvojica imaju povrede srednje težine, niko nije životno ugrožen i svi su preneti u bolnicu. Posle premetačina u startnoj rešetki, kolonu je poveo sigurnosni auto, a na čelu su se našli oni vozači koji pre prekida nisu menjali gume i koji su samim tim bili hendikepirani, jer su to morali da obave u trkačkim uslovima,
U najgoroj situaciji bio je Gari Pafet. Restartovao je kao drugi, ali na gumama za kišu. Njegov tim se odlučio na rizik, znajući da je trka ionako upropaštena. Engleza su krenuli da obilaze svi i ubrzo je potonuo na poslednje mesto. Jedino ga je dokačio Rast, okrenuo se posle 11. krivine i upropastio svoj nastup.
U boksove su redom odlazili Pafet, Hunkadelja, Verlajn, Grin i Miler, pa se šansa otvorila ljdima koji se danas nisu nadali bodovima, a kamoli podijumu. Vitman i Glok savladali su Enga i tako je dobijen poredak na podijumu. Kuriozitet je u tome da je Vitman startovao četrnaesti, a Eng petnaesti.
Audijev pulen Rokenfeler je u poslednjim krugovima bio raspoložen za napad, ali je Eng od njega uspeo da se sačuva i spasi treći stepenik pobedničkog postolja. Di Resta je izveo tri dobra preticanja i iz trke koju je po tempu mogao da završi mnogo bolje izvukao je peto mesto i najbolji rezultat za na kvalifikacijama superiorni Mercedes. Bodove su za pozicije od šeste do desete upisali i Erikson, Spengler, Farfus, Auer i Mortara.
Timo Glok se vratio na čelo tabele sa 90 poena, Pafet skliznuo na drugo sa 79. Pojedinačno najuspešniji u Mađarskoj, Di Resta je treći sa 67 bodova, slede Auer sa 57 i Vitman sa 51.
Četvrta DTM runda vozi se od 22. do 24. juna na Norisringu.
Izvor: Serbiaring.com
DOPUNJENO: Diskvalifikovani Auer, Spengler i Mortara, Mileru dodato 30 sekundi
Sva trojica vozača koja su na današnjoj DTM trci na Hungaroringu učestvovala u incidentima u pitlejnu izbrisana su iz plasmana. Diskvalifikacija se odnosi na vozače Mercedesa Lukasa Auera i Edoarda Mortaru, kao i BMW-ovog Bruna Spenglera.
Svi su oni ušli u boks na zamenu guma u doba dok je padala kiša i izgubili su kontrolu na vlažnoj i kao led klizavoj betonskoj podlozi ispred svojih garaža. Auer je proklizo i udario u stub i jednog od redara. Mortara je takođe pokosio redara i pogodio instalaciju za zamenu guma, a Spengler je “razbacao” svoje mehaničare.
Prvobitno je javljeno da je u pobrojanim incidentima teže povređen jedan čovek, a da su dvojica zadobila ozlede srednjeg stepena. Čak je u opticaj ušla i glasina da je kod najteže povređenog moralo da dođe do amputacije, ali izgleda da ona na sreću nije tačna. Obrazloženje kazne proizlazi iz člana 30.9 sportskog pravilnika takmičenja, koji nalaže da “vozač mora da redukuje brzinu (…) tako da u boksu može da zaustavi auto a da ne ugrozi druge učesnike ili redare.”
Većina DTM pilota s kojima smo razgovarali neposredno po završetku nedeljne vožnje bila je saglasna u oceni da je trku trebalo prekinuti čim se dogodila prva nesreća u boksu, jer je ambulantno vozilo odmah intervenisalo, a trka je još bila u režimu zelene zastave.
Podsećamo da je Hungaroring pre dve godine presvučen potpuno novim asfaltom, ali je beton neposredno ispred garaža, koji po kiši postaje klizalište, tom prilikom ostao netaknut. Nije isključeno da će sada u toj zoni morati nešto da se preduzima, i to prilično hitno.
Što se tiče Nika Milera, on je kažnjen dodatkom 30 sekundi na ukupno izvezeno vreme (ekvivalent kaznenog prolaska kroz boks) jer je na krivini 2 dotakao i okrenuo Tima Gloka. Paradoksalno, na tome bi Glok morao da mu bude najviše zahvalan, jer on bez tog incidenta, izvesno ne bi menjao strategiju i otišao u boks već na kraju prvog kruga, a to mu je na kraju, u spletu svih okolnosti, donelo drugo mesto u trci.
Pomenute diskvalifikacije izbacile su trojicu kažnjenika iz zone bodova. Novi sedmi je Augusto Farfus, a iza njega su na mestima 8, 9 i 10 klasifikovni piloti Audija Robin Frajns, Loik Dival i Rene Rast.