
U krugu fabrike Zastava koju nisu preuzeli Italijani. Florida Sedan, naslednica Jugo Floride koja ipak nije stigla na tržište.



Izvor i više slika: Facebook.com/polovniautomobili
Evo najboljeg pokazatelja sta se desilo sa vrsnim strucnjacima Zastave i zasto je tu gde jeste, tj.vise nije...
Za bolje i nije.
Postojao je i karavan koji je mozda cak i mogao da prodje.
@ Panco
"Moždije" ipak nije.
:))
Odvratni su mi bili na sajmu, kao i onaj jugo u zlaćanoj boji.
Sva tri su trebala sa sajma direktno pod presu. U prvom postu sam se pogrešno izrazio. Trebalo je: "na šta je ličila."
nije poenta da li je lep ili ruzan; poenta je da je deo istorije zastave i da ne zasluzuje da ovako zavrsi. bolji bi prosao i da su ga poklonili nekome ko bi ga bolje cuvao.
Neki bi platili da imaju svoju istoriju, čak idu dotle da je kreiraju, a mi dočekali FIAT kao spasioca, a na kraju ništa nije ostalo od Zastave, čak ni muzej, a ni u FCAS-u ne cvetaju ruže.
Eto, crno na belo kakvo je stanje bilo u Zastavi. Koja bi ozbiljna firma dozvolila ovako nešto?
Kad su talijani došli prvo što su uradili je da su izveli sve radnike napolje, da čiste krug fabrike. Neće da rade u svinjcu. Ni unutra nije bilo ništa bolje, pod je bio natopljen uljem koje se lepilo za obuću i isparavalo pa su Talijani morali da prokopaju skoro metar u dubinu da bi ga odstranili. Radnici su mogli tužili Zastavu zbog neljudskih uslova rada,jel se radilo i bez grejanja zimi, ali je bilo ko hoće nek dođe da radi, a ko neće ne mora, nek preživljava.
Inače i Floridu je dizajnirao Talijan, a taj naziv je dobila jer je planirano da se izvozi u SAD pored Yuga.
„Florida“ je naziv dobila ne po nameri da se pojavljuje na američkom tržištu, već po tome što je u trenutku lansiranja imala jedno od najvećih staklenih površina u putničkoj klasi automobila. Vozač se navodno osećao „kao na sunčanoj Floridi“ ...
Stajling je radio Đuđaro, ali kao prototip „lančija orka“ (1982.), koja će biti predložena „Fijatu“ za razmatranje. „Fijat“ je ipak izabrao svoj in-house dizajn za svoj „Tipo“ i tako je „Zastava“ preuzela prototip i vršila izmene.
*Velika* je razlika između „stajlinga“ i „dizajna“, posebno u ovoj klasi.
Što se tiče tzv. „stanja u 'Zastavi'“, ovaj prototip je izbačen od strane „Fijata“, ne „Zastave“. Tek kasnije, kako je stajao napolje, je sa njega ukradeno sve što se moglo ukrasti. Toliko o tome koliko su Italijani cenili to što su dobili (a treba i priznati da je direktorima u „Zastavi“ bilo baš briga).
Lično ne vidim po čemu je ružniji od nezgrapnih „fijata mobi“ i „fijata uno“ iz brazila (proizvodi tzv. „ozbiljne firme“), da ne dodam i „Logana“ i još po kojeg. Svakako je tu bila potrebna dorada, a treba znati i da je ravoj *prekinut* kada je Aleksandar Vlahović prekršio obećanje (to je već duža priča). Prototip je odbačen od strane „Zastave“ i dovršen u „Zastavi Promet Beograd“, koji je ipak hteo da je izloži na sajmu (čini mi se 2001. ili 2002.)
Do čega se sve može doći kada neko želi da sazna istinu ... a i ne mora da živi pored fabrike.
Ne budi glup, baš će Šumadinci svom novom modelu dati ime Florida, pored toliko domaćih imena. Koga briga za Floridu i ko je uopšte od radnika video sunčanu Floridu? U to vreme smo Yuga izvozili u SAD i planirali smo još jedan model. Morao je nositi američko ime.
Kako je propao projekat Yugo Amerika, propao je i razvoj Floride. Urađena je neka serija ali se na tome ostalo. I šta ima Talijani da čuvaju neke propale projekte Zastave, svakojake gluposti ovde se mogu pročitati.
B.M
Ti važiš za nekako insajderski najbliži Zastavi, na svoj način pa da te pitam i da mi odgovoriš postoji li kakva mogućnost da se barem ime (brend) sačuva od ove višegodišnje agonije koja preti da bude višedecenijska kada je u pitanju ta firma (Zastava Automobili) i da se da na prodaju državi ili nekom trećem ko bi za početak krenuo sa manjom serijom jeftinih automobila i tako razvio brend od nule ili u okviru FIAT-ove fabrike tj. trećine iste i da li postoje kakvi planovi FIAT-a posle isteka ugovora kada je u pitanju i Zastava?
Bilo je razmišljanja u tom pravcu, ali kako se Zastava nije proslavila u SAD odustalo se od plasiranja automobila pod tim brendom. Nije ni Yugo bio toliko loš koliko su ga ocrnili pa neka Zastava 500L nije dolazila u obzir.
Znači brend Zastava nema budućnost, država i da hoće nesme da ulaže sama, a sumnjam da će više ijedan proizvođač automobila doći u Srbiju. Možda Kinezi ako napravimo neki sporazum s njima, ali ni njih ne zanima Zastava.
Bilo je više imena predloženo, uključujući „Tara“ i „Sana“ (što je zaživelo u Britaniji).
Ovo što si naveo - da je auto imenovan „Florida“ jer je trebao da ide za Ameriku - se često navodi od strane neupućenih ali pogrešno.
„Autocar“ je 31. januara 2008. pitao PR direktorku „Zastave“ to pitanje i dobio je odgovor koji sam ovde naveo, a testovi iz tog vremena trebao bi otprilike da ti kažu isto. Informaciju je potvrdio tadašnji direktor instituta razvoja.
Sad, da li su PR direktorka „Zastave“ i direktor instituta živeli malo dalje od fabrike pa tako ništa nisu znali ... sami procenite.
„Sta ima Talijani da čuvaju neke propale projekte Zastave“ ...
Ovo je toliko pogrešno da ne bih znao gde da počnem.
Mogu samo da navedem reakciju „Tojote“ kada je propao „DajmlerKrajsler“ -
"Thank you, Daimler, for doing to Chrysler what we never would have - you destroyed its culture."
Ili već take nešto. Koliko se sećam, iz knige „The Toyota Way“ (autor: Jeffrey Liker).
Da, baš smo hteli srpski automobil koji smo razvijali da nazovemo po američkoj državi.:)
Sunčan kao Florida, haha. A to nema veze sa izvozom Yuga u SAD. Zar je moguće da si toliko naivan?
A što se tiče ove Floride sedan, firma Zastava automobili je vlasnik i odgovorna za nju a ne Fiat. Koliko znam tek ove godine su otišli u stečaj, znači imali su skoro 10 god. od dolaska Fiata da je preuzmu i zbrinu, a ona i dalje stoji na livadi.
Dakle, ti nemaš nijedan citat za ovo što navodiš - i što su više puta neupućeni naveli - a kao i mnogo što šta, opet treba da ti verujemo jer fabriku vidiš sa svog prozora.
Sasvim sigurno je ime aludiralo na projekat „Jugo Amerika“. Međutim, priča iza imena sasvim drugačija, što bi bilo koji „insajder“ ili već komšija fabrike trebao da zna. Ko ti je kriv što ne umeš dve povezane stvari istovremeno da razmotriš.
Malo si trebao bolje kroz prozor da pogledaš 2009.god. Bez dozvole „Fijata“ ulazak u Institut, gde je ovaj auto slikan, od tada ako ne i nešto ranije, nije moguće.
Inače, obzirom na kako „Yugo Florida“ zvuči na engleskom, verujem da bi Briklin čak tražio promenu imena.
Inače, mislim da sam i rekao da su dobrim delom „Zastavini“ tzv. direktori krivi za ovo.
Neki od njih možda žive malo dalje od fabrike, ali itekako bi se moglo nešto čuti od njih u vezi prevare zvane FCAS da pripadnici čuvene Kragujevačke „piramide“ ne primaju debele penzije da ćute.
Jedino što ne razumem kako to oslobađa FCAS od svake krivice.
U vezi naziva treba reći da su novine 1987. godine pisale da je prvobitno ime automobila trebalo da bude Sonata. U nastavku i pasus iz članka koji sam objavio u februaru 2007. godine, na 20-godišnjicu promociju Floride:
"Predloženo je oko 800 imena, među kojima i sledeća: Avala, Sonata, Kraguj, Morava, Tara, Sana, Koral, Skala i druga. Ovde je zanimljivo primetiti da će se neki od ovih predloga iskoristiti za nova imena Yuga (Koral) i Zastave 101 i 128 (Skala) a da će ime Sana biti iskorišćeno za izvoznu varijantu Floride na nekim tržištima (poput Engleske). Bilo kako bilo, samo nekoliko časova pred prezentaciju, u Zastavi su se odlučili za ime Yugo Florida. Kako se tada govorilo, zbog sveta ali i zbog što Florida ima dosta staklenih površina, pa se u njoj čovek oseća kao kao da je na sunčanoj Floridi. Treba reći da je bilo odlučeno da se novi auto zove Sonata ali kako su drugovi iz Zastave kasnije obelodanili, nešto ranije su saznali da je to ime već zaštitio južnokorejski Hyundai pa su ljudi iz Zastave naknadno odabrali ime Florida."
Koga interesuje, ceo članak može pročitati ovde:
https://autoblog.rs/blog/auto/domace-trziste/2007/02/19/20-godina-yugo-floride
Zaboravio sam ovo u vezi „Sonate“ - koliko se sećam, ili se „Hjundai“ protivio, ili je američki uvoznik (tada još uvek Briklin) upozoravao da će se protiviti. Mislim da mi je čovek u „Zastavi“ ispričao kako je sam video novu „Sonatu“ ili već prototip u novinama, pa je obavestio nadležne, ali ne mogu da se setim.
Čini mi se i da je „Sana“ osvanula tamo gde je „Reno“ još uvek držao ime „Floride“, ma da i za ovo drugo nisam siguran.
Voleo bih da vidim analizu staklenih površima auta iz tog vremena. Sećam se da su se time ponosili u to vreme. Kao vlasnik „Floride“, mogu da potvrdim da je preglednost savršen a klima neophodna.
Žao mi je prototipa, ma da ga nisu mnogo voleli ni u „Zastavi“ i zato je dovršen u ZPB. Meni lično sve bolje izgleda kako prolazi vreme, posebno jer plastične kanturine koje danas prolaze u toj klasi pa i 2-3 klase iznad su poprilično nezgrapne i imaju sličnu konfuziju linija, valjda kako bi privukli pažnju.
Kada sam pre deset godina kupovao „Floridu“, nema ko me nije upozoravao da to ne radim - a danas ne poznajem nikog iz tog vremena ko je bolje prošao sa automobilom. U 120.000 kilometra, najveća zamena je druk lager - zamenjen pre par meseci samo zato što je nešto više brujao na leru. Rđe nemam sem na samom rubu gepeka (vidi se tek kada se otvori), a to se lako sanira. Sa 1,6 motorom veoma je startna i često iznenadi *mnogo* skuplja vozila; šasija je generalno za pohvalu, posebno kada se brže vozi (a kao vlasnik 4 vozila nisam ih malo ni vozio ni zamenio) i sa novom tablom Marka Lukovića sa kojom je izložena 2005.god., imala bi bolju prođu do eventualnog redizajna.
Imajući u obzir uslove u kojim su ti inženjeri radili, moje je mišljenje - a i mišljenje britanskog časopisa „Autocar“ iz 2008. - da je „Zastava“ zaslužila bolje.
Zahvaljujući tim inženjerima, fabrika je bila bolja od države u kojoj je radila, verovatno jer je rođena u ozbiljnijoj državi. Nažalost, kakva država, takva i sudbina fabrike; kakvi direktori, takva i vlada; a kakva vlada, takvi i strani partneri, sve sa tajnim ugovorima.
@CaMIRO, meni nisu potrebni članci u novinama da saznam šta se radilo u Zastavi u to vreme jel sam radio tamo, prolazio nebrojeno puta kroz pogone, i sigurno bio bolje obavešten.
Ako kažem da je naziv Florida nastao zbog planiranog izvoza u SAD onda je to tako, a ti veruj il ne veruj, zabole me.
Ime Yugo je odgovaralo amerikancima, You goo, i svakako je naziv drugog automobila takođe morao biti razumljiv amerikancima.
Štaviše ime fabrike Zastava je promenjeno u Yugo automobili. Brend Zastava smo ukinuli mi a ne Fiat.
Naravno, presudno je bilo da se ime svidi amerikancima. Pun naziv je Yugo Florida a ne Florida. Napisao sam i da ako ne veruješ zabole me, ionako te i ne zanima istina nego provociraš.
Evo sa linka koji je Auto postavio:
U Kragujevcu je predstavljena Yugo Florida, doduše u formi prototipa, koji je krenuo u proizvodnju 2. oktobra 1988. godine. Planirano je bilo da se godišnje proizvede 60.000 do 100.000 Florida od čega 70 odsto za izvoz ! Kako je tada saopšteno, kompletan prjekat Floride je Zastavu koštao 50 miliona dolara a za proizvodnju će trebati još oko 100 miliona dolara.
p.s. Bačene pare, za 20 godina prozvedeno je manje od 30.000 Florida, a izvoz je zanemarljiv. Što je najgore za ovakve promašaje niko nikada nije odgovarao.
Ko misli da se ime „Yugo Florida“ sviđa amerikancima, taj amerikanca nije sreo (a bilo ih je dovoljno oko fabrike u to vreme).
Kolege kojima sam pokazivao slike svog auta nakon kupovine, često su me zbunjeno pitali da si zaista izgovara „Florida“ (kao država).
Jedno je u Americi prodavati „pontijaka montana“, a sasvim drugačiji prijem bi imala „jugo florida“.
Ali tvrdnja odlično leži čoveku toliko na internetu važan da bez citata ili pardona tvrdi, „Ako kažem ... onda je tako“.
Za vreme „Floride“ bilo je mnogo većih promašaja za koje je neko trebao da odgovara.
Ili si zaključio da pored -
1) raspada države i mreže dobavljača
2) sankcija
3) bombardovanje fabrike
... 4) kvalitet samog automobila je odgovoran za to što plan nije ostvaren?
@ B.M i CaMIRO, ako vas interesuje, evo i izveštaja sa promocije 1987. koji je objavio slovenački Avto Magazin (članak je doduše na slovenačkom):
https://www.avto-magazin.si/media/upload/Test/yugo/florida.pdf
@CamIRO, poima ti nemaš o Americi a još manje o Floridi. U mnogim američkim filmovima kaže se da neki junak "ima roditelje na Floridi", a ko je bio tamo zna i zašto. Ideja našeg proizvođača automobila Zastava da svojevremeno auto namenjen izvozu u SAD nazove "Yugo Florida" za Amerikance ima značenje, jer je za većinu Amerikanaca, još uvek, Florida mesto na koje njihovi roditelji idu da nađu raj za života. Isti ti stariji ljudi vrlo često žele da prožive "treću mladost" baš na Floridi.
A Florida nije bila ni priblizno popularna, kao ostali Zastavini modeli, kao sto su Zastava 750/850 (Fica), Zastava 101/128, Tristac ili Jugo.
Najcesce trazeni delovi za Floridu su ubedljivo anlaser (tacnije bendiks) i zamajac (pojede se nazubljeni venac). pored toga, traze se i farovi, koji su plasticni, pa matiraju, prednji i zadnji branik, koji je loseg materijala i izuzetno skup, sedista, kojka su nekvalitetna, obruc volana, brava na vratima, spoljna kvaka na vratima, menjac, plastike u gepeku, koje nose dasku... Kutija sa osiguracima, cesto pravi probleme, kao i kilometar sat, koji cesto gubi kontakte. Florida ima problema i sa unutrasnjom plastikom, koja stalno nesto skripi, cijuce, tako da mnogi podbacuju kartoncice izmedju 2 plastike, kako bi smanjili pomeranje iste.
Ukratko krajnje loše s obzirom da smo vitalne delove uvozili.
Na internetu zaista nema smisla predstavljati sebe kao iskusnog ili šta već, jer nema bilo kakvog dokaza da je sve tako kako kažeš.
Međutim, ako te ovo ispunjava ...
U tom tvom svetu ja nemam pojma o Americi, a ti koji si uspeo da odgledaš po koji prevedeni film, sve znaš.
Da sam se malo ranije vratio sa sajma u Detroitu ovog prošlog januara, ponudio bih @auto isti - ali nisam još ni stigao snimak da obradim i valjda je malo kasno da bi to bilo zanimljivo. Ne bih dalje o tim stvarima. Ko me malo duže ovde prati, neka odluči ko bolje poznaje američko tržište.
Inače, ko veruje da ovaj čovek važi kao poznavalac bilo čega o autoindustriji (kragujevačkoj ili bilo kojoj) - a kamoli za „insajdera“ ... I have a bridge to sell you.
Što se ostalog tiče, trebalo bi da znaš da farovi „Floride“ u vreme pre rata - dakle, u vreme o kojem si prvobitno govorio - nisu bile plastične. Zapravo si time dokazao ne samo da govoriš o stvarima koje ne poznaješ, već i da je osnovni problem bio *gubitak mreže dobavljača* (a isto važi i za tablu). Takođe, niko ne spori da je kvalitet obrade vremenom pao, ali bih te ponovo pozvao da pogledaš šta se sve izdešavalo u to vreme.
Nema nikakvog razloga da se veruje da bi „Florida“ propala i da nije bilo sankija i bombardovanja, odnosno da je mreža ostala kako je i planirano. Zapravo emisija „Top Gear“ iz vremena koje govoriš, dokazuje drugačije:
https://www.youtube.com/watch?v=4XFmbwpROH0
O čudnom odnosu jednog dela ovog naroda prema sopstvenom proizvodu sve govori to što, kada sam prvi put vozeći „Floridu“ izjavio da mi se čini da je šasija iznenađujuće sportski podešena, retko ko mi je verovato dok nisam naletio na taj klip.
Razumem zašto je tako, ali to je već duža priča.
Ostalo što si naveo su priče sa pijace koje, kao i mnogo toga što generalno navodiš, imaju otprilike istu vrednost kao kada neko kaže da su delovi za „Forda“ skupi ili da se japanci nikada ne kvare. Za jednog tzv. insajdera mnogo se oslanjaš na floskulama. Ja kao vlasnik istog auta ništa od ovoga - sem matiranje farova - nisam uočio, ali svakako pomaže to što je auto kupljen nov, garažiran, redovno servisiran i tretiran kao deo porodice.
Kamo sreće da je država fabriku tretirala kao fabrika (a ne socijalni program).
B.M.
агресивноим скрибоманијом и писањем бајки не можеш променити чињенице, а чињенице су да нас има довољно који смо својевремено читали по новинама и слушали по дневницима ту причу о новом Застава Југо моделу који је добио име захваљујући великим стакленим површинама због којих путници стичу утисак да су на сунчаној Флориди ... ЦамИРО је скроз у праву
Rekoh da me zabole jel mi neko veruje da je Florida zbog planiranog izvoza u SAD dobila takvo ime.. Slobodno verujte izjavama o velikim suncanim staklima koje nas podsećaju na Floridu. haha
Kad se za novi model pored toliko lepih domaćih imena izabere ime neke američke države, onda je ta fabrika stvarno jadna..
Meni je bilo čudno kada su iz Kalifornije i Njujorka pljuvali po Detroitu. To je, kako su govorili, „Rust belt“ i njegove muke ne mogu da utiču na ostatak zemlje.
Videćemo kako će se to završiti.
Međutim, još mi je fascinantnije kada kragujevčanin redovno i sa, čini se, žešćem uživanjem pljuje po fabrici koja mu je, ako mu je verovati, pored prozora. Čak i da smatra da je postojanje te fabrike nekako na njega lično bacala ljagu pa je zato toliko revoltiran, što se nije potrudio da je promeni?
To govorim kao zadovoljni vlasnik automobila koja je, pored svega, ta ista fabrika pored svih muka uspela da izbaci i koji poslednjih deset godina odlično služi.
To govorim i kao građanin ove, nazovimo je države, koji je gledao kako propada Detroit i koji sada gleda kako ljudi sa obrazovanjem i malo sreće beže odavde glavom bez obzira.
„Fijat“ i njima slični nisu rešenje. U „Fijatu“ nema osećaja da si nešto stvorio, nema napretka i nema ni potrebe ni para za domaće znanje. Štaviše, „Fijat“ i njegove kooperante ne donose nikakve evropske vrednosti (kako je Božidar Đelić obećao da će u intervjuu za BBC u novembru 2008.), nego iskorišćavaju neuređenu državu kako ne bi nigde drugo u Evropi smeli.
Lično ne znam šta je jadnije: kada neko hvali FCAS kako je digao industriju u Srbiji ili kada kritikuje bivšu „Zastavu“ što nakon sankcija, premeštavanja pozicija i bombardovanija za 6.800 evra 2006.god. je kupcima ponudila prostran, startni, ekonomični, klimatizovani automobil ... ali ne i „Golfa“.
Videćemo kako će se završiti.
Realno, Zastava nikad nije ni znala da napravi sama automobil, uglavnom se radilo o lošim kopijama. Znači ne mogu da kazem da su bili kvalitetni kad nisu, i ne moraš meni verovati, to će ti svako reći od Varadara do Triglava gde su se njeni modeli 90% prodavali. Idi na bilo koji njihov forum pa pitaj šta misle o Zastavi i njenim modelima. Možda jedan u deset će reći da ga je dobro služio zastavin auto, i to jer je imao sreće da naleti na takav.
Možemo samo raspravljati kad su ti modeli bili bolji a kad lošiji, mada ni to nije enigma. Dok smo uvozili original delove bili su bolji, čim bi počeli sami da ih pravimo opadao je kvalitet. Štaviše svako bi pre kupio 10 god. starog Golfa nego novu Zastavu.
Zastava je opstajala samo zato što je imala obilatu pomoć države, jer nikad nije ni poslovala u dobitku, i zato što je bila favorizovana na tržištu SFRJ. Čim se ista raspala kraj. Srbija više nije htela da baca pare u taj bunar bez dna i da nije došao Fiat danas nebi ni postojala.
Sve je to jasno svakom razumnom čoveku al ima i budala kojima stalno treba iznova objašnjavati i crtati.
Kad već pričamo o Floridi znate li da je prvi talijanski direktor Zastave za službeni auto imao Floridu? Njima je bilo neshvatljivio da rukovodioci fabrike koriste automobile drugih proizvođača, i nije ih bilo sramota automobila koje prave.
Naš prethodni direktor je koristio Opela.
Neću se složiti da „Zastava“ nije znala da napravi automobil, sama ili u saradnji sa „Fijatom“, posebno pre rata kada je i važilo „od Vardara pa do Triglava“.
Bezbrojni testovi, posebno iz Engleske, dokazuju drugačije. A samo pogledajte broj „Zastavinih“ vozila na našim putevima koji danas imaju 25 godina ili više.
Svakako će nestati brže nego što je prirodno, jer sa dolaskom „Fijata“ proizvodnja delova je ugašena - ali za sada još uvek služe kao primer.
Složio bih se da je u modi reći da „Zastavino“ vozilo ničem nije valjalo. Napisao sam da nema ko me nije ubeđivao da to ne kupujem (a treba i reći da je „Koral“ tada bio najprodavaniji auto a „Kec“ drugi ili treći, menjao se sa „Desetkom“).
Mene jedan ubeđuje da to ne kupujem. Pitam ga zašto. Kaže njegov „Kec“ iz 1985.god. troši ulje.
Pa eto, da se i ja u 2007.god. ne zeznem.
Kada je menjano ulje u „Kecu“? Nije znao.
Pusti priče sa pijace.
Svakako me i dalje fascinira pojava kragujevčanina koji na svaku moguću priliku skače da to izjavi.
Ponegde se menja svest, ali kasno. Pre meseci dana sam u kafani prisustvovao raspravi među taksista gde se jedan iznenada drao -
„Da nemam sada kao što nisam imao tada i da sada mogu kao što sam tada mogao, kupio bih opet novu 'Floridu' da me ponovo služi osam godina i 400.000 kilometara“.
Daleko od toga da je jedini. Na autobuskoj stanici NBG prema Gazeli se redovno u ranim jutarnjim satima pojavljuje ljubičasta „Florida“ taksi sa oko 420.000 kilometara (toliko je imao u januaru, kada sam sa njime razgovarao). Kada je vidite, pitajte čoveka kako je prošao.
Zoran Radojević na intervjuu sa časopisom „Autocar“ (januar 2008.) došao je u plavoj „Floridi“ koja je imala „Tojotin“ motor.
Koketiranje sa „Opelom“ počelo je krajem 2006.god. i sigurno je piramida od „Opela“ tražila korist kako će vlada od „Fijata“.
Ja nigde nisam branio „Zastavinu“ piramidu, ali inženjere poput Milana Markovića „Jeju“ -
https://www.youtube.com/watch?v=JzzrSuoT-M4
- svakako jesam i opravdano.
Kako god bilo, ovaj auto - "florida" je estetsli lepši (oblik školjke i linija) od današnjeg proizvoda "čuvenog" Fijata 500L.
Ato očigledno liči na Daciju Solencu, i verijem da bi bio i bolji i lepši od nje. E da bi neka normalna firma da nastavi posao, kao Reno u Daciji, danas bi bili nešto.
Naravno, ovde nema svetlosnih grupa, pa auto izgleda čudno.
I nije teško napraviti ružniji auto od 500L.
Za to bi trebao neki poseban "umetnik", kao Pikaso, ili neki sličnog ukusa.
Mene je sramota što na 500L piše Made in Serbia. Verovatno kažu, kakva zemlja takav auto...
Ovo što ćete videti, na neki način, ima itekako veze sa ovom temom.
http://www.infokg.rs/info/item/7189-uzas-radnika-fiata-u-fabrickom-krugu-ujela-sarka-otrovnica-pobegla
Meni sve ovo govori da je zapuštenost naša boljka: i po pitanju nedostatka Zastavinog muzeja u kome bi bili smešteni retki Zastavini modeli poput ovog prototipa Floride sa slika, kao i po pitanju snalaženja sa velikim investitorima. Naime, sve mi govori da su naši jedva čekali da odbace Zastavu da bi radili FIAT misleći da će FIAT Kragujevcu vratiti stari sjaj sa kraja 80-ih kada je Zastava dostigla kapacitet od 220000 automobila godišnje. Danas, FIAT u Kragujevcu ne da nije dostigao kapacitet od 220000 automobila godišnje već je negde na oko trećine od toga, a subvencije koje su date (500 miliona evra samo direktnih subvencija, ne računajući indirektne koje se procenjuju na još milijardu evra), dovoljno je reći da Zastava Oružje sa godšnjim obrtom od nekoliko desetina miliona evra zapošljava otprilike isto toliko radnika koliko i FCAS sa preko milijardu evra godišnjeg obrta što govori o tome da su ogromne pare bačene za zapošljavanje svega oko 2000 radnika, a da su te pare bile date Zastava Automobilima mogli smo imati neuporedivo više zaposlenih radnika.
Ovaj vid "privatizacije" koji se desio dolaskom FIAT-a je ništa drugo nego steroidni komunizam, za razliku od Zastave čija je fabrika automobila nicala od para radnika što je bio svojevrsni kapitalizam u doba komunizma.
Da je država imala sluha za Zastavu te sada već davne 2008 i krenula putem prave privatizacije Zastave, danas bismo imali novu Škodu, Daciu ili Ladu na Balkanu. Ovako, kakve koristi mi imamo od FIAT-ove fabrike kada im i radnike plaća država. To je "najcrnji" mogući komunizam. Tu nema ni p od privatizacije. FCAS je nažalost još gori slučaj od Zastave, s tim da Zastavini problemi sparam FCAS-ovih su ništa. Država je 2008 imala idealnu priliku da privatizuje Zastavu. Da se to i desilo, danas nebismo strahovali za budućnost fabrike automobila u Kragujevcu već bi smo se pitali koji će biti novi model ili više njih, dok ovako i postojeći je upitan pošto FCAS je FIAT-ova fabrika sa najlošijim poslovanjem. Reč je o samo još jednoj FIAT-ovoj fabrici. Srbiji je preko potreban još jedan investitor (dakle ne novi model već novi investitor koji bi radio nekoliko modela koji upošljavaju veliki broj radnika) koji bi radio u fabrici koja ne radi sa jedno 3/4 dogovorenog kapaciteta! Pa nije ni čudo zašto FCAS postaje leglo zmija! Između ostalog i o nedovoljnoj iskorištenosti kapaciteta FCAS-a ja pišem na ovom portalu već godinama. Krajnje je vreme da neko povede računa i o Zastavi kako bismo imali više automobila u kragujevačkoj fabrici automobila s obzirom da jedan model nije dovoljan za onoliki izgrađen kapacitet. 300000 automobila godišnje je kapacitet, a preko 80000 godišnje je prodato prošle godine. To je ogroman problem. Previše je prostora, a da se održava fabrika koja dobrim i to ubedljivo većinskim kapacitetom ne radi, to košta mnogo, a da se ne održava, to postaje problem i opasnost. Nema druge, vreme je za još jednog ili čak novog investitora, nema više čekanja, čekanje košta. Onolika fabričetina, a mala proizvodnja s obzirom na to kolika je fabrika. Dosta je više bilo fabrike gubitaka i odliva novca! Svaki račun treba da se pravda. Ako je reč o privatnoj investiciji postavlja se pitanje čemu onda ekonomski komunizam najgore moguće vrste i ugovor koji važi za najbolje čuvanu tajnu u Srbiji u zadnjih skoro deceniju. Krajnje je vreme da se objavi ugovor sa FIAT-om da se vide svi detalji ovog veoma mutnog ugovora potpisanog sa FIAT-om. Da se razumemo nebriga je najveća srpska boljka vazda bila, ali nebriga FIAT-a za stanje u jednoj od svojih fabrika prevazilazi i naša najveću boljku. Osim toga, ugovor ističe za godinu dana. Krajnje je vreme da neko pita FIAT kada će priznati da se povlače jer stanje u kome se radi sa 25-30 odsto ugovorenog kapaciteta fabrike je neodrživo i košta jer fabrika gubi zbog neiskorištenosti. Doduše, šta to briga FIAT kada su oni došli sa jednim evrom, a država sa najmanje 500 miliona evra tako da državni novac tj, novac poreskih obveznika tj. novac narodni novac je taj koji gubi na vrednosti. Zamislite samo koliko je vrtića moglo biti izgrađeno po Srbiji za tih 500 miliona evra? Dok FIAT tuđim novcem "smiruje svoju savest" i to u vidu simboličnih donacija, neka je svaki vrtić po milion evra to je 500 vrtića širom Srbije koji su mogli biti izgrađeni da je država umesto veoma sumnjivog ugovora napravila vrtiće. I to 500 vrtića izgrađenih po hotelskim standardima.
Pre pola sata u taksiju (u Beogradu). Čovek vozi „Mareu“ dizel. Pre toga imao „Palio“, a pre toga tri „Floride“ - 1993.god., 2004.god. i (polovna) 2006.god.
Kaže sve „Floride“ prešle preko 300.000 kilometara. 1993.god. čak 380.000 km pre generalne (ta je sa „Fijatovim“ 1,4 motorom). Sve sa plinom.
Inače za „Palija“ kaže da je bila katastrofa, a da se nakon „fiće“, „osmice“ i te tri „floride“, kako reče, „kuneo u 'Zastavu'“ i da mu je žao što je fabrika „prešla u 'Fijat'“.
Posebno je hteo da uzme najavljenu „Floridu“ sa 1,4 HDI motorom ...
To je auto što je britanski časopis „Autocar“ 31.01.2008. testirao i 20.02.2008. objavio da motor radi uglađeniji kod nje nego u „Ford Fijesti“ što je - citiram prevod - „sramota za giganta kakav je Ford“.
To je auto koji je proizveden u 14 kopija pre nego što su Mlađa i kompanija zaustavili traku.
Vozio sam tu floridu 1,4 HDI. Lepo ide. HDI ...
Ne znam samo šta će njihovi vlasnici kada im odu npr. polusovine ( i još neki delovi), koje su specijalno "uradjene" ( "razvijene" ) samo za te prototipove. Tih "specijalnih" delova za te HDI floride nigde na svetu nema.
E sad će vam svima B.M reći da nemate pojma.
Goreg novog gazdu od Fijata, Zastava nije mogla dobiti (mislim od poznatih firmi a ne mislim na fantomska preduzeća).
Nije cudo sto je Srbija propala sa Fijatom i slicnim parazitima na grbaci.
Još otprilike godina dana pa ističe zatamnjeni ugovor sa FIAT-om. Valjda će to otvoriti prostor za povratak Zastave pošto sad fabrika automobila u Kragujevcu je moderna, domaće tržište je u usponu, kao i evropsko. Svi pokazatelji govore da se "slučaj Dacia" koja je u doba ekonomskog napretka sa nekoliko desetina hiljada automobila (koliko je Dacia Super Nova prodato u jednoj godini) dostigla danas proizvodnju od nekoliko stotina hiljada automobila, može desiti ponovo. Samo treba naći ozbiljnog igrača poput Renaulta, Volkswagena ili Toyote, a ne FIAT koji je u Srbiju zalutao i pritom uništio ono po čemu smo decenijama bili poznati.
Zastava je bila poznata po nekvalitetnim automobilima kao i većina istočnoevropskih fabrika. A kako je sve to funkcionisalo u samoupravnom sistemu možete zamisliti.
Čim počne sezona dobar deo radnika uzme bolovanje da bi radio na selu, a zastava je služila samo da ide radni staž. Al to se ionako nije ni primećivalo jer je preko trećine radnika uvek bilo viška. Sve je to funkcionisalo dok je država davala kapom i šakom na razne promašene projekte, da bi čuvala socijalni mir u Kragujevcu. Yugo Amerika-fijasko, Florida-fijasko, Z10-fijasko. Na kraju nije imala da plati ni račun za vodu. Ako nađem link postaviću.
Hahaha, evo;
Prva rata duga za vodu od ukupno 23 miliona dinara uplaćena je prekjuče JKP "Vodovod i kanalizacija" iz Ministarstva ekonomije. Zbog toga je za sada izbegnuto novo isključenje vode kragujevačkoj fabrici automobila koje je krajem prošle godine izazvalo zastoj u proizvodnji i moguću štetu na više desetina karoserija novog "punta" u pogonu lakirnica.
Kako saznajemo u poslovodstvu "Zastave", vodovodu je uplaćeno 1,6 miliona dinara, a druga rata u istom iznosu treba da bude uplaćena do 20. aprila. Nakon sastanka koji je usledio zbog problema sa isporukom vode, dogovoreno je i da "Zastava" ubuduće redovno plaća tekuće troškove za potrošenu vodu, a prvi račun će biti ispostavljen 15. aprila.
http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/dugove-zastava-automobila-placa-drzava/grzr6bs
B.M
Lako je Fijatu danas, kad troši vodu na račun budžeta građana Srbije.
I struju, i transport, a radnike opet palća znaš ko ?
Pa budžet opet.....
I ti si na budžetu....
Potrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, Kragujevac
Investitor: Fiat automobili Srbija, Kragujevac
Projekat: Delta inženjering d.o.o. , Beograd
Odgovorni projektant: Svetozar Knežević, d.i.g.
Izvođač radova: Delta inženjering d.o.o., Beograd
Odgovorni izvođač radova: Radoslav Sremčević, d.i.g.
Nadzor: Idest S.r.l., Zoran Ilić, d.i.g.
Vreme izvođenja radova: 2012.
I jel to najviše čime su se bavili u Fijatu i to zadnji put 2012 god?
Kanalizacijom ?
A eto vidiš, Zastava je izgradila ceo Kragujevac i pola Šumadije, i ostavili Fijatu da dovrši kanalizaciju
Zastava je uvek poslovala sa gubitkom, to svi znamo, i sve što je izgrađeno u Kragujevcu je na kraju platila država, plaćajući dugove Zastave.. Još kada bi znao da se kanalizacija prvo radi gde bi ti bio kraj. Živeli smo i radili u neljudskim uslovima bez vode i grejanja. Daleko bilo i ne povratilo se, a vama ako treba Zastava pravi je kod vas u dvorištu, nemojte samo više u Kragujevcu.
„Tamo gde je država uložila najviše novca dolazi najmanji doprinos za budžet. Ispada da su oni neto korisnici budžeta. Osim toga, ni danas se ne zna koliko je dato Fijatu, a vidimo koliko malo vraća. Još kad uzmemo u obzir da mu država plaća doprinose za zaposlene situacija je još gora“.
„Pokušavao sam da dođem do podataka o subvencijama države Fijatu i ništa zvanično nisam uspeo da dobijem. Ali očigledno je da taj posao sa Fijatom nema naročitog efekta za državu osim što povećava statističke pokazatelje o industrijskoj proizvodnji i izvozu. Koliko znam država je stavila na raspolaganje više od 300.000 kvadratnih metara objekata. Takođe kompanija je oslobođena poreza i doprinosa“.
http://www.danas.rs/ekonomija.4.html?news_id=345712&title=Od+Fijata+i+Er+Srbije+u+budžet+samo+%26quot%3bmrvice%26quot%3b
„Boš“ se 2010. godine žalio što 2008. nije mogao da dođe ni do tenderske dokumentacije, ni do gubitka, koristeći javne finansijske izveštaje koje je „Zastava“ publikovala.
Da se kralo, kralo se. Nemojmo da mislimo da danas sa „Fijatom“ nema krađe - a MNOGO smo izgubili.
CaMIRO
Ma ne znaju ljudi iz Boša sistem "poslovanja" u Srbiji.
Sve ovde može, samo treba "podmazati" na pravom mestu.
Možeš i da zatamniš ugovor i bacanju narodnih para, kao u slučaju Fiata, samo ako je dobar "bakšiš" političarima.
Dakle sve su mogli ljudi iz Boša što su hteli, samo da odvedu u kafanu odgovarajućeg političara i "calnu" koliko je potrebno.
Uglavnom je to mala cifra, zanemarljiva u odnosu na benefit.
Verujem da su za Fijat zakitili sa par miliona Dinkića i Tadića, koji su im onda "namestili" državu Srbiju, da je ogule za par milijardi evra.
To je ekonomija u Srbiji.
"Sreća" pa imamo puno krpelja nalik Fiatu, zato Srbija grca.
"Zastava je bila poznata po nekvalitetnim automobilima kao i većina istočnoevropskih fabrika. A kako je sve to funkcionisalo u samoupravnom sistemu možete zamisliti.
Čim počne sezona dobar deo radnika uzme bolovanje da bi radio na selu, a zastava je služila samo da ide radni staž. Al to se ionako nije ni primećivalo jer je preko trećine radnika uvek bilo viška. Sve je to funkcionisalo dok je država davala kapom i šakom na razne promašene projekte, da bi čuvala socijalni mir u Kragujevcu. Yugo Amerika-fijasko, Florida-fijasko, Z10-fijasko. Na kraju nije imala da plati ni račun za vodu. Ako nađem link postaviću.
Autor B.M 12 Maj 2017, 21:12"
Kada je u pitanju kvalitet, mislim da prošlost više nikog ne interesuje pošto svi istočnoevropski proizvođači (uz možda koji izuzetak) nisu bili poznati po kvalitetu, to je nesumnjivo. Ono što je interesantnije jesu sadašnjost i budućnost pošto svi drugi su prevazišli krizu i ne samo to već i postali jači nego ikada pre, dok samo mi smo ostali bez naše firme te stoga postavlja se pitanje kako je moguće da tolike firme nisu valjale, a sve danas uspešne samo naše nema, a kamoli da je uspešna?
RE: B.M 12 Maj 2017, 21:16
To je 2009 godina (vlasništvo FIAT-a). FIAT je 2008 došao u Srbiju kao ozbiljan investitor, a ni vodu nisu mogli da plate. I to im država plaća kroz subvencije, pored mnogih drugih povlastica.
A što Fiat da plaća stari zastavin dug za vodu? Punto počinje sa proizvodnjom od aprila 2009e a taj dug je od ranije. Znaš li da je Zastava kad je došao Fiat dugovala preko 500 milona evra, i jel to trabalo Fiat da plati?
Nije bitno ni kad je Fiat došao u Srbiju nego kad je počeo da radi i prima podsticaje.
30.04.2008 potpisan memorandum
29.09.2008 potpisan ugovor
29.12.2009 Fiat ulatio 98 mil. evra osnivačkog uloga.
2010 prodato 15.000 Punta, četvrtina izvezena.
17.12.2010 Fiat uplaćije još 100 mil. evra.
2011 i 2012 rekonstrukcija
04.07.2012 počela masovna proizvodnja 500L. Do kraja godine zaposleno 2500 radnika.
Znači tek krajem 2012 i početkom 2013 kad je zaposlio radnike i počeo sa novim modelom, Fiat dobija te čuvene podsticaje koje bi dobio gde god da je otišao i napravio fabriku.
To sa vodom sam samo naveo kao odgovor na tvrdnje kako je bilo isplativo praviti zastavine modele. Nije imalo ni za vodu, ni za plate a ni za grejanje. Odakle vam samo ideja da je Zastava bila dobra firma, nije mi jasno. Niko se nije otimao za nju.
B.M
Nisi razumeo Zastavu-
On ti kaže da Fijat ovde ne nosi novčanik, ne plaća ništa, čak ni vodu - sada a ne nekada.
Fijat je ovde na besplatnoj gozbi. Ceh plaćamo mi....
RE: B.M 15 Maj 2017, 22:31
Zastava i sada duguje velike pare. Doduše ne više 500 miliona evra, već 330 miliona koliko sam upućen.
FIAT je dobio 500 miliona evra i to samo na osnovu jedne stavke no uprkos tome FIAT nije platio Zastavin dug iako je komotno mogao s obzirom na to koliko mu je država dala dosad para (9 godišnjih subvencija od po 50 miliona evra po godini što znači dosad 450 miliona evra i to samo na osnovu jedne stavke).
Samo iz ovog jednog primera se odlično vidi koliko je štetan ovaj ugovor potpisan sa FIAT-om jer FIAT je dobio sva prava, a nikakve obaveze tako da umesto nijednog problema sad imamo dva: jednog koji je već godinama nepremostiv (Zastavin dug od 330 miliona evra prema stranim poveriocima tj. nemogućnost isplate istog s obzirom da je Dinkić oteo imovinu od Zastave i prepisao je na FIAT tj. ma FCAS) i FCAS koji je naišao na zid i sad godinama ide unazad.
Tačno se vidi da je još 2008 načinjena fatalna greška, koja godinama postepeno postaje sve uočljivija. Da je odabran kredibilan partner za prodaju Zastave kao kompanije, danas bi smo bili kao Dacia koja kao Renaultov brend za jeftinije automobile ostvaruje odlične rezultate dok sa FIAT-om, dali im pare, a nemamo nikakva prava im se mešamo u njihovu menadžersku politiku.