
Evropska komisija saopštava da nastavlja razgovore s Kinom o carinama EU-a na električna vozila kineske proizvodnje i da bi mogla ponovo da razmotri dogovor o minimalnim cenama koje je EU prethodno odbila.
Šef EU za trgovinu Valdis Dombrovskis i kineski ministar trgovine Wang Ventao su pre nekoliko dana razgovarali o carinama na kineska električna vozila. Sastali su se u trenutku kada se Evropska komisija sprema da predloži carine do 35,3 posto na električne automobile proizvedene u Kini, uz standardnih 10 posto uvoznih carina na automobile.
Portparol Komisije je rekao da su "iskreno i konstruktivno" razgovarali o carinama na električna vozila, a Dombrovskis je naglasio da će se protivsubvencijska istraga EU-a protiv Kine nastaviti te da je bazirana na činjenicama i usmerena na omogućavanje jednakih konkurentskih uslova.
"Obe strane su ponovo potvrdile svoju političku volju da nastave i intenziviraju napore kako bi se pronašlo obostrano prihvatljivo rešenje koje bi trebalo da bude efikasno u rešavanju problema, sprovedivo i kompatibilno sa Svetskom trgovinskom organizacijom", rekao je portparol Evropske komisije.
Očekuje se da će 27 članica EU-a 25. septembra glasati o predloženim konačnim carinama, a ako ih odobri kvalifikovana većina Saveta EU-a, one bi bile uvedene do kraja oktobra i ostale bi na snazi pet godina.
Brisel je optužio Peking da subvencijama veštački snižava cene svojih električnih automobila i time pokušava da istisne evropske konkurente s unosnog tržišta. Nakon višemesečne istrage, Komisija je utvrdila da je Kina subvencionisala celi lanac nabavke i proizvodnje električnih automobila.
Peking je istragu Komisije nazvao "protekcionističkim činom" koji je otišao predaleko u svojim nalazima, te je kao odgovor pokrenuo nekoliko istraga o evropskom izvozu svinjskog mesa, alkoholnih pića i mlečnih proizvoda. Ali iza kulisa, kineski zvaničnici su radili na pronalaženju dogovornog rešenja za spor i zaštiti domaćih firmi od visokih carina.
Paralelno, Peking je lobirao kod određenih država članica EU da glasaju protiv. Uvođenju carina se oštro protivi Mađarska, kao i nemački proizvođači automobila koji su prošle godine trećinu prodaje ostvarili u Kini, jer su zabrinuti zbog mera odmazde i strahuju od trgovinskog sukoba s drugim najvažnijim trgovinskim partnerom Nemačke.
Manji obrt se dogodio prošle nedelje kada je španski premijer Pedro Sančez, tokom posete Pekingu, rekao da bi Evropska komisija trebalo da ponovo razmotri predlog tarifa. “Ne treba nam još jedan rat, u ovom slučaju trgovinski rat”, rekao je premijer Španije, koja je ranije pristala na uvođenje carina.
Izvor: Seebiz.eu
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Aiways