home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Botas, Hamilton i Putin

Vozač Mercedesa Luis Hamilton slavio je u Sočiju na trci za Veliku nagradu Rusije.

Luis Hamilton došao je do pobede u Rusiji, ali vozač dana definitivno je Maks Ferstapen koji je sa 19. mesta stigao do petog, čak je tokom dobrog dela trke predvodio kolonu u Sočiju. Lep način da vozač Red Bula proslavi 21. rođendan.

Drugo mesto pripalo je drugom Mercedesu i Valteriju Botasu koji je svakako zaslužio da se nađe na pobedničkom mestu umesto Hamiltona. Pred kraj trke Botas je dobio naređenje da propusti Hamiltona i tako ga "sačuva" na podijumu, ali je i sam očekivao drugačiji rasplet. Krug pre kraja pitao je da da li ima dozvolu za preticanje, ali je iz direkcije trke rečeno da pozicije ostaju kako jesu.

Botas nije bio zadovoljan i biće sigurno razgovora na ovu temu.

Treće mesto pripalo vozaču Ferarija Sebastijanu Fetelu.

Prvih deset kompletirali su u Sočiju Kimi Raikonen, sjajni Maks Ferstapen, Danijel Rikardo, Šarl Lekler, Kevin Magnusen, Esteban Okon, Serhio Perez.

Tok trke:

Sam start trke bio je veoma zanimljiv. Sebastijan Fetel je krenuo agresivno, bio je točak uz toočak sa Mercedesom Luisa Hamiltona, ali je Britanac uspeo da sačuva poziciju, kao i Valteri Botas u drugom Mercedesu koji je sačuvao vodeće mesto.

U prvih nekoliko krugovo na stazi u Sočiju briljirao je Maks Ferstapen u svom Red Bulu. Ferstapen je u trku ušao sa 19. startne pozicije, za nekoliko krugovao došao je do mesta koja garantuju bodove, a u 19. krugu izbio je na prvo mesto.

Botas je, kada govorimo o vodećim vozačima, prvi otišao u boks na zamenu guma u 13. krugu i na stazu se vratio upravo iza Ferstapena.

U 14. krugu u boks je otišao Sebastijan Fetel, a krug kasnije isto je učinio i Luis Hamilton. U 15. krugu na čelu karavana bip je Kimi Raikonen a sledili su ga Ferstapen, Botas, Fetel i Hamilton.

U 26. krugu direkcija Mercedesa odlučila je da je vreme da Botas propusti Hamiltona. Britanac izbija na drugo mesto i iza sebe ostavlja Botasa da mu "čuva" leđa od Fetela koji je na četvrtom mestu.

Velika borba između Ferstapena i Hamiltona zahuktala se u 42. krugu. Vozač Red Bula želeo je da ode na zamenu pneumatika, ali su mu iz tima sugerisali da izdrži još jedan krug. Dva kruga kasnije Hamilton izbija na čelo jer je Ferstapen otišao u boks i vratio se na stazu kao peti - iza Hamiltona, Botasa, Fetela i Raikonena.

Čini se ipak da Ferstapenu nisu pomogle nove gume. Nije dobio na brzini, a Hamilton je sa druge strane u ovom periodu trke, dva kruga do kraja vozio praktično najbrže krugove.

Izvor: Sportklub.rs

Hamilton: Botas je bio džentlmen, zaslužio je pobedu

Svetski šampion u Formuli 1 Luis Hamilton pobedio je na trci za Veliku nagradu Rusije u Sočiju, ali je njegovom trijumfu "kumovalo" naređenje tima Mercedesa Valteriju Botasu da propusti Britanca.

Valteri Botas je u Sočiju vozio odlično na početku trke, ali je timskom kolegi pobedu prepustio pošto mu je to naređeno iz boksa. Finac je zatim čuvao "leđa" Hamiltonu od mogućeg napada Sebastijana Fetela iz Ferarija, koji je Britancu rival za titulu.

Posle trke u Rusiji i sam Hamilton je priznao da pobeda nije došla na spektakularan način.

"Ovo je u stvari bio veoma težak dan, Valteri je odradio fantastičan posao, a bio je pravi džentlmen jer me je propustio. On se sada ne takmiči za naslov šampiona, a ovo je za tim bio odličan vikend. Ekipa je uradila sjajan posao da ostvari prednost nad Ferarijem i da ima prvo i drugo mesto. Znam koliko je ovo bilo teško za Valterija, on je zaslužio pobedu", rekao je Hamilton.

Pet trka pre kraja šampionata Hamilton ima 40 bodova više od Fetela u generalnom plasmanu, dok Mercedes vodi i u nadmetanju konstruktora nad Ferarijem (452 - 415).

"Pokušavamo da osvojimo obe šampionske titule, a mislim da je danas ovo bilo timsko dostignuće. Iako nije delovalo spektakularno, znam da će u narednim trkama on biti opet odličan", dodao je Hamilton o kolegi.

Izvor: Sportklub.rs

Hamilton: Palo mi je na pamet da pustim Botasa

Mercedes je u Sočiju ostvario dvostruku pobedu, ali je ostao gorak ukus svima u ekipi jer je Valteri Botas morao da propusti Luisa Hamiltona.

Na stazi u Sočiju Valteri Botas je bio najbolji vozač i van svake sumnje je najviše zaslužio da slavi na Velikoj nagradi Rusije. Ipak on je posle dominantne vožnje morao da prepusti prvo mesto Luisu Hamiltonu i da mu potom čuva leđa. Toto Volf je kazao da je ovo surova realnost za Botasa koji je drugi vozač Mercedesa, dok je Hamilton poručio da je Finac bio džentlmen.

Ipak Britanac je posle trke priznao da mu je palo na pamet da propusti svog kolegu i da mu omogući pobedu.

"Palo mi je na pamet i stvarno sam mislio o tome. U poslednjih 12 krugova sam mislio kako je čudan osećaj da imam prednost i nije mi bilo prijatno. Prošle godine u Budimpešti je bilo slično, ali se sećam da je tim govorio da je potreban rezultat. Trebaju nam tih 10 poena jer ako se auto pokvari ili izgubimo dva motora gubimo šampionat za jedan ili tri poena. Onda bismo se vratili na ovaj dan i rekli da nismo radili kao tim. Tako je razmišljao tim iako je veoma teško to progutati", kazao je Luis Hamilton novinarima u Sočiju."

"Ovo je najčudniji dan kog mogu da se setim u ovom sportu i u mojoj karijeri. Čudno je jer se loše osećam ali sam i zahvalan momima iz fabrike koji su omogućili dvostruku pobedu. Pobeda je ali pobeda na koju sam najmanje ponosan. Ovde se radi o osvajanju šampionata i nije bitno na koji način će se to ostvariti. Veoma je važno da odamo priznanje Valteriju. Mi kao vozači postojimo da bismo pobeđivali, a ako ti neko ovako oduzme vazduh, oduzme ti život... toliko je duboko sve ovo".

Izvor: Sportklub.rs



čitanja : 986



Komentari