home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Vesti iz Formule 1

1 Sep 2016 - 19:46 Sport Link

Masa se povlači iz Formule 1

Kako prenosi Sport klub, vozač Vilijamsa Felipe Masa odlučio je da napusti Formula 1 po završetku aktuelne sezone. Tridesetpetogodišnji Brazilac u F1 debitovao je 2002. i učestvovao je u 242. trke.

"Poslednjih nekoliko meseci mnogo sam razmišljao o svojoj budućnosti i odlučio sam da se povučem iz Formule 1", istakao je Masa.

"Život nudi mnoge opcije. Mislim da treba da napravim ovaj korak. Imaću dovoljno vremena da razmisli da li ću se takmičiti u nekoj drugoj seriji".

Brazilac nije slučajno odabrao da odluku o povlačenju iz Formule 1 obelodani baš u ovom trenutku.

"Nisam slučajno izabrao Moncu da objavim svoju odluku. Pre deset godina na istom mestu to je učinila i osoba koja je imala najveći uticaj na moju karijeru Mihael Šumaher".

Masa je izdvojio jedan detalj iz karijere za kojim će večno žaliti.

"Verovatno je to slučaj iz Singapura 2008. godine. Taj incident me je koštalo šampionata. Da se nije dogodio ja bih postao svetski šampion", istakao je Masa.

Brazilac je u karijeri ostvario 11 pobeda, a 41 put je bio na podijumu. Vozio je za Zauber (2002, 3004-05), Ferari (2006-13) i Vilijams (2014-16).

Magnusen dobio dozvolu da se trka u Monci

Vozač Renoa Kevin Magnusen dobio je  dozvolu od Međunarodne automobilske federacije (FIA) da učestvuje na sledećoj trci Formule 1.

Šveđanin je imao težak udes prošlog vikenda u Belgiji kada je pri velikoj brzini udario u zaštitni zid i uništio svoj bolid na stazi Spa-Frankošam.

Magnusen je prošao sve medicinske preglede FIA i dobio zeleno svetlo da nastupi već predstojećeg vikenda na Velikoj nagradi Italije u Monci.

U šampionatu Formule 1 Magnusen zauzima 16. mesto sa šest bodova.

Manor postaje filijala Mercedesa?

Čelnik Mercedesa Toto Volf priznao je da ozbiljno razmišlja o tome da uzme Manor kao svoj "B" tim.

Ovakav princip već ima Red Bul, koji koristi Toro Roso kao svoju filijalu. Manor ove sezone ima najbolje rezultate od kada je ušao u najbrži karavan na svetu.

"Kada smo ušlu u Formulu 1, nismo imali kapaciteta za tako nešto. Ali, sada imamo i ozbiljno razmišljamo o tome. Maks je najbolji primer, ne bi bio tu gde jeste da nije bilo programa Red Bula", rekao je Volf.

On je dodao i to da nikako ne namerava da kupi tim, već da bi to samo bila saradnja, a za Manor trenutno voze Paskal Velrajn i Esteban Okon, koji je nedavno zamenio Rija Harjanta.

F1: Alonso, Fetel, Hamilton ili neko nov?

Posle letnje pauze, šampionat Formule 1 nastavljen je prošlog vikenda Velikom nagradom Belgije, a naredna trka vozi se već ove nedelje. Posle duela na “Spa Frankoršampu”, red je došao je red na još jednu legendarnu stazu – “Moncu”, koja će biti domaćin 14. trke sezone.

Između dve trke, u centru pažnje se našao mladi vozač Renoa Kevin Magnusen, koji je pre samo četiri dana imao težak udes u Belgiji. Prilikom njegovog udara u zaštitnu ogradu zabeležena je sila od 42G, bolid je potpuno smrskan, ali je Danac zaradio lakšu povredu noge. Po dolasku u Moncu, lekarski tim je pregledao Magnusena i dao mu zeleno svetlo da vozi na Velikoj nagradi Italije.

Da se pred okršaje u Monci ne govori samo o Magnusenu, postarao se vozač Vilijamsa Felipe Masa. Brazilac je sazvao konferenciju za štampu na kojoj je objavio da će se povući iz Formule 1 na kraju sezone. Masa je pored britanskog tima, branio i boje Zaubera i Ferarija, a najuspešniju sezonu imao je 2008. godine, kada je bio vicešampion, iza Luisa Hamiltona. Za sada nema pouzdanih informacija ko će zameniti Masu, ali se već nedeljama spekuliše da će to biti Dženson Baton.

Još jedna od vesti koja stiže iz Monce je da je da će legendarna staza zadržati organizaciju Velike nagrade Italija. Zbog problema oko finansiranja, opstanak “Monce” u kalendaru je doveden u pitanje, a čak je postojala mogućnost da trka bude preseljena na stazu “Enco i Dino Ferari” u Imoli. Međutim, sve dileme su razrešene potpisivanjem novog, trogodišnjeg ugovora.

Zanimljivo je da su sve Velike nagrade Italije, osim jedne, u Formuli 1 do sada vožene u Monci. Jedini izuzetak viđen je 1980. godine, kada je u Imoli slavio Nelson Pike. Najviše pobeda na legendarnoj pisti ima Mihael Šumaher – pet, dok je Pike zabeležio jednu manje.

Od aktuelnih vozača, najviše puta su se na najvišem stepeniku pobedničkog postolja našli Sebastijan Fetel i Luis Hamilton, kojima je to pošlo za rukom po tri puta. Dva trijumfa upisao je Fernando Alonso, a ostali vozači koji su u trenutno u šampionatu nisu još okusili slast pobede u Monci.

“Monca” je izgrađena 1921. godine i najduže se od svih staza zadržala u kalendaru Formule 1. Tokom godina je menjala svoj izgled, dugo se vozilo na ovalu, a sadašnjoj konfiguraciji, uz određene manje izmene, vozi se od 1976. godine. Duga je 5.793 metra, ima 11 krivina, među kojima se izdvaja legendarna “Parabolika”, koja vozače vraća na startno-ciljni pravac.

Istorija koju u sebi nosi “Monca” garantuje nam izuzetno uzbudljiv vikend, koji počinje u petak u 11 časova prvim treningom. Kompletnu akciju sa legendarne staze moći ćete da pratite u direktnom prenosu na Sport klubu 1.

Izvor: Sportklub.rs



čitanja : 790



Komentari