home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Naftna industrija Srbije, izvesno je, posle nešto više od dve godine otkako je većinski vlasnik postala ruska kompanija Gaspromnjeft, ima plan, ali i realnu šansu, da promeni svoju poziciju i postane značajan igrač na regionalnom tržištu, stekne lidersku poziciju u Jugoistočnoj Evropi i bude ozbiljan igrač u Srednjoj Evropi.

Naime, prilikom posete predsednika Upravnog odbora Gasproma” Alekseja Milera Rafineriji nafte u Pančevu ukazano je na to da će, posle modernizacije ovog postrojenja, što se očekuje u trećem kvartalu 2012. godine i u šta će biti investirano oko 550 miliona evra, biti povećan njen kapacitet, odnosno da će se u njoj godišnje proizvoditi 4,8 miliona tona naftnih derivata – goriva evropskog kvaliteta. Uz to, generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko rekao je da će iz pogona ove rafinerije 2014. godine biti moguće iz Srbije izvoziti derivate u vrednosti većoj od milijardu evra.

Naravno, da li će se to i stvarno desiti treba sačekati do planiranog roka, ali je izvesno da su u NIS-u preduzeli korake koji ovu kompaniju vode ka tom cilju. Naime, modernizacija rafinerijskih postrojenja je u toku, povećana je proizvodnja nafte s domaćih polja, a poslovni rezultati u prvih devet meseci ove godine bolji su nego lane.

Dakle, s reči se i zaista prešlo na delovanje, a po rečima urednice internet-časopisa Balkanmagazin” Jelice Putniković, izvesno je da će, povećanjem kapaciteta Rafinerije u Pančevu na 4,8 miliona tona sirove nafte godišnje, biti obezbeđeno dovoljno goriva za srpsko tržište i da je izvoz u zemlje regiona normalan korak.

– Posle modernizacije pančevačke rafinerije i povećanja kapaciteta, domaće tržište neće biti dovoljno za plasman prozvedenih derivata – kaže Jelica Putniković. – Zato je i očekivano da se oni izvoze u zemlje regiona, pre svega u susedne. Da u NIS-u ozbiljno razmišljaju o tome pokazuje i kupovina benzinskih pumpi u Republici Srpskoj, kao, kako govore inforamcije iz bugarskih medija, i u toj zemlji.

Ona ukazuje na to da takva staregija poslovanja NIS-a ne teba da čudi jer slično čine i druge naftne kompanije. Tako, recimo, MOL, koji posluje na srpskom tržištu, na svojim benzinskim pumpama prodaje gorivo proizvedeno u svojoj rafineriji u Mađarskoj, a isto čini i OMV, koji ima refinerije u Austriji i Rumuniji, iz kojih snabdeva svoje pumpe u regionu, pa, naravno, i Srbiji.
Jelica Putniković ukazuje na to da je plan NIS-a da gorivo proizvedeno u Srbiji plasira u zemljama regiona, pa i u zemlje Evropske unije, veoma značajan i za ovdašnje vozače jer garantuje kvalitet derivata po evrostandardima.

– Osim toga, taj plan NIS-a dobar je i za srpsku privredu jer su naftni derivati finalni proizvod pa će Srbija, osim povećane proizvodnje nafte iz domaćih izvora, uvoziti više sirove nafte, a izvozom će se ostvarivati profit – navodi Jelica Putniković.  

Slobodno se može reći da je borba za tržište naftnih derivata u regionu odavno počela i da će joj se uskoro priključiti i NIS. Do prave utakmice s naftnim kompanijama koje su već ušle na naše tržište, ali i ona u regionu, NIS-u predstoji još neko vreme, tokom kojeg će modernizovati svoje prerađivačke kapacitete. Tada će borba biti ravnopravna, a konkurenicija na tržištu omogućiti potrošačima da izaberu kompaniju koja ima najbolji ponudu.

Bosna, Bugarska, Rumunija...

Naftna industrija Srbije je za prvih devet meseci ove godine poslovala je bolje nego u istom periodu lane, a tome su doprineli rast količina domaće nafte, rast cene nafte i povećana efikasnost poslovanja. Ostvarena dobit pre kursnih razlika iznosila je 22,7 milijarde dinara i veća je 71 posto u odnosu na prvih devet meseci 2010. godine, a kada se tome dodaju pozitivne kursne razlike, neto dobit je 27,1 milijardi dinara. Prihod od prodaje, bez akciza, bio je 133 milijarde dinara, što je 18,8 posto više nego u prvih devet meseci prethodne godine.
Tokom ove godine NIS je krenuo na regionalno tržite te su u sklopu ove komapnije sada NIS Petrol d. o. o. u Republici Srpskoj, NIS Petrol EOOD u Bugarskoj, NIS Petrol S. R. L. u Rumuniji, te Panon Naftagas u Mađarskoj.

Izvor: Dnevnik.rs / Netauto.rs


čitanja : 1119



Komentari

...a kvalitet, kolege? Hoce li i dalje biti los?

Autor Dex 06 Dec 2011, 09:36

Rast profita je iskljucivo zbog cena.

Autor Tu je svwe savwrseno 06 Dec 2011, 10:38

@Tu je svwe savwrseno
O cemu ti pricas? Znaci tu ne racunas strucnije vodjenje firme nego sto je bila pre privatizacije, investicije, iskorenjenu korupciju i potkradanje!? A o kakvim cenama je rec, koliko znam oni su najjeftiniji kod nas na trzistu... Ne moramo samo hejtovati.

Autor Mare 06 Dec 2011, 17:17