home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
CATL

Očekuje se da će kineske kompanije obuhvatati skoro 70 odsto ukupnog godišnjeg globalnog kapaciteta proizvedenih baterija do 2030. godine, isporučujući više od 6.200 gigavat-časova.

Predviđa se da će samo kineski gigant Contemporary Amperex Technology Company (CATL) proizvoditi više od zajedničke proizvodnje Kanade, Francuske, Mađarske, Nemačke i Velike Britanije.

Kako piše Benchmark Mineral Intelligence, do 2030. godine Sjedinjene Američke Države će biti druge po ukupnom kapacitetu baterija nakon Kine (1.261 gigavat-čas), sa pogonima domaće kompanije Tesla, ali i južnokorejske LG Energy Solution, koja ima proizvodnju u Americi.

U ovom trenutku u Kini se nalazi šest od 10 najvećih svetskih proizvođača baterija. Kineska dominacija na tržištu vođena je idejom takozvane vertikalne integracije u celom lancu snabdevanja – od rudarenja metala do proizvodnje električnih vozila.

U Evropi će Nemačka prednjačiti u proizvodnji litijum-jonskih baterija, sa 262 gigavat-časa, od čega najveći deo dolazi od Teslinih evropskih pogona. Kompanija Ilona Maska (Elon Musk) nadomak Berlina širi svoju svoju takozvanu giga-fabriku. To je prva Teslina proizvodna lokacija u Evropi.

Zanimljivo je da se predviđa da će na četvrtoj poziciji na kraju ove decenije najverovatnije biti Mađarska, i to ne sa velikim zaostatkom u odnosu na vodeću evropsku ekonomiju. Na teritoriji države koja se graniči sa Srbijom nalaziće se pogoni azijskih kompanija CATL, Samsung i SK On. Za Mađarsku se predviđa 210,1 GWh ukupnih godišnjih kapaciteta.

Na petom mestu je Kanada (203,8 GWh), a na šestom Francuska (162 GWh), ali za ove dve članice G7 zanimljivo je da njihovu celokupnu proizvodnju u zemlji čine isključivo domaće kompanije.

Na sedmom mestu je Južna Koreja (94,5 GWh), takođe samo sa sopstvenom proizvodnjom, a na osmom Velika Britanija (66,9 GWh), u kojoj će proizvoditi i indijska grupacija Tata.

Bečki Standard objavio je analizu Austrijskog instituta za tehnologiju po kojoj se predviđa jaka uloga litijuma u potražnji za proizvodnju baterija u periodu između pet i deset narednih godina, iako već postoje tržišne alternative.

Trenutno je Evropska unija gotovo u potpunosti zavisna od uvoza litijuma, naglašavaju u institutu, a Evropska komisija očekuje se da će potražnja za litijumom na nivou EU porasti 12 puta do 2030. godine.

Izvor: Biznis.rs

Foto: Arhiva Autoblog.rs / CATL



čitanja : 292



Komentari