home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Renault logo
 
Renault SA planira da ponovo integriše svoje poslovanje s električnim vozilima i softverom Ampere u matičnu kompaniju. Tako se zaustavlja važni strateški korak. Bivši izvršni direktor Luka de Meo je obećao investitorima da će Ampere vredeti 10 milijardi evra, ali ta najava se nije realizovala. 

Bloomberg javlja da izvršni direktor Fransoa Provost rastavlja samostalnu jedinicu za električna vozila manje od šest meseci nakon početka mandata, navodeći nižu potražnju za električnim vozilima od očekivane i potrebu za pojednostavljenjem korporativne strukture Renaulta. U januaru 2024. Renault je u potpunosti otkazao inicijalnu ponudu deonica Amperea. Zvanično objašnjenje je navodilo nepovoljne tržišne uslove, ali pravi problem je bio jednostavniji: investitori nisu bili spremni da plate ono što je Renault tražio. Potražnja za električnim vozilima u Evropi je oslabila.

De Meo je napustio Renault sredinom 2025. da bi postao izvršni direktor luksuzne grupe Kering, ostavljajući Provosta da se nosi s posledicama strategije električnih vozila koja je na papiru izgledala sjajno, ali se sudarila s tržišnom stvarnošću. Renaultu ne ide loše s električnim vozilima, pogotovo s modelima R4 i R5, ali ukupno tržište električnih automobila ne raste kao što se očekivalo. Reorganizacija će transformisati Ampere u inženjerski centar usmeren na softver i razvoj električnih vozila unutar Renault Grupe. To će eliminisati administrativne troškove održavanja zasebne korporativne strukture.

Izvor: Revijahak.hr / Bloomberg

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Renault 



čitanja : 56



Komentari