home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA
lada 4x4 urban

Lada Niva je verovatno najpopularniji ruski automobil svih vremena, ali i jedan od najdugovečnijih.

Robusni terenac se proizvodi neprekidno još od 1970-tih, a u međuvremenu je dobio gotovo neprimetne estetske modifikacije, blago modernizovani enterijer i u nekoliko faza unapređivani benzinski motor.

I Nemci ga vole

Model je dobio i Urban varijantu, a na proleće je lansirana i specijalna verzija povodom 40. rođendana modela. Da, Niva je punih 40 godina na tržištu, a relativno je uspešna i van matičnog tržišta.

lada 4x4 urban

Tako primera radi, zastupnik Avtovaza u Nemačkoj asortiman širi novim verzijama. Zbog interesa tržišta u ponudu je ušla i petovratna verzija modela, i to u običnom i luksuznijem Urban izdanju.

lada 4x4 5door

Lada 4x4 Urban 5-Türer u Nemačkoj košta 14.290 evra, dok standardna verzija ima cenu od 12.990 evra. U trovratnoj varijanti startuje cenom od 10.990 evra. Niva, odnosno 4x4 kako se sada zove, u Rusiji košta oko 7.500 evra.

Prema zvaničnim podacima njen 1.7 benzinski motor sada daje 83KS i 129 Nm, auto do 100 km/h ubrzava za 19 sekundi i može do 137 km/h. Prosečna potrošnja je 9,5 l/100 km.

lada vesta

U ponudi nemačkog zastupnika su još Kalina, Granta i Vesta, a početna cena u Ladinoj ponudi 14 različitih verzija je od samo 7.460 evra.

lada kalina

Konkretni brojevi kažu da je u Nemačkoj u prvih 10 meseci ove godine prodato 2.188 Lada, što je skok od čak 59% u odnosu na godinu pre.

Ruska autoindustrija je živa

Da, još nedavno mnogi su se smejali proizvodima ruske autoindustrije ne znajući pritom da se možda i voze u njihovim automobilima. Da, iz ruskih pogona dolaze mnogi poznati modeli, a deo njih ode i u izvoz.

Za nepunih godinu dana ruska automobilska industrija je izvezla oko 37.000vozila, što je skok od 34,8% u odnosu na godinu pre. Prema podacima Avtostata najviše automobila je izvezla Škoda, i to model Yeti koji se proizvodi u GAZ-ovoj fabrici. Na drugom mestu je Lada sa 9.400 izvezenih automobila, a treći je Renault sa isporučenih 3.400 automobila.

Najviše automobila Rusi su izvezli u Češku, Ukrajinu i Letoniju.

Recimo i da su Ladini modeli, Granta i Vesta, ušli na listu 80 najprodavanijih automobila u Evropi. Granta se nalazi na 60. mestu, između Škode Superb i Audija A6, a prodato ih je skoro 77 hiljada u prvih deset meseci ove godine. Skuplja Vesta je u istom periodu prodata u oko 62 hiljade primeraka, što je bilo dovoljno za 76. mesto, između Fiata 500L i Forda Ecosport.

Izvor: Index.hr

Foto: arhiva Autoblog.rs



čitanja : 2998



Komentari