
Prvi srpski bolid – formula „Drumska strela“, predstavljen je na Salonu automobila. Bolid je projektovao i napravio tim od 30 studenata sa Mašinskog fakulteta i FON-a i izložen je u hali 4, preko puta Opelovog štanda.
Bolid pokreće Yamahin R6 motor od 600 kubika koji do ubrzanja od 100 kilometara na sat stiže za četiri sekunde, a njegova izrada koštala je 30 hiljada evra.
Prema rečima Milana Carana sa Mašinskog fakulteta, vođe projekta, bolid je prošle godine vožen na stazi Silverston u Engleskoj, a ekipa je u konkurenciji od 150 timova trku završila na 69. mestu. Na trci u Italiji, od 72 učesnika iz celog sveta, studentska ekipa je zauzela 30. mesto.
Studenti trenutno rade na izradi novog bolida, koji bi prema planu trebalo da bude završen u maju. Nakon toga očekuje ih učešće na trkama u Evropi. Novo vozilo, koje će imati manju masu, delove od karbonskih vlakana i smanjenu dužinu, koštaće oko 80 hiljada evra. U tu cenu uračunata je kotizacija, putovanje i transport na takmičenja u inostranstvo.
Studenti očekuju da će na Salonu automobila pronaći donatore. Kažu da vrednosti projekta za naše uslove jeste velika, ali i neuporedivo manja od budžeta koje imaju ostale ekipe, što ih ne sprečava da im pariraju na stazama na kojima voze „Drumsku strelu“.
Beogradski sajam