home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Tesla litijum

Na Tesla Q1 konferencijskom pozivu, koji je održan u sredu, CEO Tesle, Elon Musk pozvao je preduzetnike da se preorijentišu na posao sa litijumom. On je naveo da su margine zarade na litijumu veoma velike, a da je istovremeno potrebno što više litijuma, kako bi se pospešila proizvodnja električnih vozila.

Razlog za ovaj poziv je što je litijum najkritičniji element u procesu proizvodnje električnih vozila i on trenutno predstavlja usko grlo u njihovoj proizvodnji. Pri tome, ovo nije redak element, jer se nalazi u velikim količinama širom sveta, ali je njegovo rafiniranje dugotrajno, ima veliki broj koraka i zahteva mnogo industrijske opreme (a dodali bismo i veoma prljavo).

Trenutno se najveći rudnici litijuma nalaze u Čileu i Australiji, a skoro kompletna njegova proizvodnja obavlja se u Kini. Inače, cena litijuma je postigla veoma visok nivo, pa Musk razmišlja i da Tesla sama uđe u proces kopanja i proizvodnje litijuma, kako bi smanjila troškove. Uostalom, još 2020. godine, Tesla je obezbedila prava za nalazišta litijuma u Nevadi, a tokom prošle godine podnela je patentne zahteve za sopstvenu tehnologiju proizvodnje ovog elementa.

Izvor: PCpress.rs / ZDNet

Mask će dobiti bonus od 23 milijarde dolara

Ilon Mask, izvršni direktor Tesle i najbogatiji čovek, trebalo bi da dobije bonus od 23 milijarde dolara nakon što je Tesla prijavila rekordnu tromesečnu dobit.

Mask, koji već ima bogatstvo procenjeno na 249 milijardi dolara, trebalo bi da dobije navedeni bonus nakon što je Tesla ove nedelje dostigla rekordnu cenu deonice i rekordan finansijski rast.

Tesla je ostvarila prilagođenu dobit od 5 milijardi dolara uz prihod od 18,8 milijardi dolara u prvom tromesečju godine, što je povećanje od 81 odsto u odnosu na isto razdoblje godinu dana ranije. Rezultati, u kombinaciji s rastom Teslinih cena deonica, znače da je Mask postigao ciljeve koji bi trebalo da dovedu do isplate bonusa deonica u vrednosti od oko 23 milijarde dolara, piše Indeks.

Mask ne prima nikakvu platu od Tesle. Umesto toga, dobija deoničke opcije na osnovu ostvarivanja određene finansijske i tržišne vrednosti kompanije. Firma je s Muskom sklopila ugovor 2018. prema kojem bi mu se isplatilo rekordnih 55,8 milijardi dolara bonusa ako u jednoj deceniji izgradi posao u firmi od 650 milijardi dolara.

To znači da Mask, koji ne prima platu od Tesle, sada ima dostupna poslednja tri dela bonusa od ukupno 12 tranši. Svaka tranša daje Masku pravo da kupi 8,4 miliona Teslinih akcija po ceni od 70 dolara, što je ogroman popust na trenutnu cenu deonice od 977 dolara. Njegova dobit na svakoj tranši mogla bi da iznosi 7,7 milijardi dolara, odnosno ukupno 23 milijarde dolara. Uplate mora potpisati uprava, a deonice mora da zadrži pet godina pre prodaje.

Izvor: Index.hr / B92.net



čitanja : 799



Komentari