Volkswagen Golf 9 će koristiti Rivian softver

Kako navodi britanski Autocar, automobil devete generacije, koji će se zvati ID Golf, trenutno je u razvoju i biće prvi koji će biti potpuno električni. Predviđeno je da bude jedan od prvih modela koji će koristiti sledeću generaciju SSP EV platforme Volkswagen grupe. On će se prodavati zajedno sa postojećim Golfom 8 sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, čija proizvodnja će se premestiti iz Nemačke u Meksiko 2027. godine.
Prošle godine, Volkswagen grupa je uložila 4,6 milijardi funti u američku firmu Rivian da bi formirala novo zajedničko preduzeće posvećeno razvoju napredne nove softverske arhitekture. Izgrađena na sistemu koji se trenutno koristi u Rivianovom R1T pikapu i R1S SUV-u, fleksibilna nova arhitektura kontroliše sve ključne funkcije vozila i omogućava bežična ažuriranja koja se čak mogu koristiti i za podešavanje hardverskih postavki.
Serijska verzija novog gradskog automobila ID Every1 biće prvi Volkswagenov model koji koristi verziju nove softverske platforme izvedene iz Riviana kada bude lansirana 2027.
To će pomoći da se smanje troškovi razvoja i proizvodnje za automobil koji je osetljiv na cenu, ali tehnički šef Volkswagena Kaj Grunic je nagovestio da je odluka doneta i da se pomogne u razvoju arhitekture za Golf 9.
„ID 1 će biti prvo vozilo sa tom arhitekturom“, rekao je Grunic. „Ovo smanjuje rizik za Golf, jer ćemo početi sa nižom funkcionalnošću nego što će biti potrebno za ID Golf.“
Novi softverski sistem koji razvija zajedničko preduzeće Rivian-Volkswagen se naziva zonska arhitektura, sa svim softverskim sistemima konsolidovanim na nekolicini elektronskih kontrolnih jedinica, umesto da svi rade na brojnim odvojenim kontrolnim jedinicama, kao što je slučaj sa trenutnim vozilima. Grunic je rekao da će to omogućiti Volkswagenu da ponudi različite nivoe funkcija u različitim tipovima vozila koristeći isti softverski sistem.
Kao što je ranije pisao Autocar, prelazak na novu SSP platformu će značiti da ID Golf koristi električnu arhitekturu od 800 V, nudeći znatno brže vreme punjenja i veću efikasnost od trenutnih ID EV-a. Takođe će ponuditi više funkcija autonomne vožnje i dobiti GTI i R sportske varijante.
ID Golf će takođe biti jedan od prvih električnih vozila koji će koristiti nove baterije Volkswagena, koje su dizajnirane da budu ugrađene u oko 80% budućih modela Volkswagen grupe i mogu se koristiti za smeštaj niza različitih hemija i tehnologija baterija.
Volkswagen tek treba da potvrdi dalje detalje o ID Golfu, ali je šef dizajna Andreas Mindt potvrdio za Autocar da njegov tim radi na modelu. „Učestvovao sam u dizajnu Golfa 6 i 7, a sada sam duboko u priči o Golfu“, rekao je on. „Vidim mnogo šansi za budućnost i mnogo dobrih stvari koje mogu da se dese. Golf je posebna stvar u Volkswagenu i morate ostati verni Golfu. To je brend sam za sebe, ali možete se igrati sa ovim. Postoji toliko lepog sadržaja koji možete da koristite – ali ne mogu sada da kažem više.”
Verovatno je da će ID Golf zadržati mnoge ključne karakteristike stajlinga postojeće verzije.
Novi ID Golf će se proizvoditi zajedno sa blisko povezanim modelom baziranom na SSP-u u glavnoj Volkswagenovoj fabrici u Volfsburgu. Kao deo velikog plana za smanjenje troškova koji će uključivati značajno smanjenje radnih mesta, Volkswagen grupa rekonstruiše veliki deo svojih planova proizvodnje u Nemačkoj. To će uključivati proizvodnju Golfa 8 iz Volfsburga u fabriku kompanije u Puebli, Meksiko.
Volkswagen je nagovestio da bi prodaja postojećih SUS i hibridnih modela mogla biti produžena sve dok postoji potražnja kupaca.
Priredio: Ivan Mitić - Autoblog.rs