home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Kako prenosi Tanjug, proizvodnja motornih vozila u Turskoj je u prva dva meseca ove godine skočila na rekordan nivo, zahvaljujući snažnom izvozu.

Broj vozila proizvedenih u januaru i februaru skočio je na 266.490, što je za 22 odsto više nego u istom periodu prošle godine i posledica je povećane proizvodnje modela namenjenih izvozu, saopštila je Asocijacija automobilske industrije, a prenosi agencija Rojters.

Samo putničkih automobila je proizvedeno za 46 odsto više, navodi OSD.

U istom periodu, ukupan izvoz vozila je porastao na 219.434, što je za 20 odsto više nego pre godinu dana, dok je izvoz putničkih automobila porastao za 60 odsto.

Evropska unija je ključno tržište za prodaju turskih motornih vozila, a najveći turski proizvođači su Ojak Reno, Tofas i Ford Otosan.

Jačanje proizvodnje i izvoza dolazi posle pada turske ekonomije u trećem tromesečju 2016. godine, prvom za sedam godina, koji je bio posledica političke neizvenosti, bezbednosnih rizika i sunovrata valute.

Izvor: Tanjug.rs

Foto: arhiva Autoblog.rs / Fiat



čitanja : 1225



Komentari

U Turskoj se proizvede 270 000 vozila mesečno.
Ali zato mi imamo FCA - Srbija koji pravi u giga mega, savremenoj fabrici 70 000 ali godišnje! To jeste zalepe i zavare i ofarbaju, delove koji stignu iz Turske.

E sad Turci imaju obilaznicu oko Kragzjevca, voz i prugu, a mi kao nemamo. Valjda je tu problem, kako pripoveda PR B.M :)))) Šta bi tek da Turci prave "savremeni" 500L :))

Autor Oktopod 14 Mar 2017, 17:37

Ali Turska ima i 75 miliona stanovnika i proguta skoro milion automobila i lakih komercijalnih vozila godišnje , za razliku od ove šake jada u Srbiji...

Autor Đorđe 14 Mar 2017, 20:02

Tako je to kada (iz sentimentalnih razloga, mada ja tu ništa sentimentalno ne vidim kod FIAT-a) nisi ograničen na jedan model i jednog proizvođača. :)))

Uprkos tome što u Turskoj postoje čak tri velika svetska proizvođača, izvoz je taj koji gura njihovu proizvodnju automobila velikim koracima napred. Kod nas ni izvoz ne pomaže što znači da smo se baš usrećili sa FIAT-om (mada nije tu kriv FIAT koliko nesretni ugovor sa istim).

FIAT je 2008 došao u Srbiju prvobitno kao kupac Zastave. U međuvremenu su, pred sam početak proizvodnje FIAT-a 500l, nešto menjali delove ugovora sa državom tako da je Zastava ispala iz prvobitnog ugovora jer nije išlo pa su se okrenuli plasmanu na svetsko tržište, a prethodno napustili model po kojem išli od domaćeg tržišta kao odskočne daske pa onda izvoza. Na kraju i taj model poslovanja ide istim putem što znači da nije do modela poslovanja već do samog investitora jer kako drugačije objasniti činjenicu da onaj prvobitni model poslovanja funkcioniše u slučaju Dacie i Škode, dok ovaj sa stranim brendovima u slučaju Turske. FIAT je "baksuzna" kompanija u našem slučaju. Koji god model poslovanja da odaberu, oni nazaduju. Da se nisu spojili sa Chryslerom i da im nije sumnjivih ugovora poput ovog sa vladom Srbije...

U Turskoj je FIAT manjinski igrač, to je Turke spasilo pošto za sve krupne odluke pita se većinski vlasnik TOFAS-a dok FIAT tu igra ulogu manjinskog vlasnika i prodavca tehnologije. Reklo bi se, to je pravi model. Tačno se iz ovog vidi da je FIAT trebalo dovesti u Srbiju kao strateškog partnera tj. manjinskog vlasnika i to Zastave koja bi proizvodila automobile što pod svojim brendom i FIAT-ovom tehnlologijom, što pod brendom FIAT-a i njegovom tehnologijom kao nekad kada se proizvodio Zastavin Yugo i FIAT-ov Uno u Zastavi. To je put kojim je Kragujevac trebao ići tj. da nastavi da ide. Ovako, za sve poslove u Kragzjevcu pita se centrala u Torinu, a koja je sada boga ti pitaj gde. Dali je u Torinu, Americi ili Holandiji?

Nekada je u Kragujevcu bila ne samo proizvodnja već i tehnologija, dizajneri, konstruktori. Sve smo to imali, a danas FIAT čuva tehnologiju i daje samo šrafciger u ruke od sve te silne tehnologije.

Autor Zastava 25 Mar 2017, 16:49