
Šefovi koncerna koji su u nemačkom DAX indeksu, prošle godine zaradili su u proseku 4,5 miliona evra. U odnosu na 2009., zarade šefova 30 najvažnijih preduzeća porasle su za 20 odsto. Najviše zarađuje šef Folksvagena.
Za razliku od prethodnih godina, šef sa najvećom zaradom u 2010. dolazi iz proizvodnih grana privrede, a ne iz uslužnih delatnosti. Šef Folksvagena Martin Vinterkorn zaradio je 9,3 miliona evra, dok je šef Dojče banke Jozef Akerman morao da se zadovolji sa devet miliona evra. Odmah iza njega je šef Simensa Peter Lešer. Udruženje za zaštitu akcionara opominje da je granica dostignuta. Njegov glavni šef Ulrih Hoker upozorava na opasnost od prevelikog rasta zarada:
„Reč je o maksimalnim primanjima, u koje nisu uračunati bonusi za penziju. Nama kao zaštitnicima akcionara važno je da izbegnemo opadajuće i rastuće trendove. Uvereni smo da su menadžerske plate iznad 10 miliona evra godišnje neprimerene. One mogu da naruše socijalni mir u zemlji.“
Predsednici upravnih odbora zarađuju u Nemačkoj u proseku 4,5 miliona evra, što je nešto manje u odnosu na njihove kolege u Švajcarskoj, ali znatno više od vrhunskih menadžera u Francuskoj. Ipak, evropski menadžeri sa zaradama ne mogu ni da priđu američkim biznismenima koji godišnje u proseku zarađuju 12 miliona evra.
Autori: Brigite Šoltes / Ivana Ivanović
Odg. urednik: Nemanja Rujević
Preuzeto sa :
Dw-world.de
Sta te briga koliko je dao u dobrotvorne svrhe?
Nemoj se uvrijediti, ali ne znam sta se neko ima petljati u njegovu zaradu...
I sem toga, sva ta davanja dobrotvorne svrhe poznate licnosti ne daju zato sto hoce da nekome pomognu, vec zato sto zele da ispadnu dobri i humani odnosno podizu svoju popularnost.