home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Povećanjem nameta za TNG gotovo da neće biti potrošača kojem će se isplatiti ovo gorivo. Za tri godine, zabeleženo 30 odsto manje korisnika. Naša akciza na TNG najveća u okruženju

Kako pišu "Novosti", finansijska računica vozača koji žele da uvedu plin u svoje automobile - gotovo da je isparila. Zbog konstantnog povećanja akciza za tečni naftni gas poslednje tri godine, za trećinu je opao broj korisnika ovog goriva. Najnovije povećanje nameta za 1,2 dinara po litru, koje se očekuje od narednog meseca, ali i skraćivanje roka na koji se vozila na plin kontrolišu, misle naftaši, potpuno će odvratiti potrošače od TNG.

Pre pet do deset godina uvođenje plina u automobile za vozače je bila investicija koja se isplati za godinu ili dve, u zavisnosti od toga koliko se vozilo koristi. Situacija je sada potpuno drugačija.

- Došlo je do paradoksa, a to je da se u budžet Republike ulilo manje novca po osnovu povećane akcize nego što je taj priliv bio pre povećanja akcize na TNG - kaže Danijela Vojnić Purčar iz "Euro-gasa". - Uzrok je što je potrošnja toliko pala da je zbog pada u korišćenju TNG očekivani efekat na budžet bio manji. Neophodno je istaći da je akciza na ovo gorivo najveća među 12 zemalja iz okruženja, u kojem se ona kreće od nula pa do 200 evra po toni, a kod nas je 330 evra po toni.

Većina vozača u Zapadnoj i Južnoj Srbiji koji voze na TNG prelazi kod suseda da napuni rezervoar, kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije. U Srbiji TNG košta 70 dinara, u BiH 52, a Hrvatskoj 63 dinara.

- Akciza u BiH za TNG ne postoji, a u Hrvatskoj je višestruko niža nego kod nas - navodi Mićović. - To nam pokazuje da državna zahvatanja potpuno kroje cenu ovog goriva u Srbiji i dovode do toga da se svake godine za deset odsto smanjuje broj korisnika. Uskoro ih nećemo imati jer nam je cena nekonkurentna, što u poređenju sa susedima, što sa drugim vrstama goriva.

Atest

Kao dodatni namet uvedeno je i atestiranje gasnog uređaja na svakih pet godina, iako je ranije ova provera automobila rađena na duplo više vremena. Bez dokaza o atestiranju, vlasnici automobila ne mogu da registruju auto, a ona košta oko 6.000 dinara.

Izvor: Novosti.rs



čitanja : 980



Komentari

Rekoh ja pre neki dan da treba da se ugledamo na BiH ovde.
Ili makar na HR.
Ali ne, naci ce oni negde primer gde je plin 2 eur pa da teže tome.
Uvek su puna usta o bezbednosti saobraćaja, ekologiji, a na delu kontra mere.

Autor MB 06 Jan 2016, 13:32

@MB

mislim da ćemo se mi prije ugledati na vas :)

Autor Dakara 06 Jan 2016, 13:40

Na osnovu cega su zakljucili da je skoro trecina manje onih koji ne koriste TNG?

Treba videti kakvi ce rezultati prodaje biti nakon markiranja, jer do sada je u oblasti TNG-a bilo opste rasulo...
Iskreno bi voleo da konacno krene da radi ona laboratorija puna opreme za ispitivanje proizvoda koju nam je donirala EU jos odavno, pa da saznamo da li stvarno nase gorivo ima zahtevani kvalite, pravu oktansku ili cetansku vrednost... mada da ta laboratorija i dalje ne radi ide u prilog mesetarima svih profila od nafte, do hrane...

Autor Orlo 06 Jan 2016, 14:00

Orlo
Ne treba ti ta lab. da bi znao da nemamo odgovarajuci kvalitet, zato i ne koriste tu lab. , ne smeju.
A za sve to vreme im puna usta EU.
Nasa ekoloska drzava ne stimulise ekoloska goriva, niti ugradnju TNG-a, prodaju.
Ako se pogledaju komsije samo, u HR je jeftiniji gas nego kod nas a benzin skuplji, postoje povlastice pri registraciji automobila na TNG, ali Srbija je na nivou Avganistana sa propisima, pritom se ogradjujem mozda nepravedno vredjam Avganistan. :)
U Srbiji nam demokrate samo cene evropske propagiraju, ali nista drugo.

Autor MB 06 Jan 2016, 14:59

Ako ja dobro razumem ove cene, i dalje manje košta vožnja na TNG, nego li na benzin? Ili grešim?
Ako ne grešim, onda ne vidim neki poseban greh države. Svaka država se finansira iz "raznih zahvatanja", pa i iz akciza, a čini mi se da su veće akcize na dizel i benzin, nego li na TNG, kao i da je pri poslednjem povećanju akciza više "skočila" akciza na dizel i benzin (nego li za TNG).

Autor moron 06 Jan 2016, 15:07

moron
Da.
Ali pogledaj komsije.
I seti se koliko je ranije bio plin u odnosu na benz, sada je preko 50% cene benzina a bio je ispod, kao i u vecini zemalja gde se stimulise ekoloskija voznja.

Autor MB 06 Jan 2016, 15:17

Naši su budale... Umesto da smanje akcize i povećaju promet (jer bi onda i stranci češće punili kod nas), oni dižu akcize u nebesa, i em naši tankaju kod suseda i njima prave profit i troše devize, 'em susedi i oni iz tranzita ne toče kod nas!

Autor Miki 06 Jan 2016, 16:07

Citao sam da dosta pumpi na istoku Srbije radi dosta slabije, ljudima se isplati da natoce u BiH.

A ove nase alave majmuncine, nista im nije dovoljno.

Autor NemanjaBB 06 Jan 2016, 16:39

Miki
Da, tako i za registracije pa se čude što svi izbegavaju takse.
Ako ovi što sipaju kod suseda, što su blizu granice, i treba.
Em je bolje gorivo em jeftinije.

Autor MB 06 Jan 2016, 16:44

Ne mogu da shvatim akcize i namete za one koji ne zagadjuju okolinu..van svake pameti.

Autor Renault Terminator 06 Jan 2016, 17:57

Potrošnja TNG-a je klasičan primer kako alavost države može da obesmisli jednu sjajnu stvar.

Autor Nino 06 Jan 2016, 18:00

@NemanjaBB
BiH je na zapadnoj strani Srbije, ne na istocnoj...

Autor Orlo 06 Jan 2016, 18:02

Orlo
Dekocentracija, lapsus :)

Koliko mi bedni kad je nama BiH zapad haha..

Autor NemanjaBB 06 Jan 2016, 18:37

Čudi me da "naši" kvazi eksperti nisu uveli neke drasticne takse i carinu na el. vozila. Registracija da bude 2 ili 3 puta skuplja nego za preko 3,0.
Takvom logikom se vode , vozis se jeftino na struju, pa da ti naplate oni to lepo.
To je univerzalna formula demokratskih eksperata.

Autor MB 06 Jan 2016, 19:11