
Pre tri godine je Serđo Markjone predvideo da će kompanija gubiti oko 7.000 evra na svakom proizvedenom primerku električnog "500e", ali nažalost ta cifra je u međuvremenu porasla na 10.000, pa je izvršni direktor Fijat-Krajsler grupe u šali apelovao da ljudi ne kupuju ovaj automobil.
Tokom govora na "Brukings" Institutu, Markjone je rekao: "Ako razmišljate da kupite "500e", nadam se da ćete odustati, jer sa svakim prodatim primerkom gubim 10.000 evra".
Fijat "500e" ima litijum-jonsku bateriju od 24 kWh i električni motor sa 111KS i 200 Nm koje mu omogućavaju maksimalnu brzinu od 137 km/h i 140 km autonomije od jednog punjenja.
Izvor: Mojauto.rs
Foto: arhiva Autoblog.rs / Fiat
Eto sta je marketing, moras raditi pa makar i gubio samo da sacuvas imidz.
Ne shvatate. Oni "gube" direktno na modelu, ali ne gube u globalu. Ne radi se o imidzu, nego o carbon kreditu. Ako nebi prodavali ovaj model, morali bi da placaju odredjene penale zbog flote koju nude koja "zagadjuje vazduh". Svaki prodati 500e im indirektno ustedi vise nego sto ih kosta.
Sreca, pa se ne pravi kod nas, jer bi nasi odmah dali subvenciju najmanje u visini gubitka Fiata...
Porediti giganta kakav je Fiat, sa proizvodnjom od nekoliko miliona automobila godisnje, i trziste Srbije je u najmanju ruku smesno. I drugi proizvodjaci beze odavde jer je prodaja sve gora. Vise kosta transport nego sve subvencije drzave. Sreca sto je Italija blizu.
Fiat je smešna firma. Da nije italijanskog tržišta, mogli bi vrata da zaklučaju. Jednostavno, Fiat ne bi trebalo da pravi vozila skuplja od 10 hiljada evra. Sve drugo je propast za njih, a posebno 500L iz Zastave.
Fiat 500L belezi rekordnu prodaju ove godine. 12.608 prodato u Martu u Evropi. Znaci mozemo ziveti samo od evropskog trzista. Verovatno se zato i okleva sa novim modelom u FASu, jer mi ni ovaj ne mpozemo da postignemo. Radi se vec preko godinu dana u tri smene.
Fiat ima dugu tradiciju u Italiji pa ce i prodaja 500L dugo biti u vrhu. Ali nama je svejedno gde ce ga prodati, bitno da raste proizvodnja i izvoz. Najbolje kad bi prosirili FAS da sto pre pocne proizvodnja jos jednog modela. Nov prostor, masine, oprema, radnici, transport..Nadajmo se da je nova vlada sposobna.