
Donosimo učešće proizvođača automobila iz davne 1990. godine - Crvena zastava je vodeća, slede Revoz, TAS, Cimos...
Očekivano, na tadašnjem jugoslovenskom tržištu uberljivo je među pet domaćih fabrika vladala Crvena zastava iz Kragujevca sa ućešćem od 77,9%. To je vreme kada počinje da sve više automobila uvozi, za razliku od 1987. godine u kojoj je bilo dozvoljen uvoz samo 15.000 automobila (za državu koja je imala oko 22 miliona stanovnika).
Lista učešća domaćih fabrika u 1990. godini izgledala je ovako:
Crvena zastava (kragujevac) - 77,9%
Revoz (Novo Mesto) - 10,8%
TAS (Sarajevo) - 6,5%
Cimos (Kopar) - 2,9%
IDA (Kikinda) - 1,9%
U prvih 10 meseci 1990. godine u Jugoslaviji je prodato 181.216 vozila (putničkih automobila i drugih vozila) koji su proizvedeni u domaćim fabrikama. Crvena zastava je proizvela i prodala 141.164 vozila, a najviše prodavani modeli su bili Yugo (64.165 vozila) i Skala (13.534 vozila). Tadašnji ponos domaće industrije, model Florida proizveden je u šumadijskim pogonima Crvene zastave u samo 2.304 primeraka (iako je najavljivano 20.000), a namenjen je i za domaće i za tržište Zapadne Evrope. Kupci su na svoju Floridu čekali i po godinu dana, a konkurisala je tadašnjim stranim vozilima iste klase - Hyundai Pony i Toyota Corolla.
Florida je na pojedinim tržištima imala naziv Yugo Sana (Velika Britanija), a dizajnirao ju je italijanski dizajner Giorgetto Giugiaro. Inženjerima Crvene zastave inspiracija je bio Fiat Tipo, a Florida je razvijena na vlastitoj platformi, iako su mnogi ugrađeni delovi italijanskog porekla.
Florida je zavnično predstavljena 19. februara 1987. godine, a do tada se vodila pod nazivom Zastava 103. Benzinski motori su imali zapreminu od 1100 do 1600 ccm (snage 68 do 83KS). Florida se proizvodila do kraja 2008. godine, a cena se kretala 13.500 do 15.000 tadašnjih DEM.
Pogledajte video koji najavljuje Floridu:
U pogonima IMV Revoza iz Novog Mesta proizvodili su se modeli Renault 4 i
Renault 5, a u sarajevskom TAS-u Volkswagen Golf i Caddy. Cimos je prodavao
Citroene AX, BX i XM, a IDA između ostalog Opel Kadett.
Donosimo i rezultate prodaje stranih automobila preko stranih zastupnika za prvih 10 meseci 1990. godine:

Izvor: Vidiauto.com
Ova Florida i dan danas deluje vrlo privlacno!
Kad se pojavila, uz Renault 19 je imala najmoderniji dizajn.
Obecavala mnogo al dosla u pogresno vreme uz blagoslov strucnosti tadasnjeg menadzmenta Zastave...
Ma kakva zastava. Nije mogla servo volan da ugradi do kraja svog postojanja.
Florida je planirana za izvoz u SAD, otud i naziv. Kako je posao s Yugom propao, propala je i Florida. Dosta delova za nju se uvozilo, jer nasa firme nisu zanale da naprave ni zakrivljeno staklo. Meni se svidjao Yugo kabriolet.
Da banalizujem ali se samo namece ono sto je uprkos silnim hvalospevima odavno poznato: Zastava je od pocetka dimenzionisana da podmiruje potrebe cele Juge, ali posto nije mogla od starta biti konkurentna(dakle nije znala da napravi dobar,privlacan i kvalitetan auto po povoljnoj ceni), bilo nam je zabranjeno da kupujemo druge automobile.Dakle cela prica je bila trzisno neodrziv i neisplativ posao, a svi zajedno smo placali cenu toga.Skupo smo placali automobile koji su trzisno vredeli manje(mozda jesu kostali toliko u proizvodnji, ali onda proizvodnja nije trebala ni da se desi).
Ono što je nekada bila Zastava Florida, danas je Dacia Logan.
Florida je bila dobar automobil u to doba, čak slobodno mogu reći najbolji Zastavin automobil ikada (u tehnološkom smislu), ali u pogrešno vreme tj. u vreme kada se tadašnja država počela raspadati, a izvozna tržišta nestajati.
Da tadašnja politika i političke okolnosti nisu uništile Zastavu koja je sa Yugo Cabriom i drugim poboljšanim verzijama Yuga, kao i sa upravo Floridom postala odličan adut kako za domaće tako i za strano tržište danas bi Zastava bila kao Škoda pošto sa proizvodnjom od oko 200000 automobila godišnje Zastava je i sa današnjeg aspelta bila ogromna firma koja je bila izvozni adut broj 1. Danas Logan se na tržištima između ostalog i Nemačke, Engleske, Francuske...(nekadašnja Zastavina tržišta) prodaje sa cenom od oko 7500 evra (što je u nekadašnjim nemačkim markama oko 15000 DM) prodaja im ide odlično i sve bolje. :)
S obzirom na veliki potencijal koji danas ima tržište automobila u toj cenovnoj kategoriji, a koji postaje sve veći nadam se da će FIAT (FAS) to primetiti i ko zna, možda jednog dana iz Kragujevca na ulicama svoga grada ugledam ponovo Floridu. :)
Naravno ne ovakvu (kockastu) kakva je na slici, niti onu osveženu verziju (Florida In) već neku koja bi sa cenom od oko 7500 evra, zaobljenim linijama i modernim enterijerom bila konkurencija Loganu.
Osim toga danas su sva tržišta ponovo otvorena, a mnoga (poput evropskih i još po kojeg tržišta) i bez carina tako da sada samo Florida kada bi se proizvodila bi imala čak bolje uslove za plasman, dok sa novim dizajnom i pravi bum.
P.S. Nadam se da neko iz FIAT Automobila Srbija sad čita ovo. :D
Zastava nikada nije bila nikakav adut. Na sranom trzistu je dozivela fiasko vec u samom startu, a na domacem je uz pomoc strogih carinskih propisa, glumila aduta.
Nivo kvaliteta na Zastavinim vozilima zavisio je iskljucivo od ucesca ugradjenih italijanskih delova i ni od ceg drugog.
Aljkav i neodgovaran rad u fabrici, losa poslovna i upravljacka politika od Zastave je napravila najveceg gubitasa u Jugoslaviji, a potom u Srbiji.
@Zastava
da dodam jos komentar na recenicu da su kupci cekali svoj primerak Floride i po godinu dana - sto samo govori o nesposobnosti i lose procene fabrike da odgovori potrebama trzista!
I druga stvar u vezi politicke situacije: izmedju predstavljanja Floride i pocetka rata je proslo pune 4 godine (1987-1991.) sto je tada bio vek jednog modela (Honda Civic npr.) tako da to nije nikakvo opravdanje!
I trece, u vezi ogranicenog uvoza i prodaje stranih vozila (to mnogi ovde nisu ni culi!), koje se uglavnom odnosilo na japanska i korejska vozila tog perioda nije sprecilo da se Florida prodaje toliko SLABO!
Kakav bi bio odnos prodaje da nije postojalo to ogranicenje?
To opet ukazuje koliko se Zastava nije snalazila na domacem trzistu uz sve subvencije i domace forsiranje, dok strano nije ni za pomen...
"Zastava je od pocetka dimenzionisana da podmiruje potrebe cele Juge, ali posto nije mogla od starta biti konkurentna(dakle nije znala da napravi dobar,privlacan i kvalitetan auto po povoljnoj ceni), bilo nam je zabranjeno da kupujemo druge automobile.Dakle cela prica je bila trzisno neodrziv i neisplativ posao, a svi zajedno smo placali cenu toga.Skupo smo placali automobile koji su trzisno vredeli manje(mozda jesu kostali toliko u proizvodnji, ali onda proizvodnja nije trebala ni da se desi)."
Kao da je domaće tržište bilo jedino na kome se Zastava prodavala. Previše se ložimo da smo jedino tržište za Zastavu. Pa samo na tržištu severne Amerike (SAD i Kanada) išla je trećina proizvodnje! Toliko o neatraktivnosti. :)
Yugo se na tim tržištima prodavao kao kolačići u samoposluzi. Da ne računam evropske zemlje, Kinu i druga svetska tržišta.
Da je Zastava bila ograničena na plasman na domaćem tržištu nebi nikada mogli da dođu do proizvodnje od oko 200000 automobila godišnje pošto ni sa povlašćenim statusom domaće tržište nije moglo da kupi toliku količinu Zastavinih automobila. Osim toga, Zastava nije bila jedini domaći proizvođač automobila, bilo ih je nekoliko pa je samim tim domaće tržište bilo malo i skučeno za toliku proizvodnju.
Osim toga, da je Yugo bio neprivlačan automobil, nebi ga niko ni pogledao, a kamoli kupovao. Ako smo mi bili ograničeni na Zastavu, kako to da Američka i druga nekomunistička slobodna tržišta su prihvatili Zastavine automobile.
Englezima je Zastava bila dobra, a nama nije. Nešto tu nije u redu. No razumem to. I drugi kude svoju autoindustriju tako da razumem ovo. Što bi se reklo, tuđe je uvek slađe (bolje). :)
Inače volim razne teorije, ali ova je puna mana. ;)
@B.M. "Dosta delova za nju se uvozilo, jer nasa firme nisu zanale da naprave ni zakrivljeno staklo".
Šta sve tastatura trpi ... Neverovatno.
Vojvoda
nije tačno, evo FAS nas košta pored ogromonih ulaganja Srbije i poklanjanja fabrike 48 miliona evra čistog gubitka u prošloj godini.
Najveći promašaj Srbije je 500L
Da je to bio neki automobil "nacionale" pa makar i Z10 za koju je kupljena licenca, i propala na kraju, gde bi bio kraj? Z10, kasnije i Grande punto iz Zastave bi bio pandam Daciji i još jeftiniji ako treba.
300 000 komada bi se lako prodalo.
Ovako 500L ruglo od vozila, preskupo i loše bar jednako kao Punto klasik, je potpuno uništilo nacionalno vozilo i ddovešće firmu FAS do bankrota. Najgore od svega instituti oprojekt brio, inžinjeri su rasterani, a sad uvode Fiat akademiju gde će se obučavati budući prodavci i rukovaci pneumatskih pištolja i šrafcigera, kako da budu disciplinovani i ostvare što veći učinak gazdi.
Ljudi koji veruju da je 150.000 prodatih vozila u Americi "fijasko", ili ne veruju u taj podatak ili jednostavno nisu shvatili koji je bum napravio "Jugo" u Americi davne 1985. god. Kada je bio najavljen 1984. na sajmu u Los Anđelesu, GM je brže bolje uvezao "suzukija svifta" kao "ševrolet sprint", kako bi imao konkurentno vozilo. Sa jednim cilindrom manje bio je 30% skuplji od "Juga".
Ponavljam, govorim o tada najvećim proizvođačem automobila na svetu, sa najbrojnijim i naprednijim resursima.
Ima tu još mnogo čega što retko stigne u javnost, međutim verovatno je lakše ignorisati činjenice, politizovati temu i ponavljati floskule iz teorije (i teoretskog) kapitalizma.
Slatko je, zaista. Podseća me na ono američko ... Ako stisnem okice i iskreno mislim da svako od nas može jednog dana da postane predsednik, pa onda to mogu i ja.
Meni je za ovu 1990. godinu interesantniji podatak o strukturi uvioznih vozila, kao i samim modelima unutar tamo naznačenih brendova. 1990. godina je bilo veoma stabilno vreme Ante Markovića ( 1 DEM je bio 7 dinara ), kada 1.000 maraka „nije bilo ništa“ ( svakoje kupovao televzore. Hi-Fi, video ...), pa je tako i na drumovima bilo BRDO NOVIH vozila, posebno hondi civic, hyundai poni-ja, toyoti korola, mazdi 323 (u sve 3 verzije) i 626, daihatsu aplauza i feroza, subaru legasija, micubiši lansera,nissana almera i primera, raznih suzuki swiftova, HB i sedana (a GTI je bio zmaj), mečki 190 1,8... Beše tada svega.
A onda je sve to otišlo u 3PM...
"da dodam jos komentar na recenicu da su kupci cekali svoj primerak Floride i po godinu dana - sto samo govori o nesposobnosti i lose procene fabrike da odgovori potrebama trzista!
I druga stvar u vezi politicke situacije: izmedju predstavljanja Floride i pocetka rata je proslo pune 4 godine (1987-1991.) sto je tada bio vek jednog modela (Honda Civic npr.) tako da to nije nikakvo opravdanje!"
Nema to nikakve veze sa fabrikom, već sa tadašnjom politikom i ideologijom (komunizmom). Isto tako je bilo i sa Ladom i drugim proizvođačima iz takozvanog komunističkog bloka. Jednostavno, to nisu bile tržišne ekonomije te stoga bilo kakva zamerka tržišnog tipa je zbog toga neprikladna. Osim toga, i kupci Lade su čekali u redovima i to više od godinu dana.
Kada vidiš kakav je tada bio sistem kod nas, a kakav u Japanu sve će ti samo kazati.
"I trece, u vezi ogranicenog uvoza i prodaje stranih vozila (to mnogi ovde nisu ni culi!), koje se uglavnom odnosilo na japanska i korejska vozila tog perioda nije sprecilo da se Florida prodaje toliko SLABO!
Kakav bi bio odnos prodaje da nije postojalo to ogranicenje?
To opet ukazuje koliko se Zastava nije snalazila na domacem trzistu uz sve subvencije i domace forsiranje, dok strano nije ni za pomen..."
Ako još uvek pričamo o periodu SFRJ, a ja se iskreno nadam da i dalje pričamo o tom periodu, razlog zašto je Florida (naspram Yuga i Stojadina) išla jako slabo leži u tome da je domaće tržište u to doba još uvek bilo naklonjeno uglavnom ka Yugu i Stojadinu. Jednostavno, ljudi nisu želeli da (se) menjaju svoje dotadašnje Yugiće i Stojadine za Floridu koja je prvobitno bila više namenjena za izvoz na američko i druga strana tržišta negoli za domaće tržište.
P.S. Zaštićenjem položaja Zastave na domaćem tržištu nije bila namera da se ljudi nateraju i prisile da kupe Zastavina vozila (kako to mnogi zlonamernici tvrde) već se taj način koristio kao odskočna daska za izvoz na mnogo veća tržišta od domaćeg s obuirom da je domaće tržište već odavno bilo postalo tesno za toliku količinu automobila.
Jugo se i pored velikog broja izmena u odnosu na domaći, u Americi prodavao za 4.000$, sa sve transportom dažbinama i trgovačkim maržama i uvoznika i lokalnih distributera. Cena u zemlji, i pored sopstvene (mnogo jeftinije) distributivne mreže je bila veća, tako da o nekoj velikoj isplativosti toga posla nema ni govora. Da su ga po istoj ceni ponudili ovde, prodali bi daleko više.
Što se tiče floride, da nisu izmišljali toplu vodu, sa sopstvenom frankenštajn platformom (napred kec, pozadi golf), te dobili gliser umesto auta, i da su je pustili u prodaju posle prezentacije, kada je i bilo predviđeno, verovatno bi imala veći tržišni uspeh. Sve to obzirom da je imala najprostraniju putničku kabinu u klasi, pristojan prtljažnik te da je dizajnirao Đuđaro
@zastava
dok si pisao post, da li si na momente gledao iznad monitora, na Titovu sliku na zidu, ajde priznaj :)
@Zastava
niko nije rekao da je bilo prisile da se kupuje Florida!
Pa to nje bilo ni u Rusiji! :)))
Realnost je da je Florida, kako i kompletna Zastava dozivela fijasko, a razloga i opravdanja imas bezbroj, svakom po volji...
Naravno da pricam o SFRJ. Pocetkom njenog raspada niko normalan nije mogao ocekivati bilo kakav veci uspeh na trzistu!
Koliko je Florida bila moderna kad se pojavila toliko je vec bila zastarela 1991?92, i vec tada je trebala biti zamenjena novim modelom, ili ajde ozbiljno restilizovana, novi motori itd.
A ona se ista prodavala JOS 17 godina!?!
Da li ste vi svesni da ona nije imala NISTA od sigurnosne opreme ni u modelu za 2008.godinu???
Ajde Zastavoljupci, ocekujem realno i razumno objasnjenje... :)
@moron
da, tako je bilo, najvise se uvozili japanci, Corolla sedan u sivoj boji na prvom mestu! :)
Mala ispravka, tada nije bila Nissan Almera nego Sunny...
Te 1990 najviše se kupovala Tojao Korola. Cena je bila jako pristupačna, a ja sam bio ubeđen da je to neki drugorazredni automobil, koji se pravi u nekoj 3 klase fabrici. Tako je i izgledala, toliko je koštala.
I ustvari i nije bila ništa posebno.
Mazda 323, posebno F, bila je mnogo popularnija, ali i one su znale da rano počnu da "dime" na auspuh.
@krle
Operisan sam i imun na sve ideologija pošto znam da su sve ideologije trule. :)
Yugonostalgičan sam samo zbog toga što volim domaću autoindustriju i što ne dam da ista ode u zaborav. :)
@carobnjak
Da je Zastava bila krojač svoje sudbine bila bi sasvim drugačija priča, ali pošto je sudbina te kompanije uvek zavisila od nekog drugog, nekog čija interesovanja nemaju veze sa proizvodnjom automobila onda znaš zašto je Zastava propala. Prvo u komunizmu država je sve diktirala pa čak i to šta će se proizvoditi u Zastavi tako da uvođenje novih modela ili doterivanje postojećih bez podrške države nije bilo moguće. Zastava je imala svoj dizajnerski tim, pa čak i svoj institut tako da su mogli da prate dolazeće trendove u autoindustriji samo sve je to bilo džaba kada država (tadašnja državna politika) je bila kočničar. Ni posle pada komunizma nije bilo drugačije. Loša politika je zeznula Zastavu, ne tržište, tržište je samo reagovalo na pogrešan pristup države prema Zastavi. Nažalost i danas je tako. Pogledajmo samo Železaru i sve ove firme čiji radnici sad protestvuju. Sve su to firme koje je država upropastila pogrešnom politikom tj. politikom dovođenja ljudi koji veze nemaju ni sa privredom, a kamoli sa delatnošću firme. Ovo je politika i ekonomija, da te ne zamaram džabe sa tim stvarima. Te su stvari dovele Zastavu u propast (mislim na lošu politiku).
Sve što zameraš Zastavi to nema veze sa dotičnom. Da je tada (a i posle komunizma) postojao profesionalni menadžment mnogi ovi problemi oko Zastave nebi ni postojali ili bi bili manje izraženi.
@Zastava
u poslednjj recenici se rekao sve ono sto sam ti ja pisao napred... :)
realno u britaniji i USA su se sprdali sa Yugom i floridom.Evo kako je to izgledalo:
https://www.youtube.com/watch?v=ZzG6Hw6gL2w
https://www.youtube.com/watch?v=WCe4lQ2K08Q
Da se ne zavaravamo, ceo sitocni blok tek sada proizvodi konkurentna vozila za mase.
Sve od Lada, Zastava, Polski Fiat... sve je bilo ispod standarda u Zapadnoj Nemackoj i Francuskoj, pa cak i u Italiji.
Od svih uvoznih vozila tog vremena ( te 1990. ), meni je honda civic bila najbolja i najdraža zujalica, mada nisam baš shvatao onako spuštenu prednju haubu, pri čemu je i sedan verzija imala malo čudno dupe. Ali, ipak sam je jako želeo.
@carobnjak
Moguće da si u pravu za ono oko tadašnjeg (manjeg) nissana (dosta vremena je prošlo). Primera je već bila nešto drugo.
Ubedljivo najbolji auto i najbolja mala zujalica je bio Suzuki Swift 1,3 GTI druge generacije.
Posle njega, promenio se svet malih automobila i motora u njima.
Auto i za provod, pijac, a i za Rally, onakav kakav je.
Zastavin (ne)uspeh i fiasko na stranom trzistu nadomestio je domaci kupac koji je za Yugo placao duplo vise nego sto je to placao americki kupac i 3 puta vise od cene koju je Zastava kesirala od americkog dilera (2000$). Drugim recima:
bogati Jugosloveni su placali automobil siromasnom Amerikancu.
Zar se neko usudjuje da ovo naziva ozbiljnom poslovnom politikom?
Na izolovano i žedno automobila, isocno trziste, putem bilateralne razmene plasirana su Zastavina vozila.
Zar se i to moze nazvati uspehom? Mozda ovo moze.
Kakvo su Englezi imali misljenje u Yugu najbolje govori ovaj spot:
https://www.youtube.com/watch?v=GaWFa8t1pMU
:D
Tesko da se misljenje prosecnog Engleze mnogo razlikuje od Clarksonovog
@carobnjak
Komsija ima Mazdu 323 sedan '90-to godiste, 1.6 ili 1.5 ne secam se kako bese sa oko 90 konja. Nekih 16 godina je ja mislim kod njega, platio je jos tada oko 11.000 maraka u to vreme. Radjena za svajcarsko trziste, spojler pozadi, spustena, shiber, njen enterijer, kokpit, tabla su i za Golfa 2 i 3 kao avion, kako je on vozi i sta joj radi i kako mu sluzi kao magare po ocajnom putu godinama ona se ne predaje! Inace je i ne cuva uopsteno, ne odrzava, tera svakog dana do placa gde barem kilometar ide po rupama i nikakvom putu, godinama tako, ona i dalje gazi. Mazdu sam zgotivio bas zbog ove njegove i sam sam je vozio mnogo puta. Ove Golfove 2 i 3 slicne snage kao sto je ona u dzep stavlja. Razmisljao sam da je uzmem od njega i da je sredim, zao mi da je gledam onako kako je uopste ne cuva, ne pere, a ona ga sluzi nikad ga nije nigde ostavila, sve i dalje unutra svetli, radi.
@Ex
lista je potpuno drugacija nego danas ali tada me Alfa bas i nije zanimala...
@dusan
jel si obratio paznju na koroziju? I kod novijih Mazdi ona ide u osnovnom paketu! :)))
@moron
Almera je u Evropu stigla tek 1995. U medjuvremenu je izasla jos jedna generacija Sunny-ja, naslednik onog sto je bio hit 1990.
P.S. jos jedan primer kojom brzinom su menjali modele za razliku od Zastave...
@Zastava
"Da je Zastava bila krojač svoje sudbine bila bi sasvim drugačija priča, ali pošto je sudbina te kompanije uvek zavisila od nekog drugog, nekog čija interesovanja nemaju veze sa proizvodnjom automobila onda znaš zašto je Zastava propala."
O cemu ti ovde govoris?
Zastava, da je bila krojac svoje sudbine nikada ne bi ni postojala, nju je napravila drzava, kao prvo. Kao drugo Zastava je u Americi postala prodajni bum zahvaljujuci ceni koja je bila ispod cene kostanja proizvodnje, a pored te cene nakon godine-dve je dozivela fijasko, zahvaljujuci ocajnom kvalitetu, jednom od najgorih u autoindustriji svih vremena i pored toga sto su modeli za americko trziste sklapani sa vecom paznjom i bili kvalitetnije odradjeni od nasih krseva.Dacija Logan je napravila bum zahvaljujuci niskoj ceni, pristojnoj tehnologiji i solidnom kvalitetu.Zastava po toj ceni nikada nije uspela da napravi kvalitetan auto, to sto danas predstavlja Logan to je nekada predstavljao Hyundai.Da li si ti svestan da je Suzuki Svift sa manjkom jednog cilindra bio brzi, stabilniji, prostraniji, ekonomicniji i neuporedivo kvalitetniji auto. A zelezaru ne pominji, posto ni ona nije trebala da postoji, postojala je samo kao i Zastava, zahvaljujuci drzavi.Menadzment Zastave, kakav god da su doveli, ne bi uspeo nista da uradi bez novca drzave, Zastava je od starta bila predimenzionisani, bez pomoci drzave trzisno neodrzivi dzin. Sve sto si naveo je postojalo zahvaljujuci uspesima u proizvodnji hrane, sirovina, gradjevinskoj i tekstilnoj industriji i politici nesvrstanih.Ali komlikovana tema za dva tri reda na netu.
Bobo
Jugo je bio nacionalno vozilo, koga je realno pregazilo vreme već tamo neke 1990. To ne znači, da nikada nije valjao ni pare. Mnoge generacije su odrasle u Z750, Z101 i Jugu i ništa im nije falilo. To što naša država nije imala sluha da nađe većinskog partnera i da se proizvodnja modernizje i krene sa novim modelima, ne znači da je Zastava kriva!
Evo, čak uvođenjem Z10 u proizvodnju, bilo je potpuno dovoljno, da se fabrika vrati na stare tokove.
Ali neko je sve uništio i doveo Fiat koji i Kragujevcu ima postorjenje za finalnu obradu automobila 500L koji nikome nij ena čast. Slobodno se može reći da je to gori auto, nego što je bila Z101 ili Z750 kada je uvođena u orizvodnju.
Tako da sadašnje stanje Zastave je daleko od dobrih vremena.
Sve zaisi kako gledaš, koliki je pragmatizam a kolika realnost. Mislim da je sadašnje stanje totalno pragmatično, to jeste vidi se samo + a - niko ne želi da sagleda.
@Bobo
bravo care! Bolje ti ide kritikovanje Zastave nego hvaljenje Renoa! :)
@Ex
meni je ful period Alfe 156-166-159...
Naravno, 159 = kraljica svih vremena! :)
Neverovatno je kako su ljudima isprane glave, tada im nista nije valjalo a sada im je verovatno ekstra, i mozda i bolje... tada nije valjalo samo neradnicima, neradnicima kojima je sada ekstra i koji su zgrnuli pare na mucku...
Sada raja ima ponudu prakticno svih proizvodjaca a ne mogu ni onaj najjeftiniji da kupe al' se pro*eravaju...
Zastavina vozila su bila dobra za period 80-ih veoma pristojna, sasvim sigurno kao Dacia danas, ali ljudi ih porede sa novim modelima bespotrebno. Cinjenica je da su se svi oni pravili do 2008. ali niko normalan ne bi trebao da poredi ta vozila i ova nova, svi znamo da su ona "zaostala u vremenu" zbog svega sto nam se dogadjalo... sada imamo demokratiju, radnici za male pare srafe 500L od delova koji stizu iz inostranstva, imamo veliki izvoz na papiru (uvoz je tajna), i ekstra nama je...
Neko ce da kaze "ti si mladji sta znas o tom periodu", slazem se da je tako ali sam vozio puno Zastavinih modela, i u razlicitom stanju a i vozila inostranih proizvodjaca iz tog perioda i zato to i tvrdim...
Skoro je bio podatak da je Jugoslavija na kraju svog postojanja imala dug od 20 milijardi dolara, a sada sve bivse zemlje YU imaju dug od 190 milijardi eura koji raste... a do raspada je prakticno sve izgradjeno sto vidimo u zemlji... al jbg, sada mozes sve slobodno da kazes.