
U svom najnovijem nacrtu Evropska komisija je predložila nešto niže dodatne carine na uvoz električnih automobila iz Kine, koje je uvela u julu.
Nacrt predloga odražava komentare kineskih proizvođača na privremene dodatne carine koje su stupile na snagu početkom jula, a takođe uzima u obzir dosadašnje nalaze Brisela u sklopu istrage koju je pokrenuo prošlog oktobra. Prema objašnjenjima Evropske komisije, reč je o međuprocesnom koraku o kome će stranke u postupku moći da se izjasne.
Nakon što je Brisel uveo privremenu dodatnu carinu od 17,4 posto na automobile najvećeg kineskog proizvođača električnih automobila BYD, 20 posto na automobile Geelyja i 38,1 posto na automobile SAIC-a, one su u nacrtu blago smanjene.
Prema novim pravilima, dodatne carine od 17% bi se primenjivale na BYD, 19,3% na Geely i 36,3% na SAIC.
Za ostale proizvođače - to nisu samo kineske firme, već i globalne multinacionalke koje proizvode električne automobile u najvećoj azijskoj ekonomiji - Brisel je kompanijama koje će učestvovati u istrazi prvobitno uveo u proseku 21 posto dodatnih carina, a u nacrtu predlaže 21,3 posto. Za one firme koje neće sarađivati sada predlaže carine od 36,3 posto, nakon što je privremeno uveo 38,1 posto.
Evropska komisija je zvanično počela istragu 4. oktobra prošle godine, a 4. jula ove godine je objavila uredbu o uvođenju privremenih dodatnih carina. One su stupile na snagu dan kasnije. Danas je učesnicima postupka dala na uvid predlog odluke o uvođenju konačnih dodatnih carina, a zainteresovani imaju rok od deset dana da dostave svoje primedbe. Komisija će zatim predstaviti konačnu odluku državama članicama. Brisel mora uvesti konačne mere najkasnije četiri meseca nakon uvođenja privremenih carina. Eventualne mere će važiti pet godina s mogućnošću produženja.
Izvor: Seebiz.eu
Foto: Arhiva Autoblog.rs / Zeekr
EU planira da uvede carinu od devet odsto na Teslina vozila proizvedena u Kini
Predstavnici Evropske unije (EU) saopštili su danas da planiraju uvođenje carine od devet odsto na električna vozila (EV) kompanije Tesla koja su proizvedena u Kini.
Za Teslu je ovo relativno dobrodošla vest pošto će plaćati nižu carinu u odnosu na druge proizvođače automobila u Kini, prenosi Blumberg.
Zvaničnici Evropske unije smatraju da Peking daje manje subvencija kompanijama u stranom vlasništvu kao što je Tesla, tako da se ova situacija odrazila i na niže carine za američkog proizvođača EV.
Izvor: Tanjug.rs
Smanjenje i za BMW i VW grupaciju
Tesla nije jedina kompanija koja će imati koristi od revizije strukture carina. BMW-ov novi električni MIni je pogođen carinom od čak 37,6 posto, što je maksimum koji se koristi za proizvođače koji su odbili da sarađuju s istražiteljima. Ali, sada će carina na Minijeve automobile iznositi 21,3 posto.
Carina na Cuprin Tavascan je takođe smanjena s 37,6 na 21,3 posto, ali SEAT želi dodatno smanjenje.
Izvor: Klix.ba