
Kako prenosi Sport klub, vozač Dukatija Andrea Janone ostvario je prvu pobedu u kraljevskoj klasi pošto je trijumfovao na Velikoj nagradi Austrije, desetoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata.
Janone je do prvenca došao na stazi „Red Bul ring“ i ujedno doneo italijanskom timu prvu pobedu još od Velike nagrade Australije, kada je na Dukatiju slavio Kejsi Stoner.
Slavlje Dukatija upotpunio je Andrea Dovicioza drugim mestom, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao Horhe Lorenco na Jamahi.
Lorenco je u borbi za podijum pobedio timskog kolegu Valentina Rosija, koji je morao da se zadovolji četvrtim mestom, ispred Marka Markesa, koji je dan ranije doživeo dislokaciju ramena.
Prva Velika nagrada Austrije u Svetskom šampionatu od 1997. godine pružila je mnogo uzbuđenja, a u borbi za trijumf tokom trke praktično su učestvovala petorica vozača. Međutim, od početka trkačkog vikenda u Špilbergu bila je jasno da će to biti Dukatijeva trka, a na kraju se ispostavilo da je prvi put posle šest i po godina i bila.
Janone i Doviciozo su vodili sjajnu borbu na vrhu, a ona je odlučena sedam krugova pre kraja, kada je mlađi od dvojice Italijana pretekao timskog kolegu. Pre toga, njih dvojica su se odvojili od Lorenca i Rosija, a iako se činilo da bi Doktor mogao da napadne u poslednjim krugovima, to se nije desilo.
Najbolju četvoricu sledio je Markes, koji je samo u prvih nekoliko krugova pretio vozačima Dukatija i Jamahe, a bolji od ostalih bio je Maverik Vinjales na Dukatiju. Sedmi je bio Dani Pedrosa na drugoj Repsol Hondi, ispred vozača Pramak Dukatija Skota Redinga, a prvu desetoricu kompletirao je dvojac Jamahe Teh 3 Bredli Smit i Pol Espargaro.
Markes sada na čelu generalnog plasmana ima 181 bod, a slede ga Lorenco sa 138 i Rosi sa 124.
Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Češke već sledeće nedelje.
Tok trke:
Od starta na „Red Bul ringu“ poveo je Janone, ispred Dovicioza i Rosija, da bi Lorenco i Markes u duelu umalo izleteli sa staze, ali su ih sledili. Rosi je brzo pretekao Dovicioza, da bi napao Janonea na početku drugog kruga, ali je vozač Dukatija uzvratio. Nedugo zatim, Doviciozo je previše ambiciozno ušao u treću krivinu, što je Lorenco iskoristio i probio se ispred njega, ali i ispred Rosija.
Doktor je iskoristio grešku Dovicioza i preuzeo treće mesto, ali su njih dvojica nastavili borbu kojoj su se pridružili Markes i Vinjales. Na početku četvrtog kruga, Lorenco je preuzeo vođstvo, a Rosi je pao na peto mesto, iza Markesa po vbšto je otišao previše široko u prvoj krivini. Janone se vratio u vođstvo u narednom krugu, da bi nekoliko krivina kasnije Markes napravio grešku, koju je iskoristio Rosi.
Ubrzo se Doviciozo našao ispred Lorenca, kojeg je pritiskao Rosi, da bi Doviciozo pretekao i Janonea. Posle 12. krugova pokazana je crna zastavica Barbere, pošto je ranije dobio kaznu prođi kroz, ali je nije odradio. Rosi se do polovine trke odvojio na više od sekunde od Markesa, da bi vozači Dukatija u poslednjih deset krugova pojačali ritam i odvojili se od dvojca Jamahe.
Sedam krugova pre kraja, Janone je preuzeo vođstvo i od tada Doviciozo nije imao pravu priliku da mu uzvrati. Rosi je do kraja trke bio blizu Lorenca, ali ga nije napao, pa je morao da se zadovolji četvrtim mestom, ispred Markesa, Vinjalesa i Pedrose. Najbolju desetoricu kompletirali su Reding, Smit i mlađi Espargaro.
Izvor: Sportklub.rs