
Nemačka u bliskoj budućnosti namerava da postane vodeći
proizvođač i korisnik električnih automobila. Kritičari optužuju Berlin da
koristi zaštitu životne sredine kao izgovor za subvencionisanje automobilske
industrije.
U svom nedeljnom obraćanju nemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila
da je cilj Vlade da na nemačkim ulicama do 2020. godine milion električnih
automobila, a do 2030. trebalo bi da ih bude šest miliona. Trenutno ih ima tek
2.300 i to mnogi smatraju vrlo malim brojem.
Ali plan kancelarke neće proći bez visoke cene za Nemačku. List Velt je izvestio da je Vlada u narednoj deceniji spremna da investira nekoliko milijardi evra u temeljno istraživanje i razvoj ovih automobila.
Uz to, Berlin navodno razmatra niz mera kojima bi povisio potražnju za električnim vozilima među nemačkim vozačima, uključujući i poreske olakšice za vlasnike takvih automobila. Nemačka stanka Zelenih, koja postaje sve važniji faktor u političkom životu Nemačke, čak ide toliko daleko da traži da se kupcima električnih automobila dodeljuju premije od 5.000 evra.
Problemi s baterijama
Vladine planove, s druge strane, kritikuju ugledni stručnjaci. Iako većina proizvođača trenutno proizvodi neku vrstu električnih automobila, još uvek nema modela koji bi bili pogodni za masovnu proizvodnju. Trenutno električni automobili mogu da prelaze udaljenosti između 100 i 200 kilometara pre nego što im se ponovno moraju napuniti baterije.
Sledeći problem leži u samim baterijama. Većini treba do deset sati da se napune a nakon svakog punjenja njihov kapacitet pada i to u tolikoj meri da svake tri godine moraju da se menjaju. Uz to ide i njihova visoka cena, koja je 600-800 evra po kilovatsatu.
Kamuflirane subvencije
Predsednik Nemačkog Veća privrednih stručnjaka Volfgang Franc kaže da Vladin plan o olakšicama predstavlja „poremećaj konkurencije“ u industriji koju ionako čeka nesigurna budućnost.
Uz to, niz organizacija koje se bave zaštitom okoline, poput Grinpisa, BUND-a (Nemački prijatelji Zemlje) i NABU (Unija za očuvanje prirode i biološke raznolikosti), izrazile su sumnje u stvarnu korisnost e-automobila po okolinu, označavajući planove Vlade kao novi pokušaj da se autoindustriju subvencioniše sa još više novca.
„E-automobili naravno ne zagađuju životnu sredinu, ali proizvodnja struje koja im treba za pogon, zagađuje. Time se proizvodi više štetnih gasova koji izazivaju efekt staklene bašte nego što ih proizvode automobili na benzin“, rekao je Volfgang Lobek iz Grinpisa.
Predsendik Nemačke asocijacije automobilske industrije (VDA) Matijas Visman na to je uzvratio tvrdnjom da Nemačka momentalno ulaže u automobilsku industriju manje nego SAD ili Francuska. Osim toga „niko ne traži olakšice koje bi trajale zauvek. Govorimo o fondovima koji bi omogućili temeljna istraživanja i razvoj tehnologije i obrazovanje kadrova za ovaj pilot-projekat“, rekao je Visman.
Vlada bi svoj plan za podsticaj razvoja e-automobila trebalo da objavi u
sredu (18. 5).
Autori: Gabrijel Borud / Snježana Kobešćak
Odg. urednik: Nemanja Rujević
Preuzeto sa : Dw-world.de
Foto : Renault
Automobili na električni pogon trenutno mogu biti samo zamena za gradski auto, ništa više!
E sad se lepo vratite na teme o električnim automobilima, gde ja (glupak) nemam pojma kad tvrdim da tu nema ni e od ekologije ni e od ekonomičnosti
@Dejan L
Nemoj tako :)) Upravo pišem diplomski o vozilima na hibridni pogon ;)
Је?еш струју,ништа не може да замени мирис бензина и брундање дизелаша.
jedini pravi hibrid je Fisker Karma ,pogon uvek na elektricni motor, nemoze da vam stane nigde , jer ima generator koji ga dopunjava , trosi samo 2.4 l na 100. Izgled vrh, performanse vrh
elekt.automobili su po meni promasaj kao sto pisu,hibridni su vec nesto drugo,mnogo bolje i korisnije.
Elektricni automobili su buducnost, naravno, sa Li-Ion baterijama i nano "cevcicama".
Naravno, sve ovo je samo karikiranje, ali je buducnost barem malih gradskih automobila u baterijama, a struje ce barem biti uvek dovoljno. Beograd ima preko 200 suncanih dana a kako je krenulo, imace ih sve vise i vise. Sutra se krovovi nece praviti od crepova vec od suncanih kolektora, pa ce svaki kvart imati punionicu za automobile... a nuklearke su buducnost, koliko god se nesreca desavalo, globalno gledano i dalje su najjeftiniji izvor struje, a za par vekova, verovatno ce biti i jedini izvor struje, samo sto ce se graditi u nekim pustinjama... mozda cak i u zemljama koje sada proizvode naftu...