home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Tesla Model 3

Prošla godina nije bila baš najbolja za Teslu, barem što se tiče publiciteta - deonice su padale, Elon Musk je bio tema raznoraznih članaka, uključujući tužbe povezane sa bezbednosšću ili rivala koji su počeli da isporučuju vlastita električna vozila. Neke ljude je to nateralo da se zapitaju da li je Teslino zlatno doba na izmaku.

Ali onda vidimo finansijske brojke i uporedimo ih sa brojkama rivala, i možemo videti da je Teslino zlatno doba tek počelo. Počnimo s profitom: kako izveštava The Street, Tesla je zaradila više novca od Forda i GM-a zajedno. Tesla je zabeležila profit od 12,6 milijardi dolara prošle godine, u poređenju s 9,9 milijardi dolara GM-a i 2 milijarde dolara gubitka za Ford, piše Jutarnji.hr.

To je prilično ludo dostignuće za kompaniju koja čak nije aktivna u nekim većim sektorima tržišta automobila. Ne prodaje automobile s SUS motoroima ili hibridne automobile, nema subkompaktne ili srednje velike limuzine ili SUV-ove, a Cybertruck se još uvek očigledno ne prodaje.

Teslin prihod za 2022. je iznosio 81,5 milijardi dolara, dok je GM zaradio 157 milijardi dolara, a Ford 158,1 milijardu dolara. Što nas dovodi do još jedne fiskalne činjenice o Tesli. Govorimo o zaradi po automobilu.

Izveštaj Nikkei Asia kaže da je kompanija Tesla zaradila pet puta više po automobilu nego Toyota prošle godine. Između aprila i decembra kompanija Tesla je u proseku zaradila 12,6 miliona jena (9618 dolara) po automobilu, dok je Toyota uzimala samo 240.000 jena (1832 dolara) po automobilu, kaže Nikkei.

Deo krivice za to je pripisan rastu cene materijala, što je uticalo na sve proizvođače automobila, ali je posebno teško pogodilo Toyotu. Prijavljeno je da su troškovi kompanije porasli za 8,36 milijardi dolara i snosi velik deo povećanja troškova energije koji su pogodili njene dobavljače.

Izvor: Jutarnji.hr

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Tesla



čitanja : 570



Komentari