
Predstavljen RB18: „Cilj je da Maks odbrani titulu“
Red Bul je u sredu predstavio novi bolid RB18, kojim će se takmičiti u Formuli 1 naredne sezone.
Kristijan Horner, Maks Ferstapen i Serhio Peres udružili su se sa inženjerskim timom Red Bula i predstavili su navijačima novi bolid, prenosi Sport Klub.
Od naredne sezone takmičenje će se održati po novim pravilima, a Maks Ferstapen se nada odbrani titule.
„Spreman sam da ponovo vozim. Osećam se dobro. Važno je pripremiti se na najbolji mogući način, naročito jer se menjaju propisi. Kada je reč o vozilu, ne znamo još sasvim šta da očekujemo, radujem se iskustvu na stazi“, rekao je aktuelni šampion.

„Najveća promena biće novi propisi, a biće nam potrebno i neko vreme da se naviknemo na bolid. Ostalo je prilično jednostavno. Ne osećam dodatni pritisak. Radiću ono što sam radio sve vreme, nema razloga da budem drugačiji. Jedva čekam da izađem na stazu u novom RB18“.
Serhio Peres deli entuzijazam svog timskog kolege.
„Ne mogu da dočekam novu sezonu i da prvi put izađem na stazu sa RB18. Svi mi počinjemo od nule ove sezone, biće uzbudljiva godina. Prošle godine smo dali svoj maksimum do poslednjeg kruga, spremni smo da uradimo isto u 2022. Novi propisi će poboljšati takmičenje na stazi, nadam se da će se vozači više nadmetati, da će biti više trkanja. Još mnogo toga treba da naučimo, da se prilagodimo, ali ovi propisi su uvedeni da sve učine interesantnijim. Nadam se da ćemo pružiti navijačima odličnu zabavu i uzbudljive trke“, dodao je Peres.
Šef tima Kristijan Horner najavio je da će bolid biti drugačiji već do prve trke, a da promene treba očekivati i tokom sezone.
„Sa izmenama pravilnika ove godine, cela filozofija se promenila u odnosu na prošlu. To znači da je svaka komponenta drugačija u odnosu na prošlogodišnji bolid. Dok stignemo do prve trke, RB18 neće izgledati baš kao što izgleda danas, promene će biti brze, napredovaćemo tokom sezone. Verujem da imamo dobar automobil za 2022. godinu. Tim je uložio ogroman napor i jedva čekamo da vidimo vozilo na stazi. Imamo broj jedan na vozilu, izazov je da tako ostane i da Maks odbrani titulu“, istakao je Horner.
Izvor: Sportklub.rs
Foto: Red Bull
Meklaren tera udvarače, Noris ostaje do 2025.
Ekipa Meklarena produžila je ugovor sa Landom Norisom do 2025. godine, a Skaj piše da je na taj način ovaj tim "oterao" sve one timove Formule 1 koji bi bili zainteresovani za mladog Britanca.

Lando Noris i Meklaren su prvi koji su potpisali ugovor pred novu sezonu, a Noris je vozač koji ima najduži ugovor u Formuli 1. On se završava tek 2025. godine i on znači da ovaj britanski duet ulazi u novu eru Formule 1 na duge staze. Takođe je cilj da se Meklaren vrati na puteve stare slave na kojima je osvajao i titule.
Noris je 2021. godine potpisao već produženje ugovora pošto mu je 2020. bila fantastična. U 2021. je osvojio prvi pol i bio je četiri puta na podijumu, a pamtiće je i po riziku kog je preuzeo u Sočiju kada je ostao na mokroj stazi sa gumama za suvo.
„Odrastao sam u ovom timu i deo sam ovog putovanja u kojem smo svi mi. Želim da nastavim sa pokušajima da ostvarimo naše snove i da probamo da pobeđujemo u trkama“, rekao je Noris.
„Pokazao je prošle godine da je u pravom timu i pravom bolidu i u svojoj trećoj sezoni u Fomruli 1 je bio na pol poziciji. Prirodno je bilo da ga obezbedimo za sebe koliko god je dugo moguće kako bismo u Meklarenu imali kontinuitet i konstantnost“, rekao je direktor tima Andreas Sajdl.
Norisov timski kolega je od prošle godine Danijel Rikardo, a čak je i njega Lando zasenio iako se radi o daleko iskusnijem igraču.
Izvor: Sportklub.rs
Foto: McLaren
Ferstapen: Titula neće biti ukaljana, zaslužio sam je
Holanđanin Maks Ferstapen je titulu Formule 1 osvojio u Abu Dabiju u najkontroverznijem završetku jedne sezone najbržeg cirkusa na svetu. Uspeo je da pretekne Luisa Hamiltona i da mu uzme osmu titulu iz ruku. Holanđanin u intervjuu za Gardijan poručuje da je zaslužio da podigne trofej na kraju sezone.
Hamilton je bio već viđen kao pobednik u Abu Dabiju jer je dominirao u celoj trci. Ipak udes Nikolasa Latifija, vozilo bezbednosti i restart trke su učinili da se situacija iz korena promeni i Maks Ferstapen je u jednom krugu osvojio titulu šampiona.
„Šta mi je bilo u glavi? Pomislio sam kako moram da ga preteknem. Bila je samo jedna opcija i nisam hteo da budem drugi. Pokušao sam da se oslonim na restart. Dobro je išlo dok nisam prešao liniju cilja jer sam osetio grčeve u nozi. To može da se desi kada ideš punim gasom sve vreme. Adrenalin je tu pomogao jer inače ne bih mogao da se krećem. Zato sam išao punim gasom i noga me je bolela sve više i više. U petoj krivini sam ga obišao i samo sam tri sekunde pustio gas“, rekao je Maks Ferstapen koji je uspeo da izdrži pritisak poslednjeg kruga u kom se odlučivalo o titulu.
„Osetio sam kako mi je stopalo vibriralo, nisam mogao da kontrolišem to jer sam imao grčenje i moje stopalo je bilo iskrivljeno. Da je bio još jedan krug ne bih mogao da se trkam tako. Stres je bio toliki u poslednjem krugu da moje telo nije moglo da reaguje ali nisam smeo da odustanem“.
Inače FIA do trke u Bahreinu treba da završi istragu o dešavanjima u Abu Dabiju, ali to kaže Maks neće ukaljati njegovu titulu.
„Imao sam dobru sezonu i titulu sam zaslužio. Takođe i nisam imao sreće u nekim situacijama. Ljudi će se uvek sećati poslednje trke, ali ako pogeldate celu sezonu šampionat je mogao da bude odlučen mnogo ranije“.
Izvor: Sportklub.rs
Šta će reći Hamilton? F1 izbacuje klečanje iz programa
Od 2020. godine pred trke Formule 1 neki vozači kleče u znak borbe protiv rasne nejednakosti. Ipak od 2022. godine plan je da u ovom sportu tog dela ceremonije više nema.
Pred svaku trku organizatori su uvek ostavaljali vozačima dovoljno vremena u ceremoniji da kleknu ili da urade neki drugi gest u borbi protiv rasne nejednakosti. Ipak u narednoj sezoni toga verovatno neće biti i vozači će ove gestove moći da pokazuju kada žele, ali tačno određeno vreme za to više neće postojati.
„Želimo da izbacimo politiku. Ali sada je vreme da se pomerimo sa gestova na delanje. Treba da se fokusiramo na različitost u našoj zajednici. Ovo je prvi korak. Klečanje je već važno za one koji su verovali da je ono važno. Treba da poštujemo sve kao i uvek ali vreme je da se pokrenemo i da nešto uradimo“, rekao je izvršni direktor Formule 1 Stefano Domenikali.
Inače najglasniji u tome da Formula 1 bude malo osetljivija na rasnu nejednakost bio je Luis Hamilton. Često je zbog toga kritikovan, a sada je kako kaže Domenikali on informisan o tome da će doći do promena kada se radi o gestu klečanja.
Izvor: Sportklub.rs