home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Švedski Saab će ponovo poslovati sa profitom od 2012. godine, zahvaljujući kombinaciji mera kresanja troškova na svim nivoima i lansiranjem novih modela.

Izvršni direktor kompanije Viktor Miler objašnjava da bi 2012. globalna prodaja te kompanije trebalo da dostigne 85.000 vozila.

Saab od februara posluje u okviru kompanije Spajker koja je švedsku firmu kupila od američkog "Dženeral motrosa" (GM) za oko 400 miliona dolara, do čega 74 miliona dolara u kešu.

Prodaja Saaba dramatično je pala ove godine uglavnom zbog toga što je matični GM obustavio montažu kola i krenuo u proces likvidacije kompanije pošto je izgledalo da neće biti kupaca za švedski brend. Do novembra je Saab u SAD prodao svega oko 4.400 kola.

Miler očekuje da će Saab naredne godine uspeti da proda više od 80.000 vozila. On očekuje i da će američka prodaja u ukupnim globalnim isporukama Saaba učestvovati s jednom četvrtinom.

Saab takođe planira povećanje poslova u Rusiji i Kini. Kompanija namerava da podigne fabriku u regionu Kaliningrada za proizvodnju Saab modela ukupnog kapaciteta 10.000 vozila godišnje.

Holandski Spajker, matična kompanija Saaba, nedavno je objavio povećanje gubitaka, posle preuzimanja švedske robne marke.

Spajker, koji je specijalizovan za proizvodnju sportskih automobila, pretrpeo je neto gubitak od 40 miliona evra u periodu od jula do septembra. U istom periodu prošle godine gubitak je iznosio 4,1 miliona evra.

Spajker planira da preokrene loše poslovne rezultate sledeće godine i računa da će prodati 80.000 automobila marke Saab. Ova brojka bi 2012. godine trebalo da poraste na 120.000 vozila.

Autor : Tanjug.rs

Foto : Saab
 



čitanja : 793



Komentari

Napred saab

Autor Dejan L 13 Dec 2010, 11:48

Samo sto vise novih modela po svim kategorijama i uspeh nece izostati.

Autor Damko 13 Dec 2010, 17:36