
Automobilske kompanije poput BMW-a, Jaguar Land Rovera i Volkswagena navodno koriste komponente proizvedene u Kini s prisilnim radom, pokazalo je istraživanje Odbora za finansije američkog Senata.
BMW navodno proizvodi i uvozi vozila s delovima za koje se veruje da su proizvedeni prisilnim radom, dok Jaguar Land Rover navodno uvozi delove proizvedene na sličan način, navodi se u izveštaju koji prenosi francuska agencija AFP.
Volkswagen je takođe prodavao vozila s takvim komponentama na američkom tržištu i ima poslovne veze s proizvodnjom u kineskoj severozapadnoj regiji Ksindžijang, navodi se u izveštaju odbora. Peking je optužen za zatvaranje više od milion Ujgura i drugih muslimanskih manjina u mreži zatvora u Ksindžijangu, što Kinezi oštro odbacuju.
U SAD-u Ujgurski zakon o sprečavanju prisilnog rada (UFLPA) zabranjuje uvoz svih roba iz Ksindžijanga osim ako kompanije ne pruže proverljiv dokaz da u proizvodnji nije bio uključen prisilni rad.
Volkswagen je početkom godine otkrio da isporuka njegovih vozila u SAD uključuje delove dobavljača s crne liste. Odbor Senata je utvrdio da je BMW takođe izvezao hiljade vozila u Sjedinjene Države s delovima koji podležu zabrani uvoza.
Jaguar Land Rover je prvo rekao da nije svestan njegovih veza sa zabranjenim dobavljačem, dok je BMW rekao da Jingweid nije na njegovoj listi dobavljača.
Izvor: Seebiz.eu / AFP
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Volkswagen