home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
Honda Saloon concept

Honda je ranije ovog meseca tokom prezentacije na CES sajmu u Las Vegasu predstavila dva nova koncept vozila (na slici je Saloon concept), kao viziju za novu seriju globalnih električnih vozila.

Kako je tada navedeno, Honda "počinje od početka" sa svojom sledećom generacijom električnih vozila koje će odlikovati novi dizajnerski jezik i inženjerska filozofija.

Takođe će uključiti nove tehnologije u automobilu kao što su veštačka inteligencija i naprednija bezbednosna oprema. U vezi punjenja baterija, od 15 do 80 odsto kapaciteta će moći da se napuni za 15 minuta ili manje.

Honda namerava da ponudi 30 električnih vozila širom sveta do 2030. godine i da do tada dostigne godišnji obim prodaje EV modela od dva miliona jedinica.

Sada je izvršni direktor Toshihiro Mibe otkrio nešto i o sportskim automobilima za eru električnih vozila. Mibe je potvrdio da je u centru za istraživanje i razvoj već u toku rad na sportskom modelu kao delu asortimana električnih automobila Serije 0 koji će se pojaviti na tržištu od 2026.

Iako detalji o Hondinom električnom sportskom automobilu za sada nisu otkriveni, Mibe je potvrdio da se razvoj „stabilno odvija“. Sportski automobil je spreman da posluži kao vodeći model za Seriju 0, utelovljujući tehničke inovacije usmerene ka maksimiziranju unutrašnjeg prostora, smanjenju težine baterije i povećanju efikasnosti, sve uz „radost vožnje“ sa jakim fokusom na angažman vozača.

U skladu sa filozofijom dizajna koncepta Serije 0 koji je ranije predstavljen na CES-u, sportski automobil će navodno imati nisko spušten profil i minimalistički dizajn kokpita.

Baterija će biti značajno tanja od onih koje se nalaze u Hondinim aktuelnim električnim vozilima, a dobiće pogonske jedinice e-osovine, integrišući motore, invertore i menjače u kompaktnu jedinicu radi optimizacije unutrašnjeg prostora.

U intervjuu za Autocar, Mibe je takođe istakao da će sportski EV iz Honde imati "potpuno drugačiji ukus" od bilo kog sportskog automobila koji je kompanija ranije lansirala. Ovo naglašava suštinski aspekt programa istraživanja i razvoja, fokusirajući se na stvaranje posebnog karaktera koji obezbeđuje istinsko angažovanje vozača. Honda takođe sprovodi detaljnu analizu trenutnog tržišta električnih sportskih automobila, ne navodeći eksplicitno konkurente.

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs



čitanja : 444



Komentari