
Kineski proizvođač automobila Geely, vlasnik London Taxi Company (LTC), otvorio je u Velikoj Britaniji 300 miliona funti vrednu fabriku električne verzije kultnog londonskog crnog taksija koji će voziti u gradovima širom sveta.
Pogon u Koventriju u centralnoj Engleskoj ima kapacitet za proizvodnju više od 20.000 vozila godišnje.
Geely je kupio LTC pre četiri godine, nakon što se ta britanska firma našla u ozbiljnim finansijskim problemima. Kineska kompanija je inače vlasnik Volvoa čiju tehnologiju i komponente će koristiti i u proizvodnji novih taksija.
„Danas LTC okreće novu stranicu", istakao je izvršni direktor britanske kompanije Chris Gubbey nakon otvaranja više od 1.000 novih radnih mesta u novoj fabrici.
Predsednik uprave LTC-a Carl-Peter Forster naglasio je da je fabrika „prvi potpuno novi pogon za proizvodnju automobila u Velikoj Britaniji u poslednjoj deceniji, prva fabrika isključivo električnih vozila u Velikoj Britaniji, kao i prvo veliko kinesko ulaganje u autoindustriju u Velikoj Britaniji".
Pored 300 miliona funti (346 miliona evra) koje je uložio LTC, izgradnju fabrike je sa 16,1 milion funti pomogla i britanska vlada.
Izvor: Seebiz.eu
Hm zanimljivo. Geely u VB posredstvom lokalne kompanije London Taxi Company radi 20000 automobila godišnje, dok ovde u Srbiji proizvodnja od 10-15 hiljada automobila godišnje (koliko je svojevremeno pred gašenje radila Zastava) je ispod časti?! Šta onda reći za proizvodnju od 0 automobila i tako već nekoliko godina (Zastave već godinama ne radi).
Naši majstori privatizacije domaće automobilske industrije još nisu rešili problem Zastave na način da ista ponovo proradi, a kada će ne zna se.
Ko uspe da reši višegodišnji pa čak i višedecenijski problem privatizacije Zastava Automobila taj zaslužuje glas na izborima. Za sada, još uvek niko.
Ko misli da je FIAT rešio problem taj je (možda zato i) izgubio na izborima.
FIAT u Srbiji je izletnička industrija bez suštinskog uporišta u mnogo čemu, pre svega u pratećoj industriji auto-delova pošto većina delova za isti se i dalje se uvozi.
Da država nije sklona eksperimentisanju, danas bismo imali Zastavu po uzoru na Škodu, a ne ovakvu situaciju kakva je sada (propadanje).
Očigledno je neko mislio da FIAT u Srbiji može da prođe kao FIAT u Poljskoj ili u Turskoj. Svako ko iole zna o domaćoj auto-industriji zna da u Srbiji (i nekadašnjoj Jugoslaviji) Zastava je prisutna preko pola veka (Zastavina fabrika automobila toliko, dok Zastava kao proizvođač kamiona prisutna je još od doba Kraljevine Jugoslavije) te stoga napuštanje nečeg što je decenijama tu zarad nečeg neproverenog se ispostavilo kao problematično i sve problematičnije što je dodatno gore.
Kranje je vreme da se naša država pozabavi privatizacijom Zastava Automobila jer pogledajmo LTC i Veliku Britaniju koja na 20000 automobila dobija 1000 novih radnih mesta (taman onoliko koliko je radnih mesta nestalo u FCAS-u gašenjem trećem smene).
Osim toga, pogledajmo indijski Tafe koji je došao u Srbiju sa namerom da kupi IMT. Rečeno im je da IMT ne postoji, a oni opet hoće da kupe tu firmu jer to im je očigledno najmanji problem jer bitan je brend dok fabrika, ona može da zastari, da je nema, to im je nebitno jer oni mogu da izgrade novu.
Država treba da što pre raspiše tender za Zastava Automobile jer Zastava u startu može da privuče investiciju od 50 do 100 miliona evra! To nije malo. Osim toga, od Zastave koja ne radi niko nema koristi već čak i štete s obzirom da dug neće nestati sam od sebe. Firma mora da radi da bi dug nestao. Sve je dobro osim ovog sadašnjeg višegodišnjeg stanja u kom se Zastava Automobili nalaze.