home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Kako piše Tanjug, prodaja vozila italijanske grupe "Fijat" u Evropi smanjena je u februaru 16,5 odsto na godišnjem nivou.

To je skoro dvostruko više u odnosu na ukupan pad isporuka na kontinentu, prenela je italijanska agencija Ansa, navodeći da je taj loš rezultat posledica nedavnog štrajka kamiondžija.

"Fijat" je ocenio da je pad registracije novih kola izazvan štrajkom transportnih radnika u Italiji koji je obustavio proizvodnju u jednom broju fabrika, što će ugroziti i martovsku prodaju, s mogućim daljim padom isporuka od 10 procenata.

Zbog smanjene prodaje, udeo "Fijata" na evropskom tržištu smanjen je na 7,2 odsto u februaru, sa 7,8 procenata u janauru ove godine, To je, ipak, bolje nego u februaru minule godine kada je udeo "Fijata" u prodaji iznosio 6,9 procenata.

U okviru čitave grupe, prodaja brenda "Fijat" u februaru je smanjena 18,3 odsto u odnosu na isti mesec lane, isporuke "Alfe romeo" smanjene su 29,4 odsto, dok je registracija robne marke "Lanča/Krajsler" podbacila 3,1 odsto.

Jedini dobar rezultat ostvaren je na prodaji brenda "Džip", koji posluje u okviru grupe "Fijat-Krajsler".

Ukupna registracija novih kola svih autokompanija u Evropi prošlog meseca smanjena je 9,2 odsto u odnosu na februar 2011, posle pada u januaru od 6,6 procenata.

Štrajk transportnih radnika trajao je 20 dana zbog skoka cene goriva, što je nanelo štetu "Fijatu" od 20.000 manje proizvedenih vozila, ostavljajući "teške posledice na prodaju kola u zemlji i inostranstvu", saopštila je kompanija u Milanu.

„Fijat" se našao na šestom mestu u evropskoj prodaji, iza četvrtoplasiranog "Pežoa" i "Opel/Voksola" koji je bio peti. "Pežo" je nedavno postigao dogovor o strateškom partnerstvu sa američkim "Dženeral motorsom" koji planira da proda filijalu "Opel/Voksol", kao bi se udružio sa "Pežoom".

Izvor: Tanjug.rs / B92.net

Foto: arhiva Autoblog.rs / Fiat



čitanja : 1208



Komentari

I nije tako strasno...

Autor carobnjak 17 Mar 2012, 14:33

Kakva šuplja priča... samo napred do debelog minusa ko god da je kriv :)

Autor Predrag 17 Mar 2012, 15:16

Svi zakucavaju, jedino Fijat propada.

Autor McLaren 17 Mar 2012, 15:20

To mu dođe valjda zbog naprednog Fiat dizajna, ha ha!

Autor toni 17 Mar 2012, 15:52

Kompanije se zove FIjat-Krajsler, a robna marka uokviru kombanije je Lanča-Krajsler. Zanimljivo.
I onda kada kažu koliko je modela proizvela Lanča, oni sabiraju sa Krajslerom, a kada Krajsler kaže u Americi koliko je prodao, onda sabira sa Lančom. haha lukava ideja.
Nego, nije još gotovo sad će naš Fijat 500L da stupi na scenu!
Ipak će čarobnjak poslednji da se smeje kada počne i Fijat uskoro da deli bonuse.

Autor MasterHaosis 17 Mar 2012, 17:43

Pomagajte Ameri 'oce da se zatvori...pomagajte Srbi da se nesto napravi...

Pre neki dan sam procitao da Fiat posto je ispao iz pregovora sa PSA, sada ima neke pregovore sa GM ali i da GM ima pregovore sa BMW-om...kuda ide ovaj svet. :)

Autor Orlo 17 Mar 2012, 17:45