
Za nemačkog automobilskog diva Volkswagen 2013. godina je bila još jedna rekordna godina s obzirom na ostvarenu operativnu dobit od 11,7 milijardi evra.
I prihodi od prodaje dostigli su rekordan iznos od 197 milijardi evra, što je 2,2 posto više nego 2012. godine.
Prema poslednjim podacima nemački proizvođač automobila je osnovne informacije o prošlogodišnjem poslovanju predstavio u nenajavljenom saopštenju za javnost objavljenom nakon završetka prošlonedeljnog trgovanja na frankfurtskoj berzi.
Volkswagen je na nivou grupe prodao prošle godine 9,73 miliona vozila, pre svega zahvaljujući dobroj prodaji na kineskom i američkom tržištu. Broj prošle godine prodatih vozila je 4,1 posto veći nego 2012. Prema poslednjim podacima to ga svrstava na drugo mesto mesto globalnim proizvođačima - iza japanske Toyote, a ispred američkog General Motorsa.
Volkswagen je sa podacima o operativnoj dobiti nadmašio očekivanja analitičara. Dobit nakon oporezivanja iznosi 9,1 milijardu evra, a to je 58 posto slabije od rezultata za 2012., ali to je očekivano jer je kompanija prikazala negativne računovodstvene efekte preuzimanja proizvođača prestižnih sportskih automobila Porschea iz 2012. godine.
Izvor: Seebiz.eu
Foto: arhiva Autoblog.rs / Volkswagen