home
HOME VESTI DOMAĆE TRŽIŠTE VIDEO ZANIMLJIVOSTI NOVITETI TUNING CONCEPTS TOP SECRET PREDSTAVLJAMO SALONI ARHIVA ISTORIJA

Kako prenosi Tanjug, nemački proizvođači automobila su svetski šampioni kada je reč o visini ukupnih prihoda od prodaje u 2013. godini, ali su im odmah za petama japanski rivali koji koriste slabost nacionalne valute (jena). Kompanije BMW, Dajmler i Folksvagen su u 2013. ostvarile ukupan prihod od 391 milijardu evra, što je rast od dva odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazala je jedna studija istraživačkog centra Ernst&Jang.

Na taj način, nemački proizvođači plasirali su se ispred japanskih (Honda, Mazda, Micubiši, Nisan, Suzuki i Tojota), čiji su ukupni prihodi u prošloj godini dostigli iznos od 374 milijardi evra, uz rast od 14 odsto na godišnjem nivou, preneo je švajcarski list 20 minit.

Južnoevropski proizvođači, gde spadaju italijanski Fijat i francuski PSA i Reno, u prošloj godini, zabeležili su ukupne prihode od 131 milijardu evra, dok su američke kompanije (Krajzler, Ford, Dženeral motors) ostvarile 272 milijarde evra prihoda.

Na operativnom nivou, prednost imaju japanske kompanije sa ostvarene 28,3 milijarde evra operativnog profita (EBIT), prema 27,3 milijarde evra za nemačke proizvođače.

Isto tako, rentabilnost merena operativnom maržom, najbolja je kod japanskih proizvođača i iznosila je 7,6 odsto prihoda, 7,0 odsto kod njihovih nemačkih konkurenata, 4,1 odsto kod američkih proizvođača i 0,0 odsto kod južnoevropskih, koji su prošlu godinu završili u gubitku.

Japanski proizvođači automobila, podstaknuti slabim jenom, na putu su da ostvare dominantne rezultate u tekućoj godini, ističu autori studije.

Posmatrano po proizvođačima, broj jedan u svetu prema veličini prihoda, u 2013, bio je Folksvagen, koji se sa 197 milijardi evra našao ispred Tojote sa 172 miijarde. Slede Dajmler (118 milijardi evra) i Dženeral motors (113 milijardi evra). Najrentabilniji je bio BMW, ispred Tojote i južnokorejske kompanije Hjundai.

Izvor: Tanjug

Foto: arhiva Autoblog.rs / BMW / Mercedes / Volkswagen



čitanja : 1339



Komentari

A tek po cenama...

Autor carobnjak 09 Apr 2014, 09:18