home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Holandski sajt Autoweek.nl objavljuje nove špijunske slike sledeće generacije BMW-ove serije 5 (fabričke oznake F10), koje prikazuju njegov skoro potpuno nemaskirani prednji deo, dok je zadnji kraj nažalost još uvek previše kamufliran.

Ipak, na zvanične slike i informacije nećemo morati još dugo da čekamo, jer će iste biti objavljene u naredna dva meseca.

Što se unutrašnjosti tiče, F10 model će nuditi više mesta, posebno za putnike pozadi (volumen prtljažnika će inače porasti na 550 litara). Po ranijim informacijama, auto će biti za oko 2 cm duži od sadašnjeg modela (serije E60, predstavljenog 2003. godine), međuosovinsko rastojanje je naraslo za 10 cm, širi je i trag točkova, dok je visina neznatno smanjena.

Nova serija 5 će u svakom slučaju od nove serije 7 pozajmiti neke tehničke poslastice, kao što su recimo upravljanje na sva četiri točka, Dynamic Drive, Active cruise control ili Night Vision sistem. Ovaj potonji upozorava vozača na prisustvo pešaka koji se nalaze kako na putu tako i na trotoaru. Night Vision sistem prepoznaje i znakove pored puta i na displej projektuje ograničenja brzine. Ukoliko vozač prekorači ograničenje, sistem ga na to upozorava.

Što se palete pogonskih agregata tiče, očekuje se, između ostalog, proširena ponuda turbo-dizelaša, uključujući i 2,0 litarski četvorocilindrični motor sa 150kW/204KS. Osnovni 520d imaće 180 konja, 535d će biti pojačan na 299KS, a benzinski 550i raspolagaće sa 407KS.

Ponuda menjača će inače uključivati i novu ZF automatiku sa 8 stepeni.

2011. na tržište stiže i hibridna verzija (BMW ActiveHybrid 5) koja kombinuje 3,0 litarski motor sa 218KS, elektromotor i litijum-jonske baterije (koncept varijanta ovog hibrida se inače očekuje već 2010.).

Po poslednjim vestima, nova generacija BMW-a M5 će umesto V10 imati V8 turbo motor, i to najverovatnije onaj iz BMW modela X5 M i X6 M.

Radi se 4,4 litarskom twin-turbo V8 agregatu sa 555 konja i 680 Nm obrtnog momenta, a u novom M5 će biti uparen sa osmostepenom transmisijom sa duplim kvačilom i najverovatnije pojačan na 585KS.

Još uvek aktuelni M5 inače pokreće 5,0 litarski V10 sa 507 konja i 520 Nm, a ovde treba napomenuti da stižu i najave da ovoga puta neće biti M5-ice u Touring, odnosno karavan verziji.

Ostaje pitanje datuma promocije. Standardni model nove serije 5 bi trebalo da se pojavi u martu 2010. godine na Salonu automobila u Ženevi (mada se pominje i mogućnost premijere na Salonu u Detroitu, dva meseca pre toga), dok se M5 nove generacije očekuje krajem 2010. ili početkom 2011. godine.



čitanja : 1934



Komentari

Lep ali nista vise od toga.Bojim se da mu fali malo "Kris Bangla"...

Autor Uros 21 Okt 2009, 13:41

Dobro ga zagledajte.
Kao su imali spremne 2,3 sledeće generacije od one 1997.-2003. I kao da je Kris uzeo ne prvu sledecu nego drugu. Ova 2010. kao da je evolucija te od 1997. do 2003.
Pričam samo o exterijeru.

Autor mikirurk 21 Okt 2009, 14:18

Mislim d ce Vas BMW prijatno demantovati!!!

Autor Aleksandar BG 21 Okt 2009, 14:34

Slazem se sa Mikirurkom.Kao da su razmisljali:"Ne znam sta nam bi da zaposlimo Bangla,aj' da se pravimo kao da nista nije bilo..."

Autor Uros 21 Okt 2009, 15:09

meni je bas bila lepa "stara" 5 tj. E-60
Ovaj model je nekako pitom, kao da nije sportski, nema avangardnost...

Autor m 21 Okt 2009, 15:46

Apsolutno savrsena proporcija, za razliku od trapavog mercedesa w212 tj. nove e klase. Sto se dizajna tice tu ce moci da se komentarise tek kad se potpuno otkrije auto. Ima tu jos uvek mnogo skrivenih detalja. Mislim da ce biti evolucija modela e60, uz mnooogo bolje proporcije. One koji su maskirani prototip videli uzivo, podseca na uvecanu seriju 3. Bice ovo jedan od lepsih bmw-a, bar dok se ne pojavi nova 6-tica.

Autor toma 21 Okt 2009, 18:34

BMW se ne kupuje zbog lepote već zbog jedinstvenih motora, menjača i upravljivosti.

Autor Boris 21 Okt 2009, 19:18

Daleko Krisu lepa kuca, a ovaj model mi mnogo vise lici na tradicionalni BMW, ono sto oduvek i treba da bude kod petice, LIMUZINA sa sportskom dusom, a ne neki mesanac od Bengla koji nit smrdi nit mirise..

Autor dmc 21 Okt 2009, 21:19

Bolje sto je Kris Bangl otisao iz BMW,bio je kvaris-majstor.

Autor milan 21 Okt 2009, 21:41

Inace proslu sedmicu uopste nije Bangl dizajnirao vec covek koji je sada glavni dizajner u BMW-u -Adrian von Hoyduk. A ono sto je Bangl radio osecace se na svim modelima u narednih nekoliko godina, jer Bangl je otisao iz BMW-a proletos a ova petica, zatim sledeca sestica, jedinica, trojka, veliki CS, svi su vec finalizirani sto se tice dizajna

Autor toma 21 Okt 2009, 22:55

Tacno je da deluje malo pitomo. Ali ipak jos uvek nismo videli sve. Cini mi se kao da BMW zeli da se polako vrati starom dizajnu sto mozda i nije tako lose, jer su mnogi ljubitelji BMW-a kritikovali evoluciu BMW-ovog dizaina pocevsi od 7 koja je prikazana 2002g pa nadalje. Ipak setite se onih starih BMW-ova koji su i dan dans na ulicama i vrlo su poplarni. Mada mi se sadasnja generacija petice veoma dopada. U ostalom videcemo promociju pa cemo onda da sudimo. I jos nesto, nije isti utisak auto videti na fotografi kao sto je kada auto vidite uzivo. Kod mene je bas takav utisak bio kod nove sedmice. Kad sam ga video na slici i na video snimku rekao sam: pa dobro, nije los. Ali kada sam auto video uzivo utisak je bio potpuno drugaci. Rekao sam: Ovo je fenomenalno.

Autor Vladan Cvjetkovic 21 Okt 2009, 23:32

Deluje mi da ce nova petica biti ok, posto mi se aktuelna ne svidja. Chris Bangle je upropastio mnoge modele, ali ovaj novi dizajner napravi jedan dobar pa jedan los. Recimo Z4 je fenomenalan dok je nova sedmica uzas!

Autor Jonie 21 Okt 2009, 23:38

Bas je kao stara trojka.

Autor Darko 22 Okt 2009, 06:21

Dokle god BMW serijom 5 bude donosio agresivnu poslovno-porodičnu limuzinu sa najboljim voznim karakteristikama neće se prevariti.Uostalom dinamika "petice" je njena najveća prednost nad konkurencijom.Prethodni model je sudeći po nemačkim stručnjacima izlečio neke tipične boljke pa treba očekivati sveukupno bolji automobil.Što se tiče Krisa Bangla,imao je uspeha i padova ali vreme je za novi koncept dizajna.

Autor kamirae 22 Okt 2009, 14:47

Ovaj sledeći mi je tanka priča pored postojećeg, u potpunosti delim mišljenje sa
@ mikirurk-om.

Autor Djenka 22 Okt 2009, 23:11