home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
BMW iX

Zbog nestabilnih uslova izazvanih ratom u Ukrajini, blokadama u Kini u vezi sa COVID-om i nedostatkom delova koji odlažu isporuke, BMW Grupa projektuje „nešto manju prodaju“ u odnosu na prethodnu godinu.

Za prvih devet meseci 2022. isporuke su pale za 9,5% na 1.747.838 jedinica.

Osnovni brend je pretrpeo najveći pad jer je BMW prodao 1.533.866 automobila u prvih devet meseci ove godine ili 9,9% manje u poređenju sa istim periodom 2021. Potražnja za MINI modelima je u prva tri kvartala pala za 6,9%, na 209.271 isporučenim automobilom.

Rolls-Royce je međutim zabeležio skok prodaje za 8,9%, na 4.701 jedinicu.

BMW Motorrad takođe ima rast potražnje, i to za 1,7%, na 159.333 motocikla u prvih devet meseci 2022.

Osim što je isporučila manje automobila, BMW Grupa je takođe smanjila obim proizvodnje u periodu januar-septembar 2022. Ukupno je proizvedeno 1.771.701 automobila u ovom periodu, što predstavlja pad od 2,6% u odnosu na prva tri kvartala 2021. godine.

Uprkos padu isporuka, BMW Grupa kaže da je to i dalje najprodavaniji luksuzni brend kod kuće u Nemačkoj, kao i na globalnom nivou.

BMW Grupa je više nego udvostručila svoju prodaju električnih automobila u prvih devet meseci, dostigavši prodaju preko 128.000 električnih vozila. Ovo je omogućeno novom i3 limuzinom u Kini, kao i velikoj potražnji za modelima iX3, i4, iX i MINI Cooper SE.

BMW i3

Sa iX1 i i7 koji će uskoro stići, kao i i5 sledeće godine, očekuje se da će se isporuke vozila sa nultom emisijom dodatno povećati.

BMW Grupa je treći kvartal 2022. inače zaključila sa neočekivano visokim profitom. Kako je saopštila kompanija sa sedištem u Minhenu, zarada pre kamata i poreza porasla je za značajnih 27,7 odsto na godišnjem nivou na 3,682 milijarde evra. Ako se pogleda samo automobilski segment, koji je posebno važan za BMW Grupu, postoji čak i povećanje od 63,6 odsto, skoro 2,9 milijardi evra, što je više nego moglo da nadoknadi dvocifreni pad finansijskih usluga i konsolidacije.

Sve u svemu, BMW Grupa je u trećem kvartalu ostvarila profit od 3,175 milijardi evra, dok je u celoj godini suficit već iznosio 16,407 milijardi evra, što je impresivnih 60,7 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

BMW Neue Klasse 2025: Vision Car na CES 2023

Prvu najavu BMW Neue Klasse videćemo već za dva meseca. Naime, u okviru sajma CES 2023, koji se tradicionalno održava u Las Vegasu početkom januara, kompanija iz Minhena će predstaviti prvi Vision Car kao najavu.

Član finansijskog odbora BMW-a Nikolas Piter, na samom kraju svog govora o kvartalnom izveštaju, u nekoliko reči je najavio veliku vest: „U januaru 2023. sledi novi korak na našem putu do Neue Klasse. Na CES-u u Las Vegasu, predstavićemo vizionarsko vozilo koje će podržati našu digitalnu ekspertizu. Budućnost BMW Grupe je električna, cirkularna i digitalna.”

Ostaje da se vidi koji oblik karoserije će BMW izabrati za prvu najavu Neue Klasse 2025, u obliku klasične limuzine u segmentu Serije 3 ili u SUV formatu?

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs



čitanja : 618



Komentari