
Kako prenosi Tanjug, oko dva od jedanaest miliona dizelaša Folksvagena, pogođenih aferom lažiranja vrednosti izduvnih gasova, proizvedeno je u fabrici Audija u zapadnoj Mađarskoj. To je danas izjavio mađarski ministar privrede Mihalj Varga za privatnu televizijsku stanicu TV2.
Mađarska vlada je, prema njegovim rečima, u pregovorima sa Audijem, kao i Dajmlerovim brendom „mercedesom“ koji takođe poseduje veliku fabriku u Mađarskoj, radi procene potencijalnog uticaja ovog skandala na lokalnu privredu, prenosi Rojters.
„Uveren sam da će se odraziti na mađarsku proizvodnju automobila i lokalnu automobilsku industriju, ali se nadam da će efekti biti manji od prognoziranog katastrofičnog scenarija“, izjavio je Varga.
Ministar je, takođe, rekao da bi privreda Mađarske mogla izgubiti između 0,3 i 0,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u slučaju pada prodaje evropskih automobila zbog skandala.
„Za sada, Mađarska nema plan da zabrani VW-ove automobile“, izjavio je Varga, nakon što je nemačka kompanija priznala da je hakovala sopstvene automobile kako bi obmanula američke regulatore u vezi sa količinom emisije štetnih gasova.
Fabrika Audija u Mađarskoj je ključni dobavljač VW grupe, koja je samo prošle godine proizvela 1,97 miliona motora i 135.232 automobila, prema podacima objavljenim na zvaničnoj internet stranici te fabrike.
Izvor: Tanjug.rs
Foto: arhiva Autoblog.rs