
Nemački Folksvagen (VW) prestigao je američkog rivala Dženeral Motors (GM) i postao drugi po veličini proizvođač automobila u svetu, posle japanske Tojote.
Nemačka grupacija je u 2013. prodala ukupno 9,73 miliona vozila, uključujući svih 12 marki, izjavio je portparol VW, a prenela agencija Frans pres.
Tojota je prošle godine prodala 9,98 miliona automobila, a GM 9,71 milion vozila.
U vlasništvu grupe Folksvagen su Audi, SEAT, Škoda, Porše, Lamborgini, Bentli, Bugati, Dukati, MAN, Skania, VW i VW komercijalna vozila.
Analitičari veruju da će VW ostvariti dugoročni cilj godišnje prodaje iznad 10 miliona vozila pre planiranog roka u 2018.
Izvor: Nezavisne.com / Agencije
Foto: arhiva Autoblog.rs / Volkswagen
naravno, kad dodaju man I scaniu. jel bi onda gm kroz istoriju mogao da na listu na doda I vozove, brodove I sta je sve vec proizvodio?
GM nema sta da doda, jer se na njegovoj listi vec nalaze brendovi ciji GM nije vecinski vlasnik.
Toyota jeste najveci proizvodjac. VW jeste drugi, ali GM sigurno nije treci.
ko je na listi ciji gm nije vecinski vlasnik?
mogla bi I Honda onda da doda svoje motore, kosilice za travu, glisere I sva vec sve prozovde, nadmasili bi I toyotu, ako cemo bas da racunamo sve kao sto vw racuna
Ako bi, na primer Renault predstavio svoju produkciju kao sto je to ucinio GM, onda bi zajedno sa Nisanom, sto je i normalno jer zajednicki nastupaju na trzistu, pored toga, trebao dodati i cifru koju prodaje ruski AVTOVAZ (oko 700.000 godisnje)u kome francuz poseduje akcije, na listi bi pretekao GM-a.
Produkcija Skanie i MANa je oko 250.000 primeraka i ne utice previse na statistiku, a ciji VW jeste vecinski vlasnik gde ima pravo na statisticki prikaz.