
Preuzeto sa: Pressonline.rs
Zvanično vozilo - Direktori javnih preduzeća potpuno se slažu da „fijat 500L" bude zvanično vozilo državnih ustanova i kompanija
Novi „fijat 500L", koji će se od maja serijski proizvoditi u Kragujevcu, mogao bi da bude zvanično vozilo mnogih državnih firmi i ustanova, što bi znatno doprinelo obimu njegove proizvodnje i zastupljenosti na tržištu. Ovu ideju Pressa podržali su čelni ljudi domaćih preduzeća i institucija s kojima smo juče razgovarali.
Veliki broj javnih preduzeća proteklih godina najviše je kupovao kragujevački „punto", a kako tvrde u ovim firmama, domaći auto se pokazao kao najjeftiniji i najbolji za održavanje. Iz istog razloga sada je sasvim logično da i „fijat 500L", koji je prekjuče predstavljen u Ženevi, bude nova „nacionalna klasa". Njegova cena će doduše biti nešto „jača", ali sigurno bi mogle da se omoguće pogodnosti u plaćanju i održavanju.
Direktor „Pošte" Goran Ćirić slaže se da novi „fića" treba da postane „zvanični" auto državnih organa.
Tako rade Francuzi i Nemci
- Ako znamo da se predsednik Francuske ili kancelar Nemačke voze isključivo u domaćim automobilima, naravno da smatram da je to dobra ideja. Sasvim je logično da ubuduće nabavljamo upravo „Fijatove" modele koji se prave u Kragujevcu - poručuje Ćirić, sa Biznis savetovanja na Kopaoniku.
Direktor „Pošte" navodi da to preduzeće koristi već „Zastavina" vozila i da ne bi imao ništa protiv da se vozi u 500L.
- Ne bih imao ništa protiv ukoliko bi postojao dogovor da „Poštini" automobili budu modeli „Fijata" koji se prave u kragujevačkoj fabrici. Ne bi ni meni lično smetalo da se vozim u takvim kolima. Koliko vidim, to je izuzetan automobil i sa ponosom bih se vozio u njemu - tvrdi Ćirić.
I direktor „Srbijagasa" Dušan Bajatović kaže da je ova firma poslednjih godina uglavnom kupovala kragujevačka kola. - Više od 80 odsto novih vozila upravo je domaće proizvodnje jer smo na tenderima dobijali odlične uslove, veoma povoljne cene i jeftino servisiranje. Imamo dobro iskustvo sa ovim kolima i pokazalo se da su dobra na terenu - rekao je on.
Sa idejom da 500L postane zvanično vozilo državnih firmi i ustanova slaže se i direktor „Puteva Srbije" Zoran Drobnjak.
- Zašto da ne? Mi smo i ranije nabavljali „punto". Baš ovih dana ćemo raditi presek stanja voznog parka, a ako se radi o novoj proizvodnji, što da ne kupujemo domaća vozila - kaže Drobnjak.
EPS trenutno ima preko 100 „puntića", dok su u „Elektromreži" takođe najviše kupovali domaća kola. I oni nemaju ništa protiv toga da vozni park preusmere na kragujevačke automobile.
- Pre dve godine smo kupovali vozila, uglavnom za gradske potrebe, uzeli smo automobile „Škode", „Hjundaija" i „Fijatov" „punto". U stvari, najviše je bio zastupljen „punto". Nemamo probleme sa njim niti što se tiče održavanja, niti što se tiče drugih stvari. Za gradsku vožnju mogli bismo da koristimo samo taj auto, jedino što bismo za rad po terenu morali ipak da uzimamo „nive" i slične džipove - kažu u ovoj firmi.
Ipak, u Upravi za javne nabavke kažu da postoji zakonska prepreka da domaća vozila budu jedina koja će se kupovati na tenderima državnih firmi i ustanova.
- Postoji zakonska obaveza da se kupuje najbolji kvalitet za najnižu cenu, i zbog toga nemate osnov da ograničavate konkurenciju. Međutim, na tenderima roba domaćeg porekla ima 20 odsto prednosti u odnosu na strane. Ako je strani proizvod skuplji 19 odsto u odnosu na domaći, onda naša roba ima prednost. To jedino ne važi za proizvode iz zemalja CEFTA. Jedini uslov je da ima potvrdu o tome da se radi o robi domaćeg porekla, koju izdaje Privredna komora Srbije - objasnila je Daliborka Srećkov iz uprave.
Nisu tražili potvrdu
U PKS-u su nam juče potvrdili da bi „Fijatova" vozila koja se prave u Kragujevcu mogla da dobiju ovu potvrdu, ali, prema njihovim podacima, do sada je nisu tražili.
Vlasnik „Sintelona" Nikola Pavičić kaže da ne treba mnogo pameti da bi se videlo da bi takav potez bio potpuno logičan.
- Dobro vozilo kao što je novi model „Fijata" 500L može da posluži i najvišim zvaničnicima, pa bi mogli da ga koriste i ministri. Zašto da ne, to je veoma komforno vozilo i verujem da će ga preduzeća koristiti masovno. A svaka ovakva ideja pomaže prodaji - zaključuje naš sagovornik.
Serijska proizvodnja „Fijatovog" automobila 500L počeće u maju, rekao je juče generalni direktor te kompanije Antonio Ćezare Ferara.
Nemanja Nenadić: Sve na papir
Nemanja Nenadić iz „Transparentnosti Srbije" kaže da treba sve staviti na papir i videti koliko se isplati ovakva odluka:
- Sa stanovišta ekonomske logike, treba biti svestan da to ima cenu. Takva politika donosi korist na jednoj strani, ali treba biti svestan da postoje i naše međunarodne obaveze.
Pa dobro i treba da se forsira domaća proizvodnja, ja sam za.
Ali i domaći proizvođači trebaju da imaju najniže cene.
Ne možeš ti po svaku cenu da ga favorizuješ ako je on opičio cenu. Znači i Fijat za taj 500L mora malo da snizi cenu kod nas kako zna i ume.
Bravo! Kakva bahatost pazi smekere oni bi da zamene Punta za 500L. Ne znam samo kako ih nije sramota, od novca poreskih obveznika, kada nam je privreda stala, oni bi da trose na bespotrebna nova kola i to ni manje ni vise na auto koji je ce biti duplo vise skuplji i ako ce cena kod nas biti manja nego u EU. I ovi i oni posle njih ce kao da stede kako da ne...verovanto ovako vide ustedu kupovinom duplo skupljeg vozila. Ocaj...komforno vozilo jos se niko nije ni provozao a na osnovu staticke provere treba da iskesiramo drzavnim preduzecima za nove aute. Em smo dali Fiatu sve za Dz plus bi da im pravimo profit...
samo 1 dan nakon sto je premijer najavio STEDNJU!!
((((-:
Naravno da ovo nece da moze proci, jer je u suprotnosti sa zakonom o javnim nabavkama!!!!
Orlo je vec sve rekao, ne znam sta da dodam, sem sramota. Kakav crni 500l za sva javna preduzeca. Gde ima potrebe za te pare mogu da se opreme odlicnim vozilima C segmenta, a inace i punto im je mnogo ...
Haha, dosad su kupovali Punta, a sad bi nešto bolje. Za direktore može, jer trećina FASa je srpski, znači profit na svaki treći auto je naš. Za ostale prašinare i dalje Punto.
DHL koristi fiat 500.
VIP koristi Mini.
Francuska pošta koristi Berlingo i DS3.
Ministri mogu iz Audi-ja, Passat-a, Superb-a itd... da predju u Fiat 500L, jer je 500L jeftiniji i neće se uvoziti, zašto da ne bude ministarsko vozilo?
Kako gradjani ne kukaju za budžet kad se uvoze skuplji automobili za ministre?
Ovo me podseti na onu priču o Mercedesu i tužbi za podmićivanje. A ovi naši to smatraju normalnim...
@ Neznalice
EPS - Kolubara (Kopovi, Metal, Elmont, Usluge...) kupuju Toyote HILUX (10kom), Dacia Duster-e, Honde CRV, Audi A6, Škodu Superb, Oktaviju, Fabiju (50kom), Roomster, Fiat Punto (30kom), Lade Nive... Čujem d su kupili i Leksus 450... Nekada su se vozili u Pežoima 406 i Passat-ima
Koliko košta Hilux, A6, Superb, a koliko 500L ?
Kolubara je DRŽAVNA firma (BUDŽETSKA)
Haha, ja sam i ovo predvideo jos prosle godine!
Kupujmo domace! :)
P.S. pogledajte malo sta se vozi po firmama, posebno direktori, kakav bre Punto???
čarobnjak, ona reklama:
,,Kupujmo domaće, obnovimo Srbiju!"
Orlo, Dejane L, tako je!
Nedjo, ma ko pita zakon? Misliš da će Tadić i svi ministri i direktori da poštuju?
Ta uprava za javne nabavke može dapriča šta hoće, jer su nemoćni da krenu da predsednika, ministra i direktore firmi.
Što se toga tiče ja sam za. Bolje da voze domaći proizvod nego da uvoze sa strane.
Dok je Zastava postojala nije bilo povoljnih kredita, zamene staro za novo, popusta od 1000 eura, reciklaže... njene modele nisu vozili direktori i ostali funkcioneri. Povraća mi se od svega ovoga.
Sve o novom Fiat 500L:
http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=53251
Znaci onaj zatamnjeni deo ugovora se odnosio na obaveznu kupovinu vozila za drzavne institucije. Ajde da se kupe one puntise sto sede na parkingu u Kg,pa ima neke logike(jeftino),ali 500L od 16 k evra!? Koji ce vrag postama,komunalnim preduzecima,eps-u ili drzavnoj administraciji lifestyle auto?Izgleda da dobro mora da se zalegne za onih 33% sto je u drzavnom vlasnistvu(makar 67% proizvodnje da se otkupi).
P.S. A mi se smejali pre neki dan zabaru kad je najavio prodaju 200.000 jedinica godisnje.
Sad sy se setili, imaju i zastave 10 neprodate, nek kupe prvo njih, uzece duplo vise vozila za iste novce. A nisu im valjale zastave za policiju itd nego su se kupovali pezoi i golfovi... cak i dacie za neke ustanove...
Punot Classic, zastava 10, kako god ga zvali i dalje stoji pored zastave.
More sreća naša da Rols nije otvorio fabriku kod nas!
Verovatno bi na ulicama viđali i "đubretarce" tipa Phantom (u narandžastoj boji) sa Faun nadgradnjom?
Jbg. komunalci voze "domaće"...
@carobnjak 22:59
A ti si zbog toga veoma srećan. Zastava će zauvek ostati u našim sećanjima, a možda će jednog dana ponovo da oživi :))
Znači, po 100.000 komada od godišnje produkcije kupovaće naša država? Mudra i racionalna odluka ...
Moron
Mislis da ce bas da zaokruze?
Pametno zbog "fluktuirajucejeg" kursa..
@Predrag
na osnovu cega ti stalno POGRESNO zakljucujes da sam ja zbog toga srecan???
Zastave nema od 2008. i to je jedina istina!
Dosadan si vise sa svojim zalopojkama...
Prava sreca je na slici gore! :)
@Moron
bice tu i nagradnih igara...
Da se kladimo da ce biti glavna premija u Blicu? :)
Ne znam šta smeta što još ima neprodatih Punta. Vec godinu dana radi se rekonstrukcija, otkud su znali da će prodaja toliko pasti. Deo njih je trebao i u Afriku. A nisu za Zapad.