
Prema podacima kompanije Rho Motion, 1,9 miliona električnih i plug-in hibridnih vozila je prodato prošlog meseca širom sveta, što je povećanje od 23 procenta u odnosu na oktobar 2024. godine. Međutim, ova brojka je bila nešto niža od 2,1 miliona vozila prodatih u septembru ove godine, navodi Carscoops.

Nije iznenađujuće da podaci kompanije Rho Motion otkrivaju da Kina i dalje prednjači sa ukupno 1,3 miliona prodatih električnih i plug-in hibridnih vozila prošlog meseca, što je povećanje od 6 procenata u odnosu na isti mesec prošle godine.
Prodaja potpuno električnih vozila 2025. godine (januar-oktobar) u poređenju sa 2024. godinom:
Globalno: 16,5 miliona, +23%
Kina: 10,3 miliona, +22%
Evropa: 3,4 miliona, +32%
Severna Amerika: 1,6 miliona, +4%
Ostatak sveta: 1,3 miliona, +48%
U Evropi, isporuke u oktobru su skočile za 36 procenata u odnosu na prošlu godinu na 372.786 jedinica, uključujući rast od 32 procenta kod potpuno električnih vozila i još veći rast od 47 procenata kod PHEV vozila. Iako je ukupan broj opao u odnosu na 427.000 vozila registrovanih u septembru, rast prodaje električnih vozila u Evropi od početka godine ostaje na 32 procenta.
Prodaja električnih vozila u Nemačkoj je porasla za 45 procenata od početka godine, dok je u Velikoj Britaniji porasla za 31 procenat. Francuska, međutim, ostaje blago u minusu sa minus 2 procenta. Španija je više nego udvostručila svoj broj, a Italija je dostigla tempo Nemačke sa povećanjem od 45 procenata od početka godine.
Pored ovih regiona, prodaja električnih i PHEV vozila u ostatku sveta je porasla za 37 procenata na 141.368 jedinica. Međutim, kontrast sa Severnom Amerikom teško da bi mogao biti oštriji.
Nakon što je Trampova administracija ukinula podsticaje za električna vozila u vrednosti do 7.500 dolara, prodaja EV modela u Severnoj Americi je pala za 41 odsto na 100.370. Ovo je usledilo nakon rekordnih maksimuma u avgustu i septembru, kada su kupci požurili da obezbede podsticaje pre roka 30. septembra 2025. godine.
Čarls Lester, menadžer podataka kompanije Rho Motion, očekuje da će evropsko i kinesko tržište ostati snažno do kraja godine: „U Evropi, ukupni rast od početka godine ostaje relativno visok i očekujemo snažnu prodaju pred kraj godine“, rekao je za Rojters.
Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs