
Kako se navodi, izmene na spoljašnjosti su suptilne i podsećaju na Explorer za kinesko tržište, dok je unutrašnjost doživela značajnu reviziju, naglašenu većim infotainment ekranom osetljivim na dodir od 13,2 inča i digitalnom instrument tablom od 12,3 inča.

Ford takođe pojednostavljuje strukturu opreme SUV-a, a hibridna varijanta je ukinuta.
Doterani prednji deo ima veću masku, uz manja LED svetla i revidirane otvore na braniku. Zadnja svetla imaju oštriju grafiku i protežu se na redizajnirana vrata prtljažnika.
Explorer nove modelske godine se nudi u Active, ST-Line, Platinum i ST paketima opreme od kojih svaka ima jedinstvenu masku i različite točkove. Iako Timberline oprema trenutno nije uključena u ponudu, Ford je potvrdio uvođenje te opreme fokusirane na off-road vožnju.
Novost predstavlja i Vapor Blue metalik boja koja je dostupna za sve pakete osim za Platinum. ST paket dobija opciju crnog krova i novi set točkova od 21 inča.

Novi Ford Digital Experience infotainment sistem je baziran na Google-u. Sistem je kompatibilan sa bežičnim Apple CarPlay / Android Auto, a podržava glasovne komande.
Ford napominje da je poboljšao i kvalitet materijala u kabini koja inače može da primi do sedam putnika.

SUV standardno dolazi sa sveobuhvatnim paketom ADAS (Ford Co-Pilot360 Assist+). Značajna vest je uključivanje Fordovog BlueCruise sistema, koji dodaje mogućnost vožnje bez upotrebe ruku na autoputu.

Što se game motora tiče, 2,3 litarski četvorocilindrični Ecoboost turbo motor ima 224 kW/304 KS i 420 Nm obrtnog momenta u Active, ST-Line i Platinum verzijama. ST varijanta dobija 3,0 litarski Ecoboost V6 sa 299 kW/406 KS i 563 Nm obrtnog momenta.

Oba EcoBoost motora su isključivo spojena sa „ponovno kalibrisanim“ 10-stepenim automatskim menjačem. Pogon na zadnje točkove je standardan u svim verzijama, a 4WD se nudi kao opcija.
Očekuje se da će prvi primerci obnovljenog Explorera do američkih dilera stići u drugom kvartalu godine. Početna cena je 41.220 dolara, što je povećanje od 2.765 dolara u poređenju sa ranijim modelom i što se opravdava bogatijom standardnom opremom i karakteristikama, uključujući grejanje prednjih sedišta, el. otvaranje vrata prtljažnika i prilagodljivi tempomat.
Priredio: Ivan Mitić - Autoblog.rs