home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Audi je ponovo dokazao da je pobednik u pogledu proizvodnje karoserije. U okviru 12. međunarodne konferencije za testiranje performansi karoserije vozila, A8 je uspeo da osvoji nagradu “Euro Car Body” – svetski najistaknutiju nagradu za inovacije u proizvodnji karoserije.

Preko 500 poznavalaca i žiri sastavljen od stručnjaka su dali najbolje ocene najmodernijem modelu Audi game.

Vodeći stručnjaci za proizvodnju karoserije se sastaju jednom godišnje u mestu Bad Nauhajmu, u Nemačkoj. Oni pri tom diskutuju o trendovima, ali i nadgledaju grubu gradnju i serijsku proizvodnju vozila pred sam početak konferencije: gde se vrši izbor svetski najinovativnije serijski proizvedene karoserije. Krajem oktobra, 520 stručnjaka iz 22 zemlje su prisustvovali ovogodišnjem događaju koji organizuje Automotive Circle International. Zajedno sa žirijem sastavljenim od stručnjaka, oni su ocenjivali 14 najnovijih vozila iz serijske proizvodnje. A rezultat? Audi A8 ne samo što je pobednik, već je i novi rekorder sa 41.11 bodova od mogućih 50.

Ovaj model iz klase luksuznih vozila proizveden u Nekarsulmu zasenjuje najvećim delom zahvaljujući odnosu krutost/težina: odnosu između torzione krutosti i težine karoserije. Sa težinom od samo 231 kg, aluminijumska karoserija je za oko 40 % lakša od uporedne verzije sačinjene od čelika. Uz to, on teži skoro 30 kg manje u odnosu na svog prethodnika, a istovremeno je njegov odnos krutost/težina povećan za 20%. Kao specijalnu karakteristiku, karoserija kao po metodu Aluminum Space Frame (ASF) koristi bioničke principe. Kao kosti u ljudskom skeletu, sve komponente kombinuju optimalnu funkciju sa malom težinom. U stvari koristi se 13 različitih klasa aluminijuma – uvek u kombinaciji sa jednostavnim pravilom: “Pravi materijal na pravom mestu!” 

Pored impresivnih karakteristika karoserije, nagrada Euro Car Body prepoznaje pionirske koncepte vezano za procese, proizvodnju, kao i stručno znanje koje postoji u Audi-ju, a odnosi se na materijale, tehnologiju i zajedničke tehnike. U svojoj radionici za preciznu proizvodnju karoserije u Nekarsulmu, Audi koristi različite mehaničke i termičke tehnike.

Pored toga, prednosti kupca koji je prvi vlasnik vozila igraju glavnu ulogu u procesu procenjivanja. Izuzetni rezultati sa crash testa koje je ostvario Audi A8, kao i odlična aerodinamika vozila i akustične karakteristike su veoma važne.

Ovu veoma poželjnu nagradu je 2003. godine osvojio Audi A8 ranije generacije. Ingolštat je pokupio nagradu i u 2006. i u 2008. – prvu za Audi TT, a zatim za Audi Q5. Ovaj četvrti trijumf čini Audi jednim od najuspešnijih proizvođača u ovoj oblasti.

Evo i još jednog primera nadmoćne proizvodnje karoserije u Audi-ju: prva generacija A8, predstavljena 1994. godine, bio je prvi luksuzni sedan koji je imao aluminijumsku karoseriju. I modeli poput Audi R8 Spyder, koji imaju znatnu količinu CFRP, su ispred konkurencije. Audi će i dalje nastaviti da unapređuje dizajn sa lakom težinom i mešovitom konstrukcijom.

Izvor : Audi.rs



čitanja : 3373



Komentari

Zato je Audi Audi, a bmw mora još da uči i od Mercedesa i od Audija

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 08:59

Pa svi znaju da je audi mnogo bolji od bmw-a. ALI. BMW je skuplji,a pritom se proda u 150.000 komada godisnje vise od audija, isto je skup kao i mercedes, a proda se opet preko 100.000 komada vise od mercedesa. Pobedjuje u vecini uporednih testova. Eh, sta bi tek bilo da je BMW bolji od audija:))))))
Prva recenica je naravno bila sarkazam, a ostale recenice su podaci koji lako mogu da se pronadju i provere.
Pa nije slucajno da su svi audi fanovi uz mercedes, a protiv bmw-a, i svi mercedes fanovi uz audi, opet protiv bmw. Znaju ko je najbolji i protiv koga treba da se udruze ne bi li pokusali da pobede. Makar u nekim smesnim izborima, kao sto je izbor za inovacije u proizvodnji karoserije. Sto naravno da podsetim nije izbor za najbolju karoseriju. BMW se zadovoljava na izborima za najbolji Motor. Kod BMW-a se motor pise sa velikim M na pocetku. Zapamti te to, i neka vam se to M non stop mota po glavi, kompleksasi!

Autor stefan 23 Nov 2010, 10:18

Ok Stefane sa malim s
Audi je pravio limuzine i automobile, kada je bmw pravio tricikle.
Uostalom vi bmw fanovi ste prepotentni, vama nema šta da se objašnjava, vi ste uvek u pravu, ali samo u vašim glavama

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 11:02

Stefane,
svaka čast za komentar.

Autor Ex Italo fan 23 Nov 2010, 11:03

mi prepotentni, i nama nema sta da se objasnjava. Pa mi kad komentarisemo BMW nikad ne pomenemo neku drugu marku. Pogledaj gore tvoj prvi komentar. Procitaj ga i zapravo ces procitati skolsku definiciju pojma kompleks.

Autor stefan 23 Nov 2010, 11:17

Samo mi navedte sve nagrade koje je do sad dobio Audi A8, a onda možete i da nabrojite isto to za BMW serie7
Gde vam je konkurent za R8? Kasni 5 godina

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 11:42

@Dejan L
BMW serija 7 postoji jos od 70-tih godina, dok se a8 pojavio 94-95. Jos je a8 mlad i zelen da bi se poredio sa 7-micom. Samo u nekim placenim anketama to moze. Razlika izmedju 7-mice i a8 je i ta, sto je A8 baziran na VW tehnologiji, a 7-mica deli tehnologiju i platformu sa Rolls Royce Phantom limuzinom. Sto se tice R8, BMW kasni, zato sto ne mogu u isto vreme da se fokusiraju na vise frontova, ali kao sto znas nesto se sprema za 2013. godinu. Audiju je lako da stancuje nove modele, posto ima VW da mu razvija tehnologije i platforme, a ovi ih onda samo primene. Ako cemo sad na tu temu, koliko je audi kaskao za bmw-om po pitanju roadstera. Da li ste nekad imali kupe kao sto je bila sejija 8, jos 1989. Ne moze tako da se gleda. Svaki proizvodjac ima neke modele i neke klase koje nemaju drugi. Koliko godina je audi kaskao za bmw-om po pitanju v12 motora. Ako racunamo vreme posle drugog svetskog rata, i Mercedes je bio u debelom kasnjenju za BMW-om kad su u pitanju v12 motori. A kad je R8 u pitanju sad mi nesto pade na pamet. Aj malo izguglaj BMW M1, i BMW NASCA (cini mi se da se tako zove). Da se razumemo, niko tebi ne brani da volis Audi. Ima ljudi koji obozavaju Peugeot (znam neke licno), VW, Citroen.... i sve je to normalno. Ali neke stvari nemoj da cackas, ako nisi siguran u sta se upustas.

Autor toma 23 Nov 2010, 12:18

Audi je najbolji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ne morate da mi odgovarate,ovo je cisto moje misljenje!

Autor milan 23 Nov 2010, 12:23

Samoubejivanje je chudo. ^^^ pojedinci koji idu ulicom i izbezumljenog pogleda vrishte: audi je najbolji!!!!!!!!!!!!! audi je najbolji!!!!!!!!!!!!!
Dobro dosli!

Autor SANATORIJUM 23 Nov 2010, 12:33

@toma
@ostali fanovi Bmw-a
Zar je bitno to sto je 7-ica pravljena jos tada??Nekada je Notingem Forest bio sampion Evrope,dakle Celzi iako je sada najbolji u Engleskoj,ne moze da se poredi sa njim???Gleda se sadasnjost,a realnost je da je 7-ica iza i S klase i A8-ice...Realnost je da je Q5 najprodavaniji u svojoj klasi,realnost je da Bmw nema konkurenta Q7-ici,R8-ici,realnost je da je RS5 bolji na stazi i ujedno u svemu od M3(sto su pokazali testovi(ne pricam iz svoje glave))Realnost je da Audi ima najbolje 2.5 motore(dobili nagrade za to),takodje realnost je da je RS6 brzi na stazi od E klase Amg takodje i od Bmw M5,realnost je da imaju legendu Quattra koji je harao pre 30 godina...I na kraju,Audi je sigurno trenutno najlepsi auto brend koji postoji...Inace,da napomenem i to,da sam fan cele nemacke autoindustrije,znaci volim i Bmw!!Ali ako cemo realno,to je ovo sto sam napomenuo.

Autor dusan 23 Nov 2010, 12:43

@ toma
Audi A8 je postojao mnogo ranije pod imenom 200
Takodje i da je tako kao što ti kažeš, onda je Audi pobedio opet, iako je po tebi mladji od 7-ice, on je dobio sijaset nagrada, znači kasnije stigao, a opet pretekao bmw.
A ta 2013. koju pominješ nikako da dodje, prvo su rekli 2011. , pa 2012. , a sad 2013.
Pa ako ne može bmw da se fokusira na više frontova, to znači da je Audi apsolutni pobednik
Apropo bmw osmice, podseti se kad je Audi imao quattro i Turbo, kad je imao super limuzine

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 12:43

mislim da je bmw daleko ispred audi-ja po svemu.audi ima rs6 ali sta je rs6 naspram m5 ??? isto tako mislim da je m3 daleko bolji od rs5 audija. mislim da nema o cemu tu da se raspravlja bmw pravi daleko bolje brze i kvalitetnije automobile

Autor @guest 23 Nov 2010, 12:52

@ @guest
Ti misliš
Bolje pogledaj na youTube-u ko je bolji rs6 ili M5, a onda pogledaj test rs5 i M3. I PLAČI

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 12:58

E daj nek carobnjak da svoj komentar na ovo!! Ja znam kako ce da glasi :))))

Autor ALEKSANDAR BG 23 Nov 2010, 13:21

@ stefan / toma / SANATORIJUM zašto tri imena sa jedne IP adrese?

Autor auto 23 Nov 2010, 13:37

Gle čuda BMW Elantra koncept

http://reviews.carreview.com/files/2009/02/bmw_5series_gt_concept_1.jpg

http://lh5.ggpht.com/_VpduLbQGtzE/TABLPoDK3fI/AAAAAAAAABk/sMrbie0Sft8/06.JPG

http://images.clickedit.co.uk/881/car_id_50_2.jpg

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 13:41

Pa gde poredis quattro i grantourismo coupe serije 8, znalcu vrhunski. A mislim da je predhodnik a8, model koji se zvao v8. Audi 200 je bila neka modifikacija modela 100, i proizveo se u samo 97000 primeraka, najveci motor mu je bio neki 2.5L turbo od 220KS. 91. su izbacili svoj prvi v8 motor pa su uvecani audi 200 prodavali pod imenom v8, do 94. kad je izasao a8. Audi 200 se nikada nije nasao na nekom uporednom testu sa serijom 7 ili S-klasom. Tako da sto se tice nemackog premijum segmenta, do tada su postojali samo 7 i S. Audi je i danas u istim klasama jeftiniji od BMW. Ponegde bude samo 1000 ili 2000 evra jeftiniji, ali ima mnogo vise opreme u tu osnovnu cenu. Pogledaj samo q7, x5 i x6, sa 3.0l diselom od 240/245ks. Q7-59000, x5-63000, x6-69000. Sta mislis koji auto se vise prodaje x5 ili q7?
Kako to apsolutni pobednik. Na osnovu cega. Prodaje. Pa to sto audi moze da istancuje vise razlicitih modela (mada kad sve saberes i oduzmes, audi i nema vise razlicitih modela od bmw-a) je totalno nebitno, ako BMW i sa manjim brojem modela moze da proda 150000 komada vise na godisnjem nivou. Kad otvoris BMW haubu siguran si da neces da vidis neki VW deo prefarban u audi, i gde se isti takav, nalazi i u Skodi.
Kad smo kod istorije pogledaj ove linkove:
1979-1980: http://www.ktsmotorsportsgarage.com/ault99/pages/bmw-m1.html

1991: http://www.carstyling.ru/en/car/1991_bmw_nazca_c2/images/1216/
Daj linkove ka nekim slikama audija iz tog vremena!

Aj cao!

Autor toma 23 Nov 2010, 13:52

@auto
stefan je burazer, a SANATORIJUM je bila poruka!

Autor toma 23 Nov 2010, 13:56

sa onim slikama serije 5gt i elentre koje si okacio, tones sve dublje.

Autor toma 23 Nov 2010, 14:01

@ toma
Idi plači kod stefana, u sanatorijumu
Digla se frka i na sajtu B=92 zbog istog problema sa lažnim potpisima bmw fanova, čisto da znaš, takvi ste vi iz bmw fan grupe, nepošteni, nabedjeni i karakter vam je opterećen brzinom, kao i jezik pogani, bmw je popularan po snegu, pleše kao Šakira

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 14:02

Moj tata jači od tvog... E nije, moj tata je najjači!

Izmedju Audija i BMW-a, nijanse su u pitanju kada se gleda kvalitet. Ovo nisam pročitao nigde na internetu, nisam gledao na youtube-u, nisam čitao u časopisu, već pišem na osnovu višegodišnjeg iskustva u radionici. Npr., Audi C4 je imao bolju karoseriju od E34, ali zato E39 ima bolju karoseriju od C5... Audi C6 i BMW E60 još ne bih poredio u tom smislu, još je rano, mladi su. Porediti se može u nedogled, i uvek će biti primera gde je jedan bolji od drugog. Jedno je sigurno, da su izuzetno kvalitetni i Audi i BMW, i suvišne su ovakve rasprave.

Volim BMW, ali vozim Audi zbog veće praktičnosti... Mada, nikad se ne zna!

Autor Djordje 23 Nov 2010, 14:14

nema ovde nikakvih laznih imena. Lazna je samo necija nada.

Autor toma 23 Nov 2010, 14:18

@toma
"Razlika izmedju 7-mice i a8 je i ta, sto je A8 baziran na VW tehnologiji, a 7-mica deli tehnologiju i platformu sa Rolls Royce Phantom limuzinom."
Jesi siguran?
Nisam proveravao,ali bi mogao da se kladim da 7-ca ne deli platformu sa Fantomom.
Znas li dimenzije Fantoma,cenu?
Meni se aktuelna 7-ca svidja kako izgleda.
Sportski dizajn.
Ali da deli platformu sa Fantomom,mislim da je to cista glupost.
Fantom je drumska krstarica a 7-ca sportski nastrojena limuzina.
Ne mogu ta dva auta da imaju nista zajednicko.
Ni po pitanju komfora a ni sportskih performansi.
A da ne pricam o ceni i ostalim razlicitostima kao sto su dizajn,luksuz,dimenzije,namena itd.
To su dva razlicita sveta.

Autor PITBULL 23 Nov 2010, 14:19

Sto se tice ove karoserje A8-ce,sve pohvale,jer je izuzetno cvrsta a lagana.
A8 ima najbolje vozne osobine u klasi.
Izmedju cunjeva ne moze da mu parira na BMW ni Mercedes.
To je zasluga quattro pogona i male mase u odnosu na konkurenta.
Mislim da su i BMW i Mercedes tezi oko 200-300 kila.

Autor PITBULL 23 Nov 2010, 14:22

@PITBULL
Ma pusti Tomu,odlutao je covek negde...Zalosno,7-ica deli platformu sa Fantomom...hahaha...
@Toma
Q7 3.0 tdi jeste 59000,X5 3.0d 61500...Zar je to neka razlika?Mislim ko ima te pare,njemu nije neka razlika,to sam hteo reci,i uzece ono sto je njemu lepse,inace Q7 i X5 uopste nisu u istoj glasi...X6 je po meni automobil koji je NEPOTREBAN...Audi A6 3.0 tdi-52.000e,Bmw 530d-52.000e...Bmw 730d-74.000e,Audi A8 3.0tdi-73.000e...Uzmi lepo pogledaj sve cene modela,modeli od jednog i drugog proizvodjaca sa istim motorima,cene su iste,ili je razlika u najvise 3.000e...A sve su to veeeelikeee pare,i ti ljudi koji imaju toliko para,oni samo biraju sta im je lepse ;))

Autor dusan 23 Nov 2010, 14:42

a to sta im je lepse pokazuje broj prodatih primeraka. 150000 ljudi svake godine misli da je BMW lepsi.
Pogledaj taj q7 od 59000e koliko vise opreme ima. Dodaj na to jos nekoliko hiljadarki. Ma audi je usminkani vw. Fantom i 7-mica dele vesanje, motor (nije potpuno isti, malo je povecana kubikaza kod RR-a, a smanjena snaga). To sa duzinom vozila nema veze. I serija 5 i 7 su na istoj platformi, pa im nisu iste duzine. A ovaj mali baby Roys je tek preslikana sedmica sto se tice mehanike.

Autor toma 23 Nov 2010, 15:20

mala ispravka, phantom deli platformu sa starom serijom sedam, a ovaj "mali" Ghost sa sadasnjom serijom 7.

Autor toma 23 Nov 2010, 15:25

@toma
Kako Audi nasminkani vw??Zar imaju slicnosti,bilo sta,sem motora?
Jel te Audi A3 podseca na Golf 6 npr?
Ili jel Vw Feton ima bilo kakve slicnosti sa A8,enterijer,eksterijer?
A6 sa passatom,ima slicnosti,bilo sta?
Ne lupaj po mnogo,tvoji komentari su jako smesni...

Autor dusan 23 Nov 2010, 15:29

Rolls Royce je nesto sasvim 10-to u automobilizmu...I njega ne stavljaj pored ovih nemackih proizvodjaca...

Autor dusan 23 Nov 2010, 15:31

Uf šta će čovek pročitati gluposti na jednom mestu. Pojedincima svaka čast!

Autor McLaren 23 Nov 2010, 15:31

@dusan
pa dizajn enterijera i eksterijera je jedino sto se razlikuje kod vw i audija. Ali vi koji samo balavite na slike po netu i ne razmisljate o drugom. Isti su motori, menjaci, ogibljenje, i sva ostala elektronika i mehanika koji se kriju ispod "sminke".
BMW je vlasnik Rolls Royce-a. Sta mislis da i za jedan i za drugi brend razvijaju platforme potpuno nezavisno. Znas li ti razlog zbog kojeg je BMW kupio Rollsa?

Autor toma 23 Nov 2010, 15:56

Ma kakav bre Rolls, to je samo prefarbani BMW...

Autor Djordje 23 Nov 2010, 16:20

jbt oko cega se vi prepucavate, kao navijaci nekih fudbalskih timova, neki su se cak izdvojili kao vodje, cccc :-D

Autor ChedomirADELAIDE 23 Nov 2010, 16:31

Ovako Toma blamira bmw:
Kada treba neko da parira A8-ici, on navede rolls royce
Kada treba neki bmw da parira A1-ici on navede mini.
Pravi pravcati bmw, nema šta!

Autor Dejan L 23 Nov 2010, 16:32

Nisi me dobro razumeo. Ono sto parira A8-mici, je Pheaton, a ono sto parira A1 je vw polo. Miini nisam nigde pomenuo. Mini je 10-togodisnji pokusni poligon. I kad sve bude na svom mestu stici ce BMW megacity, takodje 2013. Ne moze ni jedan auto iz BMW-a da se prevrne naglavacke na prezentaciji, tako da se a1 ne moze porediti ni sa jednim autom koji dolazi iz bmw-a.
Neki bas nisu sami sa sobom. Ja kazem da su serija 7 i RR na istoj osnovi, on kaze da ja blamiram BMW jer uporedjujem RR i A8?!?!?! Ne brini se ti da li cu ja da blamiram BMW, nego ti se potrudi malo vise da ne blamiras sam sebe.

Autor toma 23 Nov 2010, 19:32

@ALEKSANDAR BG 13:21
pozdrav! A kako bi glasio moj komentar? :)))
Inace sam ga vec dao na ovu temu pre desetak dana...

Autor carobnjak 24 Nov 2010, 20:29