
T-Model serije 124 - interno označen kao S 124 – prva je kombi - limuzina marke koja će nositi naziv E-Klasa, a istovremeno drugi T-Model u istoriji ove serije. "T" označava "Turizam i Transport" i ukazuje na kombinaciju svakodnevne upotrebljivosti i životnog stila.

Karavan verzija popularne serije W124 je dodatni vrhunac dizajnerskog odeljenja pod vodstvom Bruna Sacca. Na prvi pogled, limuzina i T-Model su vrlo slični, ali postoje fine razlike. Krov T-Modela je nešto viši, a površina lima između pregiba iznad vrata i sredine krova je nešto strmija, što vozilu daje harmoničnu estetiku. Zadnji deo sa većom zapreminom prostora menja aerodinamiku: koeficijent otpora vazduha je cW = 0,340 (limuzina: cW = 0,300).

U zadnjem delu vozila stvoren je prostor za ravnu površinu za utovar. Rezervoar, koji kod limuzine postavljen iza naslona zadnjeg sedišta, kod T-Modela je smešten ispod poda vozila. Konstrukcija u slučaju sudara pozadi pruža dodatnu pasivnu bezbednost: rezervoar se spušta prema dole i drži sigurnosnim kablovima.

T-Model je krenuo ka kupcima s motorima od 72 KS u 200 TD do 182 KS u 300 TE verziji. Ekskluzivno za T-Model je bio konstruisan 300 TD TURBO sa 143 KS trolitarskim šestocilindarskim turbo-dizelom, ranije dostupan samo u S-Klasi, izvoznom modelu 300 SDL za Severnu Ameriku. Od 1987. godine ovaj motor je bio dostupan i u Evropi. Sve varijante sa benzinskim motorom, isprva sa izuzetkom 200 T, mogle su po želji kupaca biti opremljene regulisanim trosmernim katalizatorom. Od septembra 1986. isti je bio deo serijske opreme.

Od samog početka, T-Model je bio ubedljiv, a tokom dve modernizacije i više od 10 godina proizvodnje napravio je veliki uspeh za nemačku marku. Na sajmu 1985. Mercedes je odmah predstavio i 4Matic, novi sistem pogona na sve točkove, u verzijama 300 TE i 300 TD TURBO. Serijska proizvodnja počela je 1987. godine.
Modernizacija iz 1989. donosi između ostalog nova vrata i bočne obloge, lakirane retrovizore, jača bočna stakla i modifikovana sedišta. Sledile su nove varijante motora i opreme, pre svega četvoroventilska tehnika, a zatim vazdušni jastuci, centralno zaključavanje te električno podesivi retrovizori do 1992. godine.
Od juna 1993. godine S 124 nosi naziv E-Klasa, prema novoj nomenklaturi analognoj sa S i C-Klasom. Dizel modeli po prvi put dobijaju četiri ventila po cilindru, oksidacioni katalizator i recirkulaciju izduvnih gasova.
Posebna varijanta modela nastaje u saradnji sa AMG-om: E 36 AMG T-Model sa 272 KS, baziran na M 104 motoru. Već ranije AMG odeljenje je na bazi 124 T-Modela proizvodilo visokoperformansne verzije "The Hammer" sa V8 motorima od 276 do 385 KS.
Do 1996. godine u fabrici u Bremenu proizvedeno je ukupno 340.503 primeraka ovog neuništivog lifestyle karavana.
Izvor: Klix.ba
Foto: Mercedes