
Zelena ŠKODA 120 GLS privlači pažnju na vintidž auto mitinzima u Češkoj i inostranstvu, gde predstavlja brend ŠKODA. Saznajte više!
Svojevremeno, ŠKODA 120 GLS se smatrala perjanicom automobilskog brenda iz Mladá Boleslave. Ovaj zeleni automobil, koji je izašao iz proizvodnog pogona u Vrchlabí u aprilu 1978. godine, otkupljen je od svog prvog vlasnika u junu 2012. i nakon toga je podvrgnut opsežnoj restauraciji u ŠKODA muzeju.

Oznaka ŠKODA 120 GLS predstavlja oznaku za luksuznu opremu popularnog modela „120“: Grand de Luxe Super. Pogledajmo tadašnju hijerarhiju: iznad standardne verzije ŠKODA 120 bio je 120 L (de Luxe), zatim 120 LE (de Luxe Économique) sa ekonomičnijim prenosom za vožnju na auto-putevima, 120 LS (de Luxe Super) sa četiri prednja svetla umesto uobičajena dva, i konačno 120 GLS, Grand de Luxe Super.

Istorija modela 120 GLS započela je krajem 1976. godine, kada je u Vrchlabíju napravljena test serija od 40 primeraka „GLS“ limuzine kako bi se razlikovao i poboljšao izgled prednje rešetke sa četiri svetla, u ovom slučaju sa nizom elemenata od nerđajućeg čelika. Sastojao se od sjajnog okvira čija se rešetka hladnjaka razlikovala od standardnog modela i oblikovanih ploča ispod četiri glavna prednja svetla. Okviri zadnjeg dela, poklopac motora, okviri bočnih prozora i drugi ukrasi karoserije takođe su izrađeni od nerđajućeg čelika. Od modelske godine 1981, elementi od nerđajućeg čelika smanjene su u kontekstu modernizacije, tako da GLS automobili iz ranih godina proizvodnje zadržavaju reritetni izgled.

Karakteristike komfora i bezbednosti uključivale su čvrste obloge panela vrata, obložene krakove volana i podesive naslone za glavu, što je u to vreme bilo daleko od uobičajenog. Zimi je izuzetno korisno bilo grejanje zadnjeg stakla. Četvorocilindrični motor od 1.174 ccm postavljen iza zadnje osovine isporučivao je 58 KS (42,7 kW) snage, uz pomoć, između ostalog, povećanog stepena kompresije. U najvišoj brzini – četvrtoj – mogao je da postigne maksimalnu brzinu od 150 km/h (93 mph). Ljudi koji su sebi mogli da priušte Grand de Luxe Super imali su nekoliko dilema oko potrebe motora za gorivom boljeg kvaliteta, poput Super benzina sa oktanskim brojem 96 koji je bio dostupan u Čehoslovačkoj kasnih 1970-ih.
Popularni modeli sa pogonom na zadnje točkove
Serijska proizvodnja započela je u avgustu 1978, sa više od 70 posto svih GLS modela namenjenih izvozu. Međutim, proizvodnja luksuznijeg modela „120“ u Vrchlabíju bila je komplikovana zbog odloženog prenosa proizvodnje modela ŠKODA 1203 utility u Trnavu u Slovačkoj. Poslednji „1203“ nije napustio fabriku u Vrchlabíju sve do 31. decembra 1981, do kada su obe serije modela simultano sišle s proizvodne trake. To je omogućeno originalnim transportnim rešenjem: putnička i laka teretna vozila mogla su se proizvoditi bilo kojim redosledom, zavisno od trenutnih zahteva.
Luksuzna ŠKODA 120 GLS bila je jedna u nizu naslednika tada popularnog „MB“-a, ŠKODA 1000 MB, koja je dolazila sa pogonom na zadnje točkove i motorom smeštenim pozadi. Nastavljajući sa tim konceptom, serija ŠKODA 100 započela je 1969. sa snažnijim modelom „110“. Ovi su automobili 1976. godine predali palicu modelima ŠKODA 105, 120, a kasnije i 130 i ostalim derivatima.
PR saopštenje